Jump to content

odricanje nasljedstva


alexdani

Preporučene objave

Pozdrav ,imam pitanje vezano za ostavinsku raspravu.Ostavinska rasprava bi se trebala odrzati u u narednih nekoliko mjesec.Po mojim saznanjima ostavinska masa se sastoji iskljucivo od dugova i obveza (te groba).Da li ,za zakonom predvidene nasljednike, postoji mogucnost ne prihvacanja nasljedstva , te samim time i nepreuzimanja dugova s obzirom da u ostavinskoj masi nema imovine ili nekog drugo oblika koristi te bilo bo suludo za nasljednike preuzeti dugove s kojima nemaju veze.U slucaju da ta mogucnost postoji ,kakav je postupak odbijanja nasljedstva ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li i nepojavljivanje na samoj raspavi ima isti ucinak kao i odricanje od nasljedstva tijekom same ostavinske rasprave?

Članak 220.ZN

(1) Svatko je ovlašten, ali nitko nije dužan dati nasljedničku izjavu.

(2) Za osobu koja nije dala izjavu o odricanju od nasljedstva smatra se da želi biti nasljednikom.

Te u slucaju neprihvacanja nasljedstva da li se placaju troskovi ostavinske rasprave ili to samo placju oni koji nesto naslijede ?

stranke u ostavinskom postupku na jednake dijelove plaćaju troškove,ako je troškova uopće bilo.

Članak 179.ZN

Strankom se u smislu ovoga Zakona smatraju nasljednici i zapisovnici kao i druge osobe koje ostvaruju neko pravo iz ostavine.

.

Nadalje istićem,ako ostavinski postupak vodi Javni bilježnik kao povjerenik suda,neplaća se pristojba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" Stranke u ostavinskom postupku na jednake dijelove plaćaju troškove,ako je troškova uopće bilo.

Članak 179.ZN

Strankom se u smislu ovoga Zakona smatraju nasljednici i zapisovnici kao i druge osobe koje ostvaruju neko pravo iz ostavine.

 

Nadalje istićem,ako ostavinski postupak vodi Javni bilježnik kao povjerenik suda,neplaća se pristojba. "

 

 

Ovo drugo pitanje ,pitanje troskova ostavinske rasprave ,da li osoba koja se odrice nasljedstva uopce potpada u katergoriju "nasljednici" ili "zapisovnici" iz članka 179. ZN ?

 

Takoder negdje sam procitao da ako je vrijednost nasljedstva do 60 000 KN ,placa se javnobiljeznicka nagrada u iznosu od 200KN.Buduci da bi u ostavinsku masu samo trebao biti ukljucen grob ,trebalo bi se raditi o 200kn javnobiljeznicke nagrade .Pod uvjetom da nagrada ce biti doista 200kn ,da li postoje jos neki nuzni troskovi vezani za ostavinsku raspravu koje osoba koja se odrice nasljedstva mora platiti ?

 

Ispricavam se ako se neka pitanja banalna i glupa ,ali ne bih se htio neugodno iznenadit kad se ostavinska rasprava sprovede,buduci da mi se je to desilo vec nekoliko puta kod nekih drugi stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ,imam pitanje vezano za ostavinsku raspravu.Ostavinska rasprava bi se trebala odrzati u u narednih nekoliko mjesec.Po mojim saznanjima ostavinska masa se sastoji iskljucivo od dugova i obveza (te groba).Da li ,za zakonom predvidene nasljednike, postoji mogucnost ne prihvacanja nasljedstva , te samim time i nepreuzimanja dugova s obzirom da u ostavinskoj masi nema imovine ili nekog drugo oblika koristi te bilo bo suludo za nasljednike preuzeti dugove s kojima nemaju veze.U slucaju da ta mogucnost postoji ,kakav je postupak odbijanja nasljedstva ?

 

ko pokreće ostavinsku ? uzašto?

i ostavinska je trošak koji plaća nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" ,da li postoje jos neki nuzni troskovi vezani za ostavinsku raspravu koje osoba koja se odrice nasljedstva mora platiti ?

 

osoba koja se odriče nasljedstva (pismeno) nije nasljednik i nema troškova.

odricanje od nasljedstva mora biti pismeno(ili izjava u zapisnik).

ne pojavljivanjem na raspravi nasljednik prihvaća nasljedstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ko pokreće ostavinsku ? uzašto?

i ostavinska je trošak koji plaća nasljednik.

 

Ostaviteljica je preminula nedavno ,postupak jos nije pokrenut.Ali ,na temelju onog sto su mi drugi ljudi rekli ,drzava pokrece postupak ,a zakonski nasljednici ce biti pozvani od strane javnog biljeznika kojem je dodjeljen slucaj kada se zakaze ostavinska rasprave.

 

Ne razumijem pitanje zašto ,jer zar nije da ako i nasljednici ili osoba s odredenim interesom ne zatraze ostavinsku raspravu ,država ce sama pokrenut postupak te obavijestiti zakonske nasljednike ?

 

Da li se osoba koja se odrekne nasljedstva smatra "nasljednikom" te samim time je duzna snositi troskove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osoba koja se odriče nasljedstva (pismeno) nije nasljednik i nema troškova.

odricanje od nasljedstva mora biti pismeno(ili izjava u zapisnik).

ne pojavljivanjem na raspravi nasljednik prihvaća nasljedstvo.

 

Hvala na odgovoru i moju prethodnu poruku slobodno zanemarite buduci da dok sam ju pisao vi ste vec dali odgovor na ovo sta me prvenstveno zanimalo.

 

Imam samo za kraj samo jedno pitanje vezano za dio vaseg odgovor "osoba koja se odriče nasljedstva (pismeno) nije nasljednik i nema troškova.

odricanje od nasljedstva mora biti pismeno(ili izjava u zapisnik)."

 

Da li osoba koja se odrice nasljedstva davanjem izjave u zapisnik tijekom ostavinske rasprave takoder ne snosi nikakve troskove ? 99% sam siguran sta se mislili time ,ali samo provjeravam buduci da u prvoj recenici sta naveli samo pismeno odricanje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

[/color]Da li osoba koja se odrice nasljedstva davanjem izjave u zapisnik tijekom ostavinske rasprave takoder ne snosi nikakve troskove ? 99% sam siguran sta se mislili time ,ali samo provjeravam buduci da u prvoj recenici sta naveli samo ako dode do pismenog odricanja.

 

da.ali morate biti sigurni da je izjava upisana u zapisnik (prije potpisivanja zapisnik pričitati. ako izjava nije upisana ne potpisati zapisnik).

ali najbolje je napisati izjavu. predat je javnom bilježniku i tražit da na kopiju pečatom potvrdi primitak izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da.ali morate biti sigurni da je izjava upisana u zapisnik (prije potpisivanja zapisnik pričitati. ako izjava nije upisana ne potpisati zapisnik).

ali najbolje je napisati izjavu. predat je javnom bilježniku i tražit da na kopiju pečatom potvrdi primitak izjave.

 

Da li tu izjavu mozemo sami napisati ,ili je potrebno anagzirati odvjetnika ili opcenito nekog tko nije pravni laik buduci da bih htjeli izbjeci svaki trosak koji nije nuzan te da li javni biljeznik naplacuje stavljanje pecata i/ili sam primitak takve izjave ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li tu izjavu mozemo sami napisati ,ili je potrebno anagzirati odvjetnika ili opcenito nekog tko nije pravni laik buduci da bih htjeli izbjeci svaki trosak koji nije nuzan te da li javni biljeznik naplacuje stavljanje pecata i/ili sam primitak takve izjave ?

 

izjava mora biti potpisana(ne treba je ovjeravati kod javnog bilježnika). dostaviti je javnom bilježniku (na uruđbeno )ili sudu (pred kim se vodi postupak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija