Jump to content

Studentski ugovor - kako podijeliti porez


kosjenka2

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Prošle godine sam radila preko tuđeg studentskog ugovora (poslodavac je htio ugovor bez PDV-a), u dva navrata. Sve skupa se radilo o nešto manje od 11 tisuća kuna (neto), od kojih sam ukupno toj osobi dala 900.

 

Neki dan ta osoba mi javlja da je stiglo iz Porezne da mora prijaviti porez, i da su izračunali da će to biti oko 1600 kn. Majka ju je imala kao poreznu olakšicu, a ni ja ni ona nismo znale da tu može nastati problem (računale smo samo s 50 tisuća godišnje na koje bi ona osobno morala prijaviti porez na dohodak, ali tome iznos nije bio ni blizu), tako da sada njena mama mora vratiti porez. Osim "mojih" 11 tisuća joj je na žiro te godine sjelo i njenih 1800, tako da je nazalost sve skupa preslo limit od 11 tisuća kn koliki je po zakonu prošle godine bio maksimalni dohodak uzdržavanog člana.

 

Problem je u tome što mi ne znamo kako da taj trošak sada podijelimo. Zakonski je odgovornost sva na njoj, pa se moje pitanje više odnosi na pravednost nego na legalnost. Znači, ja bih htjela platiti svoj dio, samo ne znam koliki bi taj dio i po kojoj logici bio. Voljela bih čuti mišljenje nekoga nepristranog, a iako nam zakon ovdje ne može pomoći, ipak se radi o nekakvoj vrsti pravednosti i dogovora.

 

Ako imate mišljenje, prijedlog ili savjet, bila bih vam zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Problem je u tome što mi ne znamo kako da taj trošak sada podijelimo. Zakonski je odgovornost sva na njoj, pa se moje pitanje više odnosi na pravednost nego na legalnost. Znači, ja bih htjela platiti svoj dio, samo ne znam koliki bi taj dio i po kojoj logici bio. Voljela bih čuti mišljenje nekoga nepristranog, a iako nam zakon ovdje ne može pomoći, ipak se radi o nekakvoj vrsti pravednosti i dogovora.

 

Ako imate mišljenje, prijedlog ili savjet, bila bih vam zahvalna.

 

šta za tebe znači pravedno?

na svojih 1800,00 nebi platila nikakav porez.

njena majka bi koristila poreznu olakšicu (nebi vračala porez)

porez koji mora platiti i porez koji mora njena mama vratiti su zbog usluge koju ti je učinila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako tražite pravednost - rješenje je da i taj porez dijelite sukladno postotku svake od vas u ostvarenom prihodu. Dogovor je svakako najbolje rješenje, jer ako se ovo sazna, probleme ćete imati oboje. I to ne baš bezazlene probleme, gdje će vam kazne "pojesti" prihod.

 

Puno, puno hvala na ovom prijedlogu. Baš to mi je trebalo, savjet nekog razumnog i nepristranog. Samo da provjerim da li sam dobro shvatila: ja platim postotak na ovih 11 tisuća, a ona na svojih 1800, a ovih 900 što sam joj dala se ne računa, je li tako? Još jednom, zaista hvala, puno ste mi pomogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta za tebe znači pravedno?

na svojih 1800,00 nebi platila nikakav porez.

njena majka bi koristila poreznu olakšicu (nebi vračala porez)

porez koji mora platiti i porez koji mora njena mama vratiti su zbog usluge koju ti je učinila.

 

Što znači pravedno, da vam iskreno kažem, u ovom slučaju ne znam. Mislila sam da znam, ali onda mi se dogodilo ovo i unutarnji kompas mi je zakazao. Znači ne računam na unutarnji kompas, nego na nekog pametnijeg i nepristranijeg. U svakom slučaju, ne bih htjela da ona bude u minusu zbog cijele ove priče, to mi nije ni dolazilo u obzir. Znači radi se o jednokratnom vraćanju porezne olakšice za prošlu god., nema ničeg drugog, jer je skinuta s olakšice krajem prošle godine iz drugih razloga. Ako sam dobro shvatila, vi biste u ovom slučaju platili cijelu svotu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da provjerim da li sam dobro shvatila: ja platim postotak na ovih 11 tisuća, a ona na svojih 1800, a ovih 900 što sam joj dala se ne računa, je li tako? Još jednom, zaista hvala, puno ste mi pomogli.

 

Pa mogla bi i ta varijanta ići, ali ja sam računao na prihod koji je ostvaren na ime studentskog ugovora, gdje ste involvirani.

 

Dakle, ostvarili ste cca 11.000,00 kn prihoda, od kojih ste 900,00 kn dali toj osobi, što znači da je njen udio u ostvarenom prihodu nešto malo iznad 8%, što bi na razrezani porez od 1.600,00 kn došlo cca 130,00 kn, a ostatak od 1.470,00 kn bi otpalo na vas. To je po meni, fer rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija