Jump to content

Redoviti otkaz ugovora o radu - isplata za neiskorišteni g.o.


ninanana

Preporučene objave

Dobro veče.

 

Odlučila sam odabrati zdravlje i obitelj umjesto ovog posla koji sada radim.

Preostalo mi je 17 neiskorištenih dana godišnjeg odmora koje ne želim koristiti za vrijeme trajanja

otkaznog roka, već želim da mi se otkaz zaključi sa ponedjeljkom.

Koji je zakonski rok isplate?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 121. st. 5. Zakona o radu -

 

"Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 121. st. 5. Zakona o radu -

 

"Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

Hvala, isplata naknade za neiskorišteni dio godišnjeg propisana je člankom 82. ZOR-a, ali nigdje ne mogu pronaći rok isplate.

Ja ne želim koristiti godišnji pod otkazni rokom, hoću tu naknadu. Nigdje ne nailazim na rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok bi inače, po mom mišljenju, trebao biti do 15. ili 30. u (narednom) mjesecu za mjesec (prethodni) u kojem je nastala obveza plaćanja - znači kako je dogovorena isplata plaće.

 

Ali, napominjem da ovako samoinicijativno do toga nećete moći doći, jer ako vaš poslodavac vama omogući korištenje GO-a, nije vam dužan isplatiti naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas pojašnjenje i pomoć oko sljedeće situacije:

 

U 2015. godini sam počela sa radom 04.05.2015. godine uz ugovor o radu na određeno vrijeme do 30.04.2016. godine. Prema ugovoru o radu imam 25 dana godišnjeg.

 

Nedavno sam prihvatila ponudu za prelazak na novi posao kod drugog poslodavca i dogovoreno je sa oba poslodavca da će mi zadnji dan kod starog poslodavca biti 16.11.2015. i bez prekida, dakle od 17.11.2015. ću početi raditi kod drugog poslodavca.

 

Inače, tajnica kod starog poslodavca (inače, prilično nepouzdana oko tumačenja zakona i pravilnika i sl. - zato ovdje i pišem) je rekla da radnik može koristiti godišnji i prije isteka 6 mjeseci neprekidnog rada ako u toj godini trebam napuniti 6 mjeseci i ako poslodavac tako odluči, i prema tome sam iskoristila 10 dana godišnjeg u 10. mjesecu. btw kolege koji su počele raditi isto kada i ja koristile su godišnji u trajanju 10 dana već u 7. mjesecu jer je ta ista tajnica rekla da tako može.

 

Uglavnom, novi poslodavac kod kojeg prelazim mi je rekao da do kraja ove godine ostvarujem pravo na razmjerni dio godišnjeg, što mi je ok.

 

Ono što me zanima je koje obveze ima stari poslodavac. Ako će mi ugovor o radu kod starog poslodavca trajati ukupno 6 mjeseci i 13 dana ostvarujem li prema tome pravo na cijeli godišnji za ovu godinu ili se razmjerno računa? Ako je razmjerno, koliko je to onda dana za taj period (nisam sigurna je li 12 ili 13)?

 

Također, ima li poslodavac baš OBVEZU da radniku plati neiskorištene dane godišnjeg odmora ili to mora samo ako radnik inzistira na tome? Što se mene tiče, nemam namjeru to tražiti od njih, radije bi stavila da sam na godišnjem odmoru do kraja ugovora.

 

Unaprijed se zahvaljujem. Ispričavam se na dugom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(dajem odgovor, ali na kraju imam nedoumicu pa molim znalce da i meni pomognu)

Iako ćete kod starog poslodavca imati više od 6 mjeseci rada, kod njega nemate pravo na puni GO iz razloga što vam u ovoj godini radni odnos prestaje. Kod starog poslodavca imate pravo na razmjerni dio GO, ja bih rekla da su to 13 dana jer: 25:12*6=12,5, a najmanje pola dana zaokružuje se na cijeli. I, da, vaša tajnica je u pravu, poslodavac vas može poslati na GO i na dan kada počnete raditi, bez obzira predviđa li se da ćete raditi 2, 5, 10... mjeseci, godina...

 

Na isplatu godišnjeg odmora radnik ne može uopće inzistirati, niti može inzistirati da ga iskoristi. To će ovisiti o organizaciji rada. Ako ste poslodavcu potrebni do zadnjeg radnog dana, pa vam ne može omogućiti da iskoristite godišnji odmor, onda vam ga mora isplatiti, no ako mu ne trebate, onda će vam omogućiti da taj GO iskoristite, barem djelomično.

 

 

E, sad, kako kod novog poslodavca prelazite bez prekida radnog staža, i ako se planira da ćete tamo raditi i iza 31.12.2015, mislim da bi kod njega trebali ostvariti pravo na puni godišnji. Nekad je u Zakonu stajala rečenica u stilu da kada radite kod dva ili više poslodavca, kod svakog ostvarujete pravo na razm. dio godišnjeg (uz uvjet da tamo radite najmanje mjesec dana), no ne više od ukupno mogućeg (4 tjedna + eventualni dodatni dani za staž, obrazovanje, djecu...), dakle, ako u nekom trenu dosegnete maksimum, kod idućih poslodavaca više ne bi mogli koristiti GO za tu godinu, bez obzira koliko kod njih radili. Te rečenice u novom zakonu - nema.

 

(U ovaj dio nisam sigurna) Zbog toga, lako je moguće da bi vam novi poslodavac za 2015-u godinu trebao omogućiti, ne razmjernih 2 dana, ne punih ali 20 pa minus 13 već iskorištenih dana, već punih min. 20 dana godišnjeg (i to do 30.6.2016).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, puno ste mi pomogli. Onda cu napraviti da cu zadnja 3 dana kod starog poslodavca staviti da sam na godisnjem i to je to. Nema mi smisla da mi isplacuje naknadu za neiskoristeni GO jer su bili fer prema meni a i nije im bas situacija u kojoj mogu imati dodatnih troskova na placi jer su im ogranicena sredstva za placu za to radno mjesto.

 

A sto se tice novog poslodavca, oni su mi rekli da do kraja ove godine ostvarujem razmjerni dio godisnjeg i to mi je stvarno ok, a i sama sam tako shvatila prema zakonu. Naravno, u iducoj godini ostvarujem pravo na cijeli godisnji odmor.

 

Usput, dogovorila sam sa starim poslodavcem da cemo potpisati sporazum o prestanku ugovora o radu jer u tom slucaju, ako sam dobro shvatila, nigdje ne moramo spominjati otkazni rok. Moze li mi to eventualno utjecati kada bih od HZZ-a trazila naknadu za vrijeme nezaposlenosti ako mi kod novog poslodavca ugovor traje do 29.09.2016.?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(U ovaj dio nisam sigurna) Zbog toga, lako je moguće da bi vam novi poslodavac za 2015-u godinu trebao omogućiti, ne razmjernih 2 dana, ne punih ali 20 pa minus 13 već iskorištenih dana, već punih min. 20 dana godišnjeg (i to do 30.6.2016).

 

Ne bih se složio s ovim dijelom. Ostalo potpisujem.

 

Bit određivanja i trajanja GO-a je stvar prije svega zakona, a podredno ugovora o radu, KU ili Pravilnika. Ovdje imamo situaciju da bi dva poslodavca različito određivala trajanje GO - prvi 25 dana, drugi 20. Ne može se sada zbog toga jer je novi poslodavac "oštetio" radnika sa svojim trajanjem GO-a, tražiti od istog da ide na svoju štetu i omogućuje radniku "duži" GO od određenog.

 

Po mom mišljenju, radnik u ovoj situaciji ima pravo na preostalih 7 dana GO-a za 2015. godinu. To je jedino pravično rješenje, jer nitko radnika nije tjerao da ode od prvog poslodavca (pa time pristane na kraći GO), a s druge strane novog poslodavca se ne "prisiljava" da ide na svoju štetu, kao i "štetu" ostalih svojih radnika. Tako da po meni nije u redu ni ovaj stav novog poslodavca o trajanju GO.

 

Ako prihvatimo vaše tumačenje, onda ispada da taj radnik ostvaruje faktički dupli GO, a to nije u duhu radnog zakonodavstva. Iako se slažem da se to moglo precizirati.

 

Usput, dogovorila sam sa starim poslodavcem da cemo potpisati sporazum o prestanku ugovora o radu jer u tom slucaju, ako sam dobro shvatila, nigdje ne moramo spominjati otkazni rok. Moze li mi to eventualno utjecati kada bih od HZZ-a trazila naknadu za vrijeme nezaposlenosti ako mi kod novog poslodavca ugovor traje do 29.09.2016.?

 

Hvala

 

Gledat će se način prekida posljednjeg radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, ne slažem se ni ja s tim dijelom :-) upravo zbog razloga koje ste naveli.

 

Na stranu broj dana koje određuju dva poslodavca, možda će novi dati i više. 20 dana sam navela kao neki minimum, na žalost, u žurbi nisam se sjetila to istaknuti.

 

Mene muči nešto drugo - recimo da vam pitanje postavlja poslodavac - možete li mu jamčiti da će vaše mišljenje dijeliti i neki, svaki, inspektor rada? Naravno da je van svake pameti da radnik ostvari dupli godišnji, no zakoni često nisu ni pamet, ni logika, a u praksi sam primijetila da ih se stvarno može tumačiti na različite načine, ovisno o dobroj volji inspektora, suda...

 

Pa sad mi dajte savjet, kao poslodavcu, trebam li radniku koji je u veljači ove godine kod bivšeg poslodavca iskoristio cijeli godišnji (jer im je takva organizacija), kod mene radi 6 mjeseci, omogućiti korištenje godišnjeg i zašto ne. S tim da mi pod ovo "zašto ne" treba malo više od "u duhu radnog zakonodavstva" :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da razjasnimo jednu stvar - dakle, radnik je kod bivšeg poslodavca, u veljači iskoristio cijeli GO za 2015. godinu? I zasnovao je radni odnos sa novim poslodavcem, koji određuje jednako trajanje GO-a svojim radnicima kao što je ovaj bivši poslodavac konkretnom radniku?

 

P.S. Ovo sa garancijom me malo i nasmijalo, ne u lošem kontekstu, ali shvaćate i sama i više nego dobro da pravo nije egzaktna znanost. Mi ovdje iznosimo svoje mišljenje, temeljeno na nekom iskustvu i praksi, te poznavanju propisa, u nastojanju pomoći drugome, ali na temelju onog što ta osoba sama prezentira. Nije nerijetko da u praksi imate situaciju da čak unutar istog suda, imate različita razmišljanja, što je za općinsku (prvostupanjsku) razinu sasvim OK, ali kada vam se to desi na drugostupanjskoj razini - to je onda već problem. Da ne spominjem da imate dan-danas situaciju da dva susjedna županijska suda u identičnom predmetu sude dijametralno suprotno. I sad budite pametni. Ovo se tiče sudova, a inspekcija rada je, po mom mišljenju, još razjedinjenija u tom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da razjasnimo jednu stvar - dakle, radnik je kod bivšeg poslodavca, u veljači iskoristio cijeli GO za 2015. godinu? I zasnovao je radni odnos sa novim poslodavcem, koji određuje jednako trajanje GO-a svojim radnicima kao što je ovaj bivši poslodavac konkretnom radniku?

 

Tako je.

 

 

Kao što rekoh, iz iskustva znam što se može dogoditi i što se događa, pa sam svjesna i da mi garanciju ne možete dati.

 

Ali, evo, moj problem nije izmišljen za primjer, stvaran je. A ja nisam poslodavac, već sam u još težoj situaciji - radnik sam kojem je dužnost paziti da poslodavac radi po zakonima i propisima, prvo kako bi radnicima bilo dobro, a drugo da i poslodavca ne izložim kaznama, parničenju, nepotrebnim troškovima... Što će poslodavac u ovom slučaju učiniti, srećom, nije moja odluka, svejedno moram mu nešto predložiti i argumentirati svoj stav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potočnice,

koliko sam ja razumjela na jednom seminaru kada je donesen novi Zakon o radu, godišnji odmor radnika kod bivšeg poslodavca nije problem novog poslodavca. Ako je stari poslodavac omogućio radniku korištenje cijelog GO, a radnik je otišao kod novog poslodavca, stari poslodavac nema pravo tražiti naknadu plaće isplaćene za korištenje GO.

Ako se radnik prvi put zaposli, ili ima prekid između 2 posla dulji od 8 dana, nakon 6 mjeseci rada (u istoj godini) ima pravo na puni godišnji kod vas.

Na taj način radnik može ostvariti dulji godišnji u jednoj godini.

 

Znači kod jednog poslodavca ostvari razmjerni dio, ima prekid dulji od 8 dana, pa dođe kod vas recimo 1. travnja i stekne pravo na puni GO nakon 6 mjeseci rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potočnice, evo linka, iz kojeg izdvajam sljedeće -

 

"Dosadašnja pravila bila su drugačija. Radnik je ostvarivao pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora ako mu je radni odnos prestao prije 1. srpnja. Teret financiranja prava na godišnji odmor u cijelosti je snosio poslodavac kod kojeg je radnik radio u prvoj polovini godine, ali duže od šest mjeseci. Novim pravilima određivanja prava na razmjerni dio godišnjeg odmora ravnomjernije se raspoređuju troškovi financiranja godišnjeg odmora između poslodavaca kod kojih radnik radi u istoj godini.

 

Poslodavci su do kraja lipnja 2014. već donijeli raspored korištenja godišnjih odmora za 2014. godinu, a radnicima kojima je radni odnos prestao tijekom srpnja osigurali su pravo na puni godišnji odmor, kako je nalagao raniji Zakon o radu. Novouvedena pravila određivanja razmjernog dijela godišnjeg odmora obvezivat će i poslodavce kod kojih je radnik prešao na rad u drugoj polovini 2014. godine, nakon što novi Zakon stupi na snagu, pa je šteta što zakonodavac nije barem u prijelaznim odredbama, barem za 2014. godinu, zadržao odredbu prema kojoj radnik koji tijekom godine mijenja poslodavca kod svih poslodavaca zajedno za tu godinu ima pravo na puni godišnji odmor."

 

A boldano se odnosi na odredbu ranijeg ZR-a, točnije čl. 59. st. 1. t. 4. -

 

"... ako je tijekom kalendarske godine u radnom odnosu kod više poslodavaca, pri čemu pravo na godišnji odmor za tu godinu kod svih poslodavaca može ostvariti ukupno u najdužem trajanju određenom na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona."

 

I sad budite pametni. Te odredbe u aktualnom zakonskom tekstu nema, a znamo da je Zakon o radu pisan da zaštiti slabiju stranu u radnom odnosu, što je nedvojbeno radnik, ali isto tako znamo što se posljednjih deset godina dešava radnicima u vidu zaštite njihovih prava.

 

Ja ću ostati pri svojem mišljenju, iz razloga jer time tog radnika stavljamo u privilegirani položaj u odnosu na druge, ali da bih dao ruku u vatru da će tako razmišljati i sud, barem prema aktualnoj legislativi - ne bih.

 

Na vašem mjestu obratio bih se Ministarstvu i zatražio njihovo mišljenje, a ako to učinite, biti ću toliko slobodan da vas zamolim da ovdje povratno javite njihov odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala G-man. Hvala i Roxette.

 

Tražit ću mišljenje ministarstva iako... pa evo, po jednoj smo se stvari dvije godine parničili jer inspektor nije želio uvažiti mišljenje ministarstva, ali ni društva za zaštitu potrošača - i jedno i drugo idu nama u prilog, no inspektor je rekao da zakone ne tumače ministarstva i udruge, već tijelo koje ih je i donijelo :D Da. Završilo je u našu korist, svejedno - to vrijeme i novac smo mogli pametnije potrošiti.

 

Kako bilo, hvala na pomoći. Ako ništa sad sam barem sigurna da ne filozofiram bez veze i da mi nedoumica ima stvarnu podlogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...no inspektor je rekao da zakone ne tumače ministarstva i udruge, već tijelo koje ih je i donijelo :D Da.

 

To vam govori o unificiranosti razmišljanja radnih inspektora. :-) Ono što je on zaboravio je da ni on ne tumači zakone, ako se već postavio na nekakvu superiornu uzvisinu, pogotovo ako je bio u krivu.

 

Završilo je u našu korist, svejedno - to vrijeme i novac smo mogli pametnije potrošiti.

 

Apsolutno, ali koga to zanima na kraju i tko je uopće odgovarao za gubitak vremena i novaca?

 

Kako bilo, hvala na pomoći. Ako ništa sad sam barem sigurna da ne filozofiram bez veze i da mi nedoumica ima stvarnu podlogu.

 

Ovo je zapravo svojevrsna praznina, koja je, po mom mišljenju, ostala zbog brisanja ove odredbe ranijeg ZR-a, koju sam vam citirao. Jer da je ona ostala, odgovor na vaše pitanje bio bi vrlo jednostavan, u skladu i sa mojim viđenjem. Ovako...

 

Tražio sam malo i tumačenje Vladina prijedloga aktualnog Zakona o radu, ali tumačenje koje su tamo dali je maksimalno simplificirano i paušalno, te ispod svake razine ozbiljnog predlagatelja zakona. Očito puno ovisi o konkretnoj radnoj skupini, jer primjerice zakonski prijedlozi nekih drugih su vrlo dobro obrazloženi, a jedan Zakon o radu, conditio sine qua non radnog zakonodavstva :palacdolje:.

 

Eto, ja ću vas zamoliti da povratno javite mišljenje Ministarstva, jer će svakako biti od pomoći nekome drugome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Odgovor Ministarstva: "Pravo na godišnji odmor je pravo koje radnik ostvaruje u skladu sa Zakonom o radu kod svog poslodavca i za svaku kalendarsku godinu. Kada tijekom kalendarske godine dođe do prestanka ugovora o radu, radnik kod svakog poslodavca ostvaruje razmjeran dio godišnjeg odmora, bez mogućnosti da godišnji odmor prenosi na novog poslodavca. Slijedom navedenog, radniku koji je tijekom kalendarske godine promijenio poslodavca, „drugi“ poslodavac je, za tekuću kalendarsku godinu, obvezan omogućiti razmjeran dio godišnjeg odmora, neovisno o broju dana godišnjeg odmora kojeg mu je odobrio prethodni poslodavac."

 

 

Ja sam ovo shvatila da je moguće da radnik u godini ostvari dvostruki GO.

Iako, nije mi jasno zašto radnik kod drugog poslodavca ostvaruje pravo samo na razmjerni dio godišnjeg - s obzirom da je nakon neprekinutih 6 mjeseci rada stekao pravo na puni i sigurno je da mu taj drugi radni odnos ove godine neće prestati.

 

Poslala sam dodatan upit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Još sam se malo dopisivala sa Ministarstvom, da ne kopiram sve mailove, evo ukratko:

 

Dakle, da, osoba koja u godini promijeni dva ili više poslodavca, kod svakog ima pravo na samo razmjerni dio godišnjeg sukladno broju mjeseci koje je kod svakog poslodavca radio i bez obzira koliko su mu prethodni poslodavci godišnjeg omogućili ili isplatili.

 

Na moje pitanje kako se u to uklapaju osobe koje se prvi put zaposle ili imaju prekid staža duži od osam dana i koje bi nakon 6 mjeseci rada trebale imati pravo na puni GO, dobila sam slijedeći odgovor:

"U slučaju prestanka radnog odnosa, prekid duži od osam dana nije relevantan za utvrđivanje prava radnika na godišnji odmor za tekuću kalendarsku godinu, već za stjecanje prava radnika na puni, odnosno razmjeran dio godišnjeg odmora u idućoj kalendarskoj godini."

 

Mene je ovo na prvu zbunilo, no noćas mi je sinulo: pretpostavljam da to ima veze sa rokom do kojeg se raspored godišnjeg odmora mora donijeti, do 30.6? S obzirom da pravo na puni GO imaju NAKON 6 mjeseci rada, do 30.6 taj uvjet nikako nisu mogli zadovoljiti.

 

G-man, poslala sam vam privatnu poruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija