Jump to content

sumnjiv poseban porez na motorno vozilo


sendvic

Preporučene objave

zdravo, prilikom kupnje novog automobila od ovlaštenog distributera vozila te marke, trgovac mi na prodajnu cijenu s PDV-om, carinom i dodatnom opremom od 65486 kn izračunava poseban porez od 7203 kn (što je 11% prodajne cijene)

 

naime ja sam proučio zakon o posebnom porezu na motorna vozila i sam si izračunao 4584 kn (što je 7% prodajne cijene)

 

molim vas ako se netko kuži u izračun da mi izračuna, ovo su podatci o vozilu:

 

  • prodajna cijena sa PDV-om, carinom i dodatnom opremom=65486 kn
  • emisija ugljičnog dioksida (CO2) izražene u gramima po kilometru=130 (podatak od proizvođača)

to dvoje je dovoljno za izračun

 

dodatni podatci (ako zatreba):

  • potrošnja mješovita vožnja (l/100 km)=5.8
  • obujam motora u kubičnim centimetrima=1149
  • razina emisije ispušnih plinova=EURO6 (norma za zaštitu okoliša)
  • masa vozila spremnog za vožnju (kg)=1105
  • najveća snaga (kW)=55
  • gorivo=benzin (EUROSUPER)
  • mijenjač=ručni

 

hvala unaprijed:cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, čini se da ste u pravu. Posebni porez na motorna vozila iz čl. 5, st. 1, tč. 1., 3. i 5. Zakona o posebnom porezu na motorna vozila (Narodne novine, br. 15/13 i 108/13) plaća se u postotku od porezne osnovice na temelju cijene motornog vozila i prema postotku od porezne osnovice na temelju cijene motornog vozila ovisno o prosječnoj emisiji ugljičnog dioksida (CO2) izraženoj u gramima po kilometru, ovisno o vrsti goriva koje vozilo koristi za promet, na način da se tako dobiveni iznosi zbrajaju.

 

Tako bi trebali platiti 655 kn na osnovu vrijednosti (1%) i 3929 kn na osnovu emisije CO2 i vrsti pogonskog goriva (6%), što ukupno iznosi 4584 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

shvatio sam kako je trgovac izračunao više nego ja.

 

ali svejedno, moje znanje o pravu je laičko pa bih molio ako netko može provjeriti jesam li u pravu prije nego zapitam tgovca o ovome.

 

naime, trgovac je za izračun emisije ugljičnog dioksida (CO2) izraženoj u gramima po kilometru koristio krive podatke.

 

s obzirom da je automobil proizveden u EU. i uvezen iz EU., proizvođač je za njega izdao COC certifikat u kojemu je navedena emisija CO2 od 130 g/km.

 

trgovac je za izračun posebnog poreza ignorirao taj podatak te je računao emisiju CO2 na osnovu formule iz: Priloga IV. Direktive 2007/46/EZ Europskog Parlamenta i Vijeća od 5. rujna 2007. , o uspostavi okvira za homologaciju motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila.

nisam siguran ali mislim da se ova formula može koristiti jedino kada podatak o emisiji CO2 nije poznat, što u mom slučaju nije tako jer je taj podatak jasno napisan u COC certifikatu.

 

u formulu se uvrštava masa vozila u kilogramima, snaga u kilowatima, te vrsta goriva i mijenjač (ručni ili automatski).

i po toj formuli ispada da automobil koji me zanima ima emisiju od 141.5 g/km umjesto 130 g/km kako je navedeno u COC certifikatu.

 

i prema tome, pri izračunavanju posebnog poreza, oporezuje se više jer auto koji ima emisiju od 141.5 g/km ulazi u viši stup oporezivanja nego auto koji ima emisiju od 130 g/km.

 

molim savjet, kako da se postavim.

hvala unaprijed

uređeno: od sendvic
*update
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, kakav način pitanja, takav i odgovor. Savjet za ubuduće vama i svima ostalima koji će pročitati, odite osobno tamo gdje vam treba nakakav savjet.

 

Tako meni jutros nije bilo teško otići u Područni carinski ured u Osijeku, osobi zaduženu za posebni porez na motorna vozila koji mi je pojasnio da bi vi prema vašim podacima trebali platiti onoliko koliko smo obojica izračunali.

 

Naime, točno je da se porez obračunava prema Potvrdi o sukladnosti koju izdaje državni zavod za mjeriteljstvo preko ovlaštenih ispitnih subjekata (HAK, CVH), međutim za serijski proizvedena motorna vozila se ne vrše posebna ispitivanja, nego se Potvrda izdaje (kako se vozilo proizvelo u EU i prodaje se u EU) prema COC certifikatu proizvođaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam lijepa, stvarno niste trebali.

 

u ovom trenutku sam siguran da autokuća obračunava posebni porez krivo na štetu kupaca.

i imam neslužbene informacije iznutra da to namjerno rade.

 

to me stavlja u škakljivu poziciju jer ne želim se bosti s rogatima nego jednostavno platiti koliko kažu i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu, ionako se možda nađem uskoro u sličnoj situaciji pa me baš zanimalo.

 

No, ja iskreno ne bih nekome poklonio skoro 3000 samo zato to su rogati (valjda zato što su i ovlašteni serviseri?), ali u ovo vrijeme medija, zakona koji štite potrošaće svatko može biti "rogat".

 

Imao bih čak i prekonekoliko primjera što se tiće auto kuća, ali odluka je samo na vama. Možda ovoga "asa iz rukava" izvučete u slučaju (nedaj Bože, ali kod nas nije rijedak slučaj) problema s vozilom.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu, ionako se možda nađem uskoro u sličnoj situaciji pa me baš zanimalo.

 

No, ja iskreno ne bih nekome poklonio skoro 3000 samo zato to su rogati (valjda zato što su i ovlašteni serviseri?), ali u ovo vrijeme medija, zakona koji štite potrošaće svatko može biti "rogat".

 

Imao bih čak i prekonekoliko primjera što se tiće auto kuća, ali odluka je samo na vama. Možda ovoga "asa iz rukava" izvučete u slučaju (nedaj Bože, ali kod nas nije rijedak slučaj) problema s vozilom.

 

Lp

 

 

Odlična i zanimljiva tema, vjerujem da će mnogima biti jako korisna. Bravo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija