Jump to content

Istek ugovora na određeno, prava na godisnji


zelezna

Preporučene objave

Poštovani, nažalost istekom ugovora o radu na određeno počeli su moji problemi. Krenimo is početka.

 

Divnog dana 1.7.2015 godine zaposlila sam se s ugovorom o radu do 31.12.2015. godine. U tom periodu izostala sam 2 dana i to iz zdravstvenih razloga i upravo zbog toga nisam dobila božićnicu (dok su svi ostali zaposlenici koji rade ju dobili čak i oni koji su na bolovanju bili i 2 tjedna). Novi ugovor nisam htjela potpisati jer sam dobila novi posao s početkom rada 5.1.2016.

 

Moje pitanje je sljedece: koji rok oni imaju da me odjave (jer na nemam nikakve njihove papire i svoju poreznu karticu)? Na koje zakone da se pozovem?

 

Imam li pravo na naknadu za neiskorišteni godisnji i na koji zakon da se pozovem ako na isti imam pravo odnosno da li u novoj firmi inam pravo na puni godišnji jer imam prekid od 4 dana?

 

Neznam kome da se obratim a hitno mi treba pomoć jer me muljaju i zavlače.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je sljedece: koji rok oni imaju da me odjave (jer na nemam nikakve njihove papire i svoju poreznu karticu)? Na koje zakone da se pozovem?

 

Čl. 130. st. 2. Zakona o radu -

 

"Poslodavac je dužan u roku od petnaest dana od dana prestanka radnog odnosa radniku vratiti sve njegove isprave i primjerak odjave s obveznoga mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te mu izdati potvrdu o vrsti poslova koje je obavljao i trajanju radnog odnosa."

 

Dostavu papirologije zatražite poštom preporučeno s povratnicom uz pozivanje na navedeni članak.

 

Imam li pravo na naknadu za neiskorišteni godisnji i na koji zakon da se pozovem ako na isti imam pravo odnosno da li u novoj firmi inam pravo na puni godišnji jer imam prekid od 4 dana?

 

Čl. 82. Zakona o radu -

 

"(1) U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

 

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora."

 

Božićnica mi nije jasna zašto je niste dobili, što o tome kaže vaš ugovor o radu, odnosno Pravilnik o radu ili KU?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravilnik o radu, ni kolektivni ugovor nitko nikad u toj firmi nije dobio niti ga je vidio a s obzirom da božićnica zakonom nije definirana niti ju je isplatio na racun nemam je ni pravo tražiti (dobili su je u kuvertama s božićnom čestitkom u simboličnom iznosu od 200kn).

 

Kako mogu saznati na koliko dana GO bi imala pravo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam isti problem..

Radio sam u jednoj firmi od 13.03.2015 do 31.05.2015, kako sam našao bolji posao, a imao sam kod njih ugovor do 31.05.2015 nisam htio da mi isti produže, te su mi isplatili 6 dana godišnjeg odmora. 01.06.2015 sam počeo raditi u drugoj firmi, dakle bez i jednog dna prekida radnog odnosa i prvi ugovor mi je bio na mjesec dana pa na tri mjeseca pa sam 01.10.2015 dobio ugovor na šest mjeseci, zaključno sa 31.03.2016. U međuvremenu sam našao bolji posao te sam potpisao sporazumni raskid ugovora, tako da mi se ugovor raskida sa 31.12.2015 godine, dakle radio sam tamo sedam mjeseci...Nisam iskoristio ni jedan jedini dan godišnjeg odmora, i na platnoj listi mi stoji da su mi isplatili 10 dana godišnjeg odmora. Na moj upit zašto mi nije uplaćen godišnji odmor u cijelosti, jer mi je komunicirano da stječem pravo na puni godišnji odmor nakon 6 mjeseci, uslijedile su razno razne muljaže da bi se na kraju opozvali na članak 78. stavak 2 zakona o radu. Koliko ja ustvari prema zakonu imam pravo da mi isplate godišnji odmor, kakva prava imam, i na što da se opozovem...Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija