Jump to content

Kupnja zemljišta i nezainteresiranost novog vlasnika.


Draganec

Preporučene objave

Poštovani Forumaši!

 

Molim odgovor, savjet ili sl.

 

Naime, moj susjed je pred 11 god prodao 800 čhv oranice koja se nalazi u susjednom selu, mještaninu iz okolice Varaždina.

Napravljen je u ono vrjeme ugovor, izvršena isplata i ovjereno kod bilježnika i da kupac plača porez prjenosa. Međutim novi vlasnik je upoznat da nije gruntovno čisto i da mora provesti putem suda zemljišno knjižni ispravak. Tako su se dogovorili,ali ne i napisali. Samo u ugovoru stoji da kupac stupa u posjed odmah i da prjenos plača kupac. Kupac je izjavio da nema problema ali da mu je bitno da u posjed stupa ODMAH.

Od godine sklapanja ugovora do danas, novi vlasnik nije platio prepis, porez, niti poveo putem suda zemljišno knjižni ispravak, a osobito bitno, uopće nije održavao zemljište svih 11 god.

Susjed je prvih par godina dao zemljište u zakup, potom je stajalo neobrađeno 3 god. kojom prilikom je susjed dobio iz Općine ( inspektora ) da u roku 15 dana izvrši čišćenje zemljišta na način..... ili slijedi kazna od 800kn, a zemljište će očistiti osobe nadležne za isto ( smatram Komunalije, a susjedu račun za čišćenje )

Kada je stiglo Rješenje o čišćenju i kazni, susjed je kontaktirao novog vlasnika koji je izjavio da " neka radi sa zemljištem što hoće "

I tako je to trajalo do početka ove god. kada se je susjedu ukazala prilika da istu proda jednom gosp. za sadnju voćnjaka.

Napravili ugovor, ovjerili kod JB i naveli u ugovoru da kupac snosi troškove prjenosa i zemljišno knjižnog ispravka.

Novi kupac je iste radnje poduzeo u istom tjednu ovjere. Znači platio porez i platio 3.000kn za provođenje zemljišno knjižnog ispravka. nadležnom sudu. Kod suda je još u tijeku provedba, ali je dobio Rješenje od suda da se prihvača zemljišno knjižni ispravak pod br..... itd.

 

Da više ne duljim.

Susjeda zanima hoće li kazneno ili prekršajno odgovarati za prodaju 2 puta istog zemljišta?

 

Samo da dodam. Stari kupac upoznat je o novoj prodaji i traži povrat novca koji je dao za zemljište pred 11 god. Susjed se slaže s time ali nije trenutno u mogućnosti istom isplatiti cjeli iznos. U dogovoru su.

Prema izjavi susjeda radi se o 7.500kn, a u ugovoru stoji 3.800. Imaju samo ugovor napisan i ovjeren kod JB krajem 2003.

 

Eto moli za savjet, a ja smatram da sam razumljivo pojasnio situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Da više ne duljim.

Susjeda zanima hoće li kazneno ili prekršajno odgovarati za prodaju 2 puta istog zemljišta?

 

Samo da dodam. Stari kupac upoznat je o novoj prodaji i traži povrat novca koji je dao za zemljište pred 11 god. Susjed se slaže s time ali nije trenutno u mogućnosti istom isplatiti cjeli iznos. U dogovoru su.

Prema izjavi susjeda radi se o 7.500kn, a u ugovoru stoji 3.800. Imaju samo ugovor napisan i ovjeren kod JB krajem 2003.

 

Eto moli za savjet, a ja smatram da sam razumljivo pojasnio situaciju.

 

ugovor je bitan. od ugovorene cijene odbije troškove za kaznu i čiščenje i druge toškove( naknadu štete ). dali je bivšeg kupca pismeno pozvao da rješi kupoprodaju zemljišta. porez nije plaćen i kupac bi mogao dobiti kaznu zbog poreznog prekršaja+ porez. bolje da bivši kupac izračuna mogućetroškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor je bitan. od ugovorene cijene odbije troškove za kaznu i čiščenje i druge toškove( naknadu štete ). dali je bivšeg kupca pismeno pozvao da rješi kupoprodaju zemljišta. porez nije plaćen i kupac bi mogao dobiti kaznu zbog poreznog prekršaja+ porez. bolje da bivši kupac izračuna mogućetroškove.

 

Koliko mi je poznato, kontaktirali su tel. u par navrata u prvih god.- dvije i kada je stiglo rješenje za čišćenje. Poslije toga ne znam, jedino kada je obavješten da je zemljište prodano drugom kupcu.

Zaboravio sam napomenuti da je starom kupcu prilikom davanja zemljišta u zakup, ponuđeno 400 kn, kao naknadu za zakup od 3 god. Isti je odbio novac nego je tražio u zamjenu odojka u zamjenu, što je i dobio u svibnju 2004. od osobe koja je uzela zemljište u zakup. Ništa nisu napisali oko odojka, jedino su sastavili ugovor o najmu na 3 god. i ovjerili kod JB iz razloga da može osoba koja je obrađivala zrmljište, ostvariti poticaj. Isti je u sustavu PDV-a i obrađuje više hektara zemljišta, što oranica,što livada za sjenažu, silažu i šta ja znam, u tom smislu. Nakon 3 god. više nije bio zainteresiran za zemljište zbog male površine i samog pristupa do iste.

U ugovoru piše bez naknade na 3 god. itd.

Eto toliko o tome.

Susjedu ću prenjeti. Osobnog sam mišljenja da će prevladati opcija probijanja uz odojka, bekona i nešto novaca. O cjeni neka se dogovore.

 

Hvala bovu i pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija