Jump to content

Kako osigurati poziv na ostavinsku


Krešimir Polanec

Preporučene objave

Evo mog slučaja

Otac moje supruge je bio( poginuo u traktorskoj nesreći) vanbračno dijete.Biološki otac ga je priznao ali nije plačao alimentaciju jer je pobjegao u Njemačku.Oženio se drugom ženom i cijelo vrijeme su radili i živjeli u Njemačkoj ali su i ulagali u Hrvatskoj(kuća ,zemljišta).

Pošto je komunikacija bila nikakva tek smo sad saznali da je dakle djed moje supruge preminuo prije 2 tjedna u Njemačkoj,gdje je i sahranjen.

Zanima me:

1. u kojoj državi bi se trebala održati ostavinska rasprava

2.kako se osigurati da je ne zataje na raspravi,budući kao unuka ,supruga ima pravo nasljeđivanja jer je zakonski nasljednik(sin)umro prije ostavitelja

3.da li ima pravo na imovinu koju je djed stekao i imao u Njemačkoj

4.kako doći do podataka što posjeduje u Njemačkoj

 

Molim brzi odgovor prije neg se prašina slegne

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, državljanin koje države je djed supruge bio - RH ili SR Njemačke?

 

1. Vrlo vjerojatno u obje (nekretnine u obje države, pretpostavljam).

 

2. Što se RH tiče, pokretanjem ostavinske. U SR Njemačkoj - ne bih znao.

 

3. Ako je djed bio državljanin RH - imala bi. U suprotnom - ne bih znao, jer mi pravo SR Njemačke nije poznato.

 

4. Angažiranjem punomoćnika u SR Njemačkoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala G-man

Za državljanstvo nisam siguran.Znam da je bio oženjen Njemicom sa kojom ima dvoje djece,i ona jedno iz prvog braka, ali da li je uzeo i državljanstvo neznam.

Ako je ostavio Hr. državljanstvo i bude pokrenuta ostavinska u HR,može li se putem nje dobiti uvid u imovinu u Njemačkoj?

Zanima me još,trebam li za punomoć u Njemačkoj angažirati odvjetnika ili je dovoljan i samo javni bilježnik?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je ostavio Hr. državljanstvo i bude pokrenuta ostavinska u HR,može li se putem nje dobiti uvid u imovinu u Njemačkoj?

 

Po mom mišljenju ne, jer bi se eventualne nekretnine u SR Njemačkoj trebale riješiti u sklopu ostavinskog postupka vođenog tamo.

 

Zanima me još,trebam li za punomoć u Njemačkoj angažirati odvjetnika ili je dovoljan i samo javni bilježnik?

 

Odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija