Jump to content

Ostavinska rasprava - nećak


filter6

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

prošli tjedan nažalost umro mi je stric koji nije imao djece ni suprugu kao ni žive roditelje. Ima još dvije žive sestre i dva brata, svi imaju djecu (moja sestrična i bratići).

Ja krajem tjedna putujem u inozemstvo i nema me do ožujka sljedeće godine.

Još se ne zna kada će biti ostavinska rasprava, ali budući da putujem htio bih znati informaciju prije odlaska.

Ja se odričem svega u ime svoje tete, ali neću biti u mogućnosti pristustvovati raspravi (ako uopće tamo trebam biti) pa me zanima trebam li sada dati izjavu neku kod javnog bilježnika ili dati nekom punomoć da me tamo predstavlja? Hoće li se rasprava moći održati iako tamo neću biti?

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

 

prošli tjedan nažalost umro mi je stric koji nije imao djece ni suprugu kao ni žive roditelje. Ima još dvije žive sestre i dva brata, svi imaju djecu (moja sestrična i bratići).

Ja krajem tjedna putujem u inozemstvo i nema me do ožujka sljedeće godine.

Još se ne zna kada će biti ostavinska rasprava, ali budući da putujem htio bih znati informaciju prije odlaska.

Ja se odričem svega u ime svoje tete, ali neću biti u mogućnosti pristustvovati raspravi (ako uopće tamo trebam biti) pa me zanima trebam li sada dati izjavu neku kod javnog bilježnika ili dati nekom punomoć da me tamo predstavlja? Hoće li se rasprava moći održati iako tamo neću biti?

 

Hvala na odgovorima.

 

ostavitelj nema nužnih nasljednika. nasljednici su roditelji koje nasljeđuju djeca.

nećaci su nasljednici ako je njihov roditelj umro a bio je brat/sestra ostavitelja.

dali je vaš otac a brat ostavitelja živ ili je umro prije ostavitelja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostavitelj nema nužnih nasljednika. nasljednici su roditelji koje nasljeđuju djeca.

nećaci su nasljednici ako je njihov roditelj umro a bio je brat/sestra ostavitelja.

dali je vaš otac a brat ostavitelja živ ili je umro prije ostavitelja ?

 

Moj otac (brat pokojnog strica) je živ. Dakle, to znači da ne moram poduzimati nikakve mjere niti biti prisutan na ostavinskoj raspravi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadovezujem se na temu jer se također radi o nećakinji.

 

Moja mama dobila je poziv za ostavinsku raspravu iza svog pokojnog strica. Njen otac (brat ostavitelja) umro je prije ostavitelja.

Ostavitelj nema djecu niti suprugu.

Živi su ostaviteljev brat (treći brat, uz ostavitelja i maminog oca) i djeca njegovog brata.

 

1. Da li je i moja mama nasljednica?

2. Ako je ostavitelj za života darovao imovinu bratu i njegovoj djeci, ima li moja mama pravo na nužni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadovezujem se na temu jer se također radi o nećakinji.

 

Moja mama dobila je poziv za ostavinsku raspravu iza svog pokojnog strica. Njen otac (brat ostavitelja) umro je prije ostavitelja.

Ostavitelj nema djecu niti suprugu.

Živi su ostaviteljev brat (treći brat, uz ostavitelja i maminog oca) i djeca njegovog brata.

 

1. Da li je i moja mama nasljednica?

2. Ako je ostavitelj za života darovao imovinu bratu i njegovoj djeci, ima li moja mama pravo na nužni dio?

 

1. Da. Majka bi naslijedila ono što nasljeđuje njen otac.

2. Ne. Majka (nećakinja ostavitelja) nije nužni nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. Ako je ostavitelj za života darovao imovinu bratu i njegovoj djeci, ima li moja mama pravo na nužni dio?

 

čemo ostavina ako je ostavitelj za života darovao svoju imovinu.

ko je pokrenuo ostavinsku i imenovao nasljednike (koji nemaju šta nasljediti (osim mogućih dugova)

dali ima još imovine za nasljediti ?možda ima dugova koje neko treba vratiti? ako nema imovine za nasljediti bilo bi najsigurnije odrečse nasljedstva. treba platiti i troškove javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čemo ostavina ako je ostavitelj za života darovao svoju imovinu.

ko je pokrenuo ostavinsku i imenovao nasljednike (koji nemaju šta nasljediti (osim mogućih dugova)

dali ima još imovine za nasljediti ?možda ima dugova koje neko treba vratiti? ako nema imovine za nasljediti bilo bi najsigurnije odrečse nasljedstva. treba platiti i troškove javnog bilježnika.

 

I mene muče sva ta pitanja. Činjenica je da je mama dobila poziv za ostavinsku raspravu. U pozivu je priložen ugovor o darovanju koji je donio nasljednik (imenovan u tom ugovoru, mamin bratić), i piše nešto otprilike (nisam vidjela još jer mi je mama samo rekla u telefonskom razgovoru) da ga je javni bilježnik pitao rodoslovlje pa je on naknadno, po zahtjevu bilježnika, naveo i moju mamu kao rođakinju. Izgleda da je jedna rasprava već bila, a sad je zakazana i druga.

 

Zapravo me najviše zanima ovo: da li bi se zakazivala rasprava uopće i slao poziv mami da nema neke imovine koja nije obuhvaćena tim ugovorom?

 

(teško mi je odgovoriti na vaše pitanje ima li imovine jer su to komplicirani odnosi. moglo bi je biti, a možda je i nema, pogotovo ako je prepisao imovinu na nekog drugog. ali da sad ne širim priču, uglavnom moja mama je odavno loše prošla u toj obitelji)

 

Kako saznati koja imovina je ostala iza ostavitelja? Možda na ostavinskoj raspravi pitati bilježnika, ima li on uvid u to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija