Jump to content

Ovrha za alimentaciju


silviozg

Preporučene objave

10.9.2010.

 

moze li rjesenje o rastavi sa odlukom o visini alimentacije biti vjerodostojna isprava za pokretanje ovrhe?

 

hvala

nadležnom sud treba podnijeti prijedlog za ovrhu.

bilo bi poželjno koristiti uslugu odvjetnika. alimentacija je u pitanju pa imate pravo na pravnu pomoć (obratit se nadležnom uredu državne uprave).

ako i platite odvjetnika trošak tražite od druge strane.

 

tražit sve neisplaćene rate alimentacije + zakonske zatezne kamate (odvjetnik će znati).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadležnom sud treba podnijeti prijedlog za ovrhu.

bilo bi poželjno koristiti uslugu odvjetnika. alimentacija je u pitanju pa imate pravo na pravnu pomoć (obratit se nadležnom uredu državne uprave).

ako i platite odvjetnika trošak tražite od druge strane.

 

tražit sve neisplaćene rate alimentacije + zakonske zatezne kamate (odvjetnik će znati).

 

Ovo sto ste naveli je u slucaju neplacanja, ali mene zanima kako pokrenuti ovrhu a sve je redovito placano?

Da preciziram: sjest ce mi EOS na tekuci i ostatak mi nece biti dovoljan za alimentaciju, pa bih zelio nekako staviti alimentaciju na ovrhu jer ima prednost. Se moze to napraviti na taj nacin ili iskljucivo ako postoji dug?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sto ste naveli je u slucaju neplacanja, ali mene zanima kako pokrenuti ovrhu a sve je redovito placano?

Da preciziram: sjest ce mi EOS na tekuci i ostatak mi nece biti dovoljan za alimentaciju, pa bih zelio nekako staviti alimentaciju na ovrhu jer ima prednost. Se moze to napraviti na taj nacin ili iskljucivo ako postoji dug?

 

u računovodstvu potpišeš administrativnu zabranu u korist alinetacije(korisnika alimentacije na račun skrbnika).

ostatak isplaćuju na račun. ako EOS Matrix podnese prijedlog za ovrhu on je pretežito po računima ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u računovodstvu potpišeš administrativnu zabranu u korist alinetacije(korisnika alimentacije na račun skrbnika).

ostatak isplaćuju na račun. ako EOS Matrix podnese prijedlog za ovrhu on je pretežito po računima ovršenika.

 

i onda on uzima trecinu nakon sto mi se od place oduzme alimentacija?

 

(koliko imam pitanja, uhh)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisite koliko tocno imate placu, kolika vam je alimentacija i jel imate kakvih drugih obustava sa place ( kredita) pa ce vam se moci odgovoriti....postoji zasticeni dio place koji se ne moze ovrsiti....

 

Alimentacija mi je oko 2.140 za dvoje djece, a placa mi je trenutno oko 4200...

nemam nikakvih drugih obustava...

i sto ako mi placa padne na minimalac (nebi bilo prvi puta)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrhu nikako neces moc izbjec, dugovi se nazalost moraju platiti. Mozes otvorit zasticeni racun kad primis rjesenje o ovrsi na koji ce ti biti uplacivano 2/3 place zasticene od ovrhe ( 2/3 prosjecne place u RH, oko 3800 kn) a ostatak ce ti se uzimati i lagano ces to otplacivati. Mozda bi najbolje rjesenje bilo da probas od EOS-a traziti otpis kamata i smanjenje duga i da dignes neki kredit i to otplatis u komadu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrhu nikako neces moc izbjec, dugovi se nazalost moraju platiti. Mozes otvorit zasticeni racun kad primis rjesenje o ovrsi na koji ce ti biti uplacivano 2/3 place zasticene od ovrhe ( 2/3 prosjecne place u RH, oko 3800 kn) a ostatak ce ti se uzimati i lagano ces to otplacivati. Mozda bi najbolje rjesenje bilo da probas od EOS-a traziti otpis kamata i smanjenje duga i da dignes neki kredit i to otplatis u komadu....

 

OK, Vi mi niste nista novo otkrili...ja sam pitao kako mogu staviti alimentaciju na ovrhu osim neplacanjem...jer uz alimentaciju i tu ovrhu od 1500kn, meni ne ostane ni lipe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Administrativna zabrana zbog alimentacije je sve što bi vam poslodavac trebao skidati... vidjeti i članak.

 

 

 

Mario 77,

> jer ce vam oko 3800 bit uplacivano na zasticeni racun

To (2/3 prosj. plaće) bi bilo da je plaća veća od prosječne. Kad je plaća manja od prosječne, onda je zaštićeno 2/3 plaće, a 1/3 nije zaštićeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je između vas i poslodavca. Izjavu vjerojatno ima poslodavac, kako je naveo @bovu... Ne mogu naći primjer izjave za tu osnovu, za kredit izgleda ovako ili ovako.

 

Odlicno, hvala puno svima...

Znaci, to je obicna izjava koja ima svrhu da se prvo naplati alimentacija, a tek od ostatka ostalo. I ako mi moze netko reci koliko ce mi se na kraju isplacivati na zasticeni? barem otprilike. i ide li alimentacija na moj zasticeni ili direktno na racun bivse?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate ukupno dvije alimentacije (2 * 2140kn), onda na zaštićeni račun dobijete samo četvrtinu plaće tj. 1050kn, a za alimentacije ide 3150kn.

 

Ne, alimentacija ukupno za dvoje djece mi je oko 2.140.

moze izracun za to? (jesam matematicar ali me zbunjuje prosjecna placa, pa vise od, manje od...izgubio sam se)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4200-2140=2060kn

 

A ako plaća naraste na 6000kn:

alimentacija 2140

zaštićeno je 3800

za ovrhu 60kn

 

A ako plaća naraste na 6900kn:

alimentacija 2140

zaštićeno je 3800

za ovrhu 960kn

 

A ako plaća naraste na 7500kn:

alimentacija 2140

za ovrhu 1500

ostane 3860kn

 

Ma savršeno objašnjeno...

Hvala svima na trudu i strpljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav opet, naravno da se nesto zakompliciralo.

 

Napravio sam administrativnu zabranu na placi za alimentaciju ali stigao je dokument od EOSa u kojem pisu razne cudne stvari.

 

Izmedju ostalog:

 

"Ukoliko djelatnik ima otvoren zaštićeni račun, sukladno čl. 197 i 212. Ovršnog zakona, poslodavac je dužan na zaštićeni račun i dalje uplaćivati zaštićeni dio, a nezaštićeni dio umjesto na redovan račun, dužan je uplaćivati ovrhovoditelju, tj EOSu."

 

Koliko ja shvaćam čl. 197, to se odnosi na one koji placu ne dobijaju na bankovni racun sto nije u mojem slucaju. Ja placu dobijam na racun te ne vidim zasto bi firma placala na njihov?

 

Kao drugo sto su napisali i sto mi stvara problem i u knjigovodstvu je slijedeci dio:

"Napominjemo kako, sukladno odredbama ovršnog zakona, računovodstvenoj praksi te stavu društva RRiF, pravomoćno i ovršno Rješenje o ovrsi ima snagu konačne sudske odluke, odnosno isto ima veću snagu od administrativne zabrane, kao i od Suglasnosti za zapljenu primanja (potonje u slučaju da je datum primitka ovršnog prijedloga kod javnog bilježnika, raniji od datuma zaprimanja Suglasnosti kod poslodavca) i dolazi prije navedenih isprava u prednosni red. U slučaju da poslodavac ne postupi sukladno navedenome, ovršni postupak se nastavlja kod poslodavca, pljenidbom njegovih računa."

 

Zar alimentacija nema prednost pred svim davanjima? Ako da, kojim zakonom (člankom) se mogu pozvati?

 

Hvala svima na odgovorima do sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon čl. 527 (3)

 

(3) Ovrha radi ostvarenja tražbine uzdržavanja za dijete provest će se na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima te na novčanim sredstvima po računu prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina neovisno o vremenu njihova nastanka.

 

 

članak i članak

 

Tnx, ali ja administrativnu zabranu nisam ovjerio kod javnog biljeznika kako se spominje u čl.23 st.5?

to kao prvo, a kao drugo, ovdje se uvijek spominje samo ovrha za alimentaciju a ne administrativna zabrana kako pise u obiteljskom zakonu čl.527 st.3 gdje se isto spominje samo "ovrha".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu odgovoriti, ne stignem sada provjeriti čl.23 st.5 jer ne znam o kojem zakonu je riječ...

 

 

V. i Ovršni zakon čl. 172 (1) t. 10

 

 

Ovršna isprava

 

Članak 23.

Ovršne isprave jesu:

1. ovršna sudska odluka i ovršna sudska nagodba,

2. ovršna nagodba iz članka 186.a Zakona o parničnom postupku

3. ovršna odluka arbitražnog suda,

4. ovršna odluka donesena u upravnom postupku i ovršna nagodba sklopljena u upravnom postupku ako glase na ispunjenje novčane obveze, ako zakonom nije drukčije određeno,

5. ovršna javnobilježnička odluka i ovršna javnobilježnička isprava,

6. nagodba sklopljena u postupku pred sudovima časti pri komorama u Republici Hrvatskoj te nagodba sklopljena u postupku mirenja u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje postupak mirenja,

7. druga isprava koja je zakonom određena kao ovršna isprava.

 

 

A Ovršni zakon čl. 172 (1) t. 10 govori o primanjima za drugu stranu a ne o mojim davanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo za čl.172 st.1 t.10.

Ovo što ste istaknuli - čl.23 (6) čini se uvjerljivo, a (2) mislim da ne - tu država štiti sebe (mada se vidi analogija).

 

RRIF-ovu navodnu tvrdnju o prioritetima bi trebalo provjeriti - nisam to uspio pronaći na webu, osim toga zakoni se mijenjaju, a ima i drugih stručnjaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Administrativna zabrana zbog alimentacije je sve što bi vam poslodavac trebao skidati... vidjeti i članak.

 

 

 

Mario 77,

> jer ce vam oko 3800 bit uplacivano na zasticeni racun

To (2/3 prosj. plaće) bi bilo da je plaća veća od prosječne. Kad je plaća manja od prosječne, onda je zaštićeno 2/3 plaće, a 1/3 nije zaštićeno

 

Pozdrav Bobo3,

 

Na temelju kojeg clanka kojeg zakona se racunovodstvo moze pozvati da je administrativna zabrana za uzdrzavanje djeteta (nije ovjerena kod javnog biljeznika) ispred ovrhe?

 

Hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi silviozg,

nemam odgovor. Možda netko drugi može potražiti dokaz da je administrativna zabrana vrsta ovrhe, ili ima težinu ovrhe.

 

====

Ako u računovodstvu uvaže to što kaže agencija za utjerivanje dugova, a nitko ne nađe odgovor, onda treba čim prije pokrenuti pravu ovrhu, možda konzultirati CZSS kako da se to čim prije pokrene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi silviozg,

nemam odgovor. Možda netko drugi može potražiti dokaz da je administrativna zabrana vrsta ovrhe, ili ima težinu ovrhe.

 

====

Ako u računovodstvu uvaže to što kaže agencija za utjerivanje dugova, a nitko ne nađe odgovor, onda treba čim prije pokrenuti pravu ovrhu, možda konzultirati CZSS kako da se to čim prije pokrene.

 

Čl.202 o tome pise da ima pravni ucinak pravomocnog rjesenja o ovrsi, samo moram ovjeriti kod javnog biljeznika.

 

Mozda gsp. Bovu ima malo vise saznanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija