Jump to content

Izdvajanje imovine iz ostavine


Branko Oljaca

Preporučene objave

posjedujem nekretninu (kuću) poljoprivredno zemljište i šumu u suvlasništvu sa braćom sestrama i pokojnim roditeljima

ZNAČI NA VLASNIČKOM LISTU STOJE navedene nekretnine i navedeni suvlasnici

 

Roditelji su umrli prije 35 godina

braća i sestre ne žive na tom imanju i u toj kući već 35 i 40 godina

 

na tome imanju živim ja . ja jedini imanje održavam i u imanje ulažem i financijski i fizičkim radom , sve nekretnine se katasterski vode na meni odmah poslje očeve smrti ( zbog plaćanja poreza za vrijeme bivše propale države ) svi ostali živi suvlasnici nikad ništa nisu uložili u to imanje i kuću .

mene interesuje da li mi svi suvlasnici imamo ista zakonska prava na te nekretnine bez obzira na sve ovo gore navedeno , ili postoje neka pravna osnova kako bih ja na osnovu svega navedenoga polagao najveće pravo na nekretnine (imanje )

uređeno: od Matrix
Uređenje naziva teme
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovoru , sa nekima od njih je dogovor moguć i oni niti ne smatraju to svojim vlasništvom , ali ima ih koji smatraju da imaju potpuno isto pravo na ostavninu isto kao i ja . pa mene zanima u slučaju kad krene ostavnina iza pokojnih roditelja ( kad ju pokrenem ) da li ja po zakonu imam neka veća prava na ostavninu u odnosu na njih ( ostale suvlasnike)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

posjedujem nekretninu (kuću) poljoprivredno zemljište i šumu u suvlasništvu sa braćom sestrama i pokojnim roditeljima

ZNAČI NA VLASNIČKOM LISTU STOJE navedene nekretnine i navedeni suvlasnici

 

Roditelji su umrli prije 35 godina

braća i sestre ne žive na tom imanju i u toj kući već 35 i 40 godina

 

na tome imanju živim ja . ja jedini imanje održavam i u imanje ulažem i financijski i fizičkim radom , sve nekretnine se katasterski vode na meni odmah poslje očeve smrti ( zbog plaćanja poreza za vrijeme bivše propale države ) svi ostali živi suvlasnici nikad ništa nisu uložili u to imanje i kuću .

mene interesuje da li mi svi suvlasnici imamo ista zakonska prava na te nekretnine bez obzira na sve ovo gore navedeno , ili postoje neka pravna osnova kako bih ja na osnovu svega navedenoga polagao najveće pravo na nekretnine (imanje )

 

Zakon o nasljeđivanju

b) Imovina koja se izdvaja iz ostavine

 

Izdvajanje u korist potomaka koji su privređivali s ostaviteljem

 

Članak 75.

 

(1) Neovisno o svome nasljednom pravu ostaviteljev potomak koji je s ostaviteljem živio u zajednici te je svojim radom ili davanjima pridonio da se njegova imovina poveća, časom njegove smrti stječe pravo na onoliki dio ostavine koji odgovara vrijednosti za koju se njegovim doprinosom imovina povećala dok su živjeli u zajednici.

 

(2) Tako izdvojeni dio ne spada u ostavinu te se ne uzima u račun pri izračunavanju nužnog dijela, niti se uračunava nasljedniku u njegov nasljedni dio.

 

(3) Pravo iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se samo na zahtjev ovlaštenika. Pravo na podnošenje zahtjeva prestaje pet godina od dana otvaranja nasljedstva.

 

ako možeš prikupiti dokaze o ulaganju kojim je povečana vrijednost neke nekretrnine na ostavinskoj traži izdvajanje te nekretnin iz ostavinske mase.

 

u posjedu se 35-40 godina. probaj tužbom za dosjelost(barem za kuću u koju si ulago). katastarski si upisan kao korisnik (posjednik). nasljednici nisu bili zainteresirani za imovinu pa nisu ni pokretali ostavinski postupak. izvršena ulaganja.

 

najbolje je ako se možeš dogovoriti sa suvlasnicima i nasljednicima. napr. odricanje od nasljedstva u zamjenu za neku drugu nekretninu ili vrijednost u novcu.

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija