Jump to content

Razvod i imovina


putnik01

Preporučene objave

Pozdrav,

Žena mi je psihički bolesna i prije 6 mjeseci je otišla od kuće. Našla je novog partnera s kojim živi kao beskućnica. Pokušavo sam je odvesti na liječenje, ali nije htjela. Inicirao sam lišavanje poslovne sposobnosti, ali je promijenila psihijatricu, izmanipulirala je i uspjela i to izbjeći. Ona ima mirovinu od 1000 kn, a njezin partner nema prihoda. Načuo sam i da je u drugom stanju. Bez obzira na sve još osjećam odgovornost prema njoj.

Imamo dvoje punoljetne djece, jedno studira, a drugo je završilo srednju školu i čeka iduću mogućnost za upis na fakultet.

Od nekretnina imamo kuću koju smo zajednički sagradili na zemlji koju je ona dobila od mame i stan koji sam ja naslijedio od oca.

Supruga sada želi razvod i podjelu imovine. Ona bi meni prepustila kuću (bračna stečevina) u zamjenu za moj stan. U principu meni to i odgovara, ali se bojim da ona neće moći plačati režije i da će ubrzo ostati bez stana.

Ukoliko je pustim u stan odmah, dok još imovina nije podijeljena i ukoliko ona neće plačati režije je li to moja obveza? Ili se imovina može podijeliti i prije razvoda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od nekretnina imamo kuću koju smo zajednički sagradili na zemlji koju je ona dobila od mame i stan koji sam ja naslijedio od oca.

Supruga sada želi razvod i podjelu imovine. Ona bi meni prepustila kuću (bračna stečevina) u zamjenu za moj stan. U principu meni to i odgovara, ali se bojim da ona neće moći plačati režije i da će ubrzo ostati bez stana.

Ukoliko je pustim u stan odmah, dok još imovina nije podijeljena i ukoliko ona neće plačati režije je li to moja obveza? Ili se imovina može podijeliti i prije razvoda?

 

kuća je izgrađena na njenom zemljištu i možeš tražiti povrat 1/2 ulaganja (ako imaš dokaze ili svjedoke o ulaganju.

stan si nasljedio i on je tvoja osobna imovina a ne bračna stečevina. stan se ne djeli.

 

zamjena kuće za stan darovanjem je riskantna zbog psihičkih problema.

drž svoj stan a od kuće traži povrat ulaganja. i krediti su bračna stečevina i djele se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad joj nije bilo dobro zvao sam hitnu i nisu je htjeli odvesti jer da nije nasilna, iako je prema meni bila agresivna i više puta mi prijetila smrću. Kad sam tražio lišavanje poslovne sposobnosti psihijatrica i doktorica opće prakse su rekle da nema razloga. Zašto je onda zamjena nekretnina riskantna ako su dvije liječnice izjavile da joj nije toliko loše? Poslovna sposobnost podrazumijeva i upravljanje imovinom. Osim toga upravo supruga inzistira na toj zamjeni i razvodu, a i ja tu više ne vidim mogućnosti za daljnji suživot. I njoj i meni bi ta zamjena odgovarala, samo ne znam kako to izvesti, a i bojim se da ona taj stan ne izgubi, ali na to teško mogu utjecati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad joj nije bilo dobro zvao sam hitnu i nisu je htjeli odvesti jer da nije nasilna, iako je prema meni bila agresivna i više puta mi prijetila smrću. Kad sam tražio lišavanje poslovne sposobnosti psihijatrica i doktorica opće prakse su rekle da nema razloga.

 

Pročitajte PP.

 

Zašto je onda zamjena nekretnina riskantna ako su dvije liječnice izjavile da joj nije toliko loše? Poslovna sposobnost podrazumijeva i upravljanje imovinom. Osim toga upravo supruga inzistira na toj zamjeni i razvodu, a i ja tu više ne vidim mogućnosti za daljnji suživot. I njoj i meni bi ta zamjena odgovarala, samo ne znam kako to izvesti, a i bojim se da ona taj stan ne izgubi, ali na to teško mogu utjecati.

 

Stan je vaše nasljedstvo.

Kad joj date stan i ona ga rasprčka, onda će se to tretirati kao dar.

 

Kad ona ili njeni vjerovnici uredno naknadno budu potraživali 'njenu' kuću, onda će moguće ova psihijatrica i doktorica svjedočiti da ona baš i nije bila poslovno sposobna, a vi ćete se boriti da dokažete da je dio kuće uopće vaše vlasništvo temeljem bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Jučer sam se rastao. Sve skupa je bilo gotovo u 10 minuta i odmah pravomoćno. Ko kaže da naše sudstvo nije efikasno!

Imamo dvoje punoljetne djece koja studiraju, a žive sa mnom. Sutkinja je rekla da se to mora rješavati u posebnom procesu i da djeca sama moraju tužiti roditelja za uzdržavanje. Može li mi tko objasniti kako to funkcionira i što sada poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani pred razvodom sam i tražila sam uzdržavanje jer sam nezaposlena ali on mi je provalio u mail poštu na mobitelu(nisam promjenila zaporku) i našao mail privatni, protumačio na svoj način da izgleda kao da sam dobila posao i odbila.

Za vrijeme braka smo kreditom na njegovo ime kupili stan alion nije mogao dignuti nego 2/3 iznosa a 1/3 smo digli na ime moje ćerke ali su ga cinelo vrijeme otplaćivali moji roditelji i sad ga plaćaju.I zemlju očevu smo naplatili i uplatili 160000 kn na kredit.Da li ja i on sada dijelimo stan popola ili dijelimo samo kredit na njegovo ime popola a ova 1/3 štomoji roditelji plaćaju da li je moja.Da li ja mogu tražiti povrat cijelog dijela loji sumoji roditelji uplatili?

Inače stan je pod ovrhom i hipoteka je na njemu za dignuti kredit a stan mojih roditelja je isto pod ovrhom i hipotekom zbog te trećine kredita koja se naknadno podignula.Trebalo je izvršiti reprogram u jednu ratu ali je on izbačen iz stana zbog nasilja kad sam otkrila da živi dvostruki život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

provalio u mail poštu na mobitelu(nisam promjenila zaporku) inašao mail privatni, protumačio na svoj način da izgleda kao da sam dobila posaoi odbila.

nebitno kako je on protumačio već onaj tko odlučuje o uzdržavanju.

ali su ga cinelovrijeme otplaćivali moji roditelji i sad gaplaćaju.I zemlju očevu smo naplatili iuplatili 160000 kn na kredit.Da li ja i on sada dijelimo stan popola ili dijelimo samo kredit na njegovo ime popola a ova 1/3 štomoji roditelji plaćaju da li je moja.

otplatom tuđeg kredita nestjeće se pravo vlasništva na nekretninama,no onaj tko je isplatio tuđi dug može zahtijevati povrat.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija