Jump to content

Oslobađanje poreza pri kupnji zemljišta - prva nekretnina


Jure75
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Kupio sam građevno zemljište i ti mi je prva nekretnina. Imam pravo na oslobađanje poreza na 600m2 ali uz uvijet da se u roku od 3 godine od sjecanja na tom zemljišu izgradi kuća. Na poreznoj upravi su mi spomenuli da u slučaju da se ne izgadi kuća u tom roku slijedi kazna i nenaplaćeni porez. Na internetu nisam naišao na spomen te kazne u slučaju da se kuća ne dovrši u roku od 3 godine. Da li imate informacije ili iskustva sa tim?

 

Također da li kuća mora biti u cijelosti završena i useljena. Ovo se odnosi samo na osobađanje poreza pri kupnji prve nekretnine a ne vezano uz rokove početka i završetka gradnje nakon izdavanja građevinske dozvole.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Zakon o porezu na promet nekretnina:

 

Članak 11.b

 

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu zemljište unutar građevinskog područja površine do 600 m2 na kojem će izgraditi kuću za rješavanje vlastitoga stambenog pitanja ako su kumulativno ispunjeni uvjeti iz članka 11.a stavka 1. točke 1. i 4. ovoga Zakona.

(2) Ako površina zemljišta unutar građevinskog područja prelazi površinu iz stavka 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine zemljišta.

(3) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja građanin ne izgradi kuću, otuđi ili iznajmi zemljište u cijelosti ili djelomično, ili ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za ostvarivanje prava na porezno oslobođenje prema odredbama ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Zakon o porezu na promet nekretnina:

 

Članak 11.b

 

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu zemljište unutar građevinskog područja površine do 600 m2 na kojem će izgraditi kuću za rješavanje vlastitoga stambenog pitanja ako su kumulativno ispunjeni uvjeti iz članka 11.a stavka 1. točke 1. i 4. ovoga Zakona.

(2) Ako površina zemljišta unutar građevinskog područja prelazi površinu iz stavka 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine zemljišta.

(3) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja građanin ne izgradi kuću, otuđi ili iznajmi zemljište u cijelosti ili djelomično, ili ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za ostvarivanje prava na porezno oslobođenje prema odredbama ovoga članka.

 

Tu stavku zakona sam već pronašao. Zanimame što je sa kaznom koju su mi spomenuli na poreznoj upravi. Speman sam platiti porez ako neizgradim kuću u zadnom roku ali nebi plaćao dodatne kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je u čl.11b bitan stavak 3, Porezna uprava kaže, kako se radi ostvarivanja prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina zbog kupnje zemljišta radi izgradnje kuće za rješavanje stambenog pitanja ne postavlja uvjet da građanin prijavi prebivalište na adresi toga zemljišta, ali porezni obveznik potpisuje izjavu da će prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini čim se nekretnina osposobi za stanovanje.

 

Pa tako u slučaju otuđenja prije isteka roka PU utvrđuje da su nastali zakonski uvjeti zbog kojih se naknadno plaća porez na promet nekretnina. Nadalje, zbog ne prijavljivanja u roku činjenica što su bitne za prijavu porezne obveze počinjen je prekršaj po Općem poreznom zakonu, što će reći po čl.58 st.1, kažnjivo po čl.208 istog Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija