Jump to content

Bračna stečevina


yoga

Preporučene objave

Molim Vas pomoć u vezi podjele bračne stečevine.

Krajem 2011. g. podnijela sam tužbu za razvod braka i brak je 2013. razveden pravomoćnom presudom.

Od imovine stečene u braku postoji obiteljska kuća i auto. Za auto se ne namjeravam natezati, ali oko podjele kuće postoje problemi sa bivšim suprugom.

 

Dakle situacija je sljedeća:

 

Obiteljska kuća, predmet spora bila je kuća moga djeda i bake. Njihovom smrću kuću su naslijedili moj otac i njegovo dvoje braće, svi u jednakim dijelovima (dakle svaki 1/3).

Moj otac je svoju trećinu darovao meni, a vlasnicima preostale dvije trećine smo bivši suprug i ja postali isplativši tatinu braću. NOvac za to su nam dali roditelji, njegovi i moji, u jednakim dijelovima. (njegovi njemu jednako, koliko i moji meni).

Sve ugovore, dakle i darovne i kupoprodajne, uredno sam proknjižila u zemljišnim knjigama i temeljem njih smo bivši suprug i ja upisani kao suvlasnici nekretnine u jednakim dijelovima, odnosno svaki u 1/2 i sve do razvoda braka moj suprug se slagao s time.

Sada se ne slaže, nego inati, jer se nikada nije pomirio s činjenicom da sam odlučila izaći iz braka s njime.

 

Tokom 15 godina trajanja braka, kuću smo, malo po malo, kako je bilo financijskih sredstava adaptirali i povećali joj vrijednost. U tome su nam ponekad financijski pomagali i roditelji - i moji i njegovi. Međutim on sada tvrdi da su njegovi dali više, a ja tvrdim da nisu.

 

Kada sam u vezi ovog problema zatražila savjet jednog odvjetnika on mi je rekao da ako dođe do spora, da će 99 posto sudaca presuditi da se nekretnina podijeli po pola, jer su početna sredstva za kupnju iste bila u jednakim iznosima, te da će se kasnija ulaganja u kuću tretirati kao bračna stečevina.

O financijskoj pomoći roditelja, koja bi se eventualno mogla smatrati darovanjem i zato ne ulaziti u bračnu stečevinu, kaže da su oni tada za iste mogli tražiti svoj suvlasnički dio kuće, a da to nisu učinili (navodno u roku 5 godina).

Želim napomenuti da je financijska pomoć roditelja bila u gotovom novcu, da o tome ne postoje nikakvi pisani tragovi, te da su gotovo svi radovi na kući bili rađeni na crno, dakle bez računa. Sve to bilo je prije više od 10 godina i ja nemam pojma gdje bih danas uopće našla izvođače tih radova. Iz istog razloga odvjetnik je mišljenja da bi ulaženje u dokazivanje takvih činjenica bio dug, vrlo skup, mukotrpan i neisplativ postupak.

 

Prilikom zadnjeg razgovora u vezi podjele, kada nisam htjela pristati na njegove uvjete podjele tj. da njemu pripada 70 posto nekretnine, doživjela sam vrijeđanje i nazivanje pogrdnim imenima od strane bivšeg supruga, a bojim se da će tako biti i ubuduće.

 

Molim Vas za Vaše mišljenje, da ja tužim njega (za što baš i nemam novaca), da čekam da on mene tuži ili možda postoji još koja opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz istog razloga odvjetnik je mišljenja da bi ulaženje u dokazivanje takvih činjenica bio dug, vrlo skup, mukotrpan i neisplativ postupak.

Slažem se sa svim ovim što vam je rekao odvjetnik.

 

Prilikom zadnjeg razgovora u vezi podjele, kada nisam htjela pristati na njegove uvjete podjele tj. da njemu pripada 70 posto nekretnine, doživjela sam vrijeđanje i nazivanje pogrdnim imenima od strane bivšeg supruga, a bojim se da će tako biti i ubuduće.

 

Bude li vas ubuduće vrijeđao i ponižavao, možete ga za to prijaviti, čak i tužiti.

 

Molim Vas za Vaše mišljenje, da ja tužim njega (za što baš i nemam novaca), da čekam da on mene tuži ili možda postoji još koja opcija.

Zašto biste vi njega tužili, kad imate ono što smatrate da vam pripada - polovinu kuće.

Ako on smatra da mu pripada više, neka tuži i neka izgubi spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1/3 kuće koju si dobila od oca je tvoje osobno vlasništvo . po napisanom 2/3 su zajedničko vlasništvo tj.bračna stečevina. podnesite tužbom za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine. temeljem dokaza sud će utvrditi kome koliko pripada.

nije mi jasno zašto je išao upis vlasništva 1/2 i1/2 kad ste vi darovanjem stekli 1/3 kuće.

u biti omer vlasništva bi trebao biti 2/3 i 1/3 .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objasnit ću zašto bih htjela da se ta situacija riješi.

Nakon pokretanja brakorazvodne parnice zbog nepodnošljivih uvjeta, netrpeljivosti, te stalne mogućnosti od izbijanja sukoba iselila sam i godinu dana bila podstanar dok je on ostao u kući.

Drugi razloga mog iseljenja bila je činjenica da je odbijao plaćati bilo kakve režije za kuću (bio je nezaposlen, pa mu se nisu imale od kuda naplatiti i to je koristio), tako da sam gotovo godinu dana nakon prekida bračne zajednice sama snosila sve režijske troškove.

Svojim iseljenjem prisilila sam ga da barem djelomično počne plaćati režije jer bi u protivnom došlo do isključenja. Međutim počele su stizati ovhe na moje ime, a samo dug za plin se popeo na 5.000,00 kn, što je premašivalo moju tadašnju plaću. Zato sam bila primorana dati isključiti plan i tako je ostalo do danas (što znači da ću sada već drugu zimu provesti u kući bez grijanja, samo uz električne grijalice).

 

No, kako više nisam mogla financirati podstanarstvo, a trenutno sam i bez posla, morala sam se vratiti u kuću.

Sreća je da je kuća sagrađena na način da može funkcionirati kao dva zasebna stana, dakle samo su ulaz i stubište zajednički, postoji stan u prizemlju koji ja koristim i stan na katu, gdje je on.

Dok me nije bilo pristojio je sve zajedničke prostorije kuće, odnosno tavan, garažu i podrum i onemogućio mi korištenje makar jedne od tih prostorija (u svrhu odlaganja stvari tj. ostave).

Kako je na podrumu promijenio i bravu, pozvala sam policiju, ali oni nisu učinili ništa, jer nemaju ovlaštenja ulaziti u međuvlasničke odnose i uputili me na OGS u Zagrebu na tužbu.

 

Tužbu nisam pokretala iz financ. razloga, ali mi je s vremenom zbog stalnih pritisaka i inzistiranja ipak prepustio na korištenje garažu.

Sada relativno uredno plaća režije, (između ostaloga jer se u međuvremenu zaposlio, pa mu se sada imaju od kuda naplatiti ovrhe), iako uvijek vuče neka stara dugovanja, tako da uvijek strepim od neke nove ovrhe.

 

Ažurirano

 

Propustila sam napisati da sam polovinu svoje 1/3 (koju sam dobila od oca) darovnim ugovorom darovala suprugu, tako da bismo bili suvlasnici u jednakim dijelovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nastavno na raniju situaciju, bivši suprug je ipak pristao da se sporna kuća - predmet bračne stečevine podijeli u jednakim dijelovima između mene i njega. To namjeravamo učiniti na način da je prodamo i dobiveni novac podijelimo u jednakim dijelovima.

Zanima me da li je potrebno da radimo Ugovor o diobi bračne stečevine s obzirom da smo već od ranije upisani u zemljišnim knjigama u jednakim omjerima, odnosno svaki u 1/2?

 

Konzultacijom s jednim pravnikom dobila sam informaciju da nije potrebno da radimo Ugovor, jer smatra da bi sastavljanje takvog ugovora (s obzirom da upisano stanje u gruntovnici odgovara stvarnom stanju i zapravo se ništa ne bi mijenjalo) bio samo bespotrebni trošak. A također je napomenuo da postoji i mogućnost da bismo bili dužni platiti porez s obzirom da više nismo u braku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija