Jump to content

Prodaja prve nekretnine


Veliki83

Preporučene objave

Postovani,

 

Napravio sam predugovor o kupovini stana 2010 god.

 

Prilikom toga mi je porezna, na moje opce iznenadjenje, izdala rjesenje da moram platiti porez na osnovu tog istog predugovora (dakle stan jos nije u mom vlasnistvu)

Buduci da mi je prva nekretnina oslobodjen sa placanja poreza i dobio novo rjesenje.

 

sijecnja 2014. potpisujem kupoprodajni ugovor.

 

Ukoliko prodam stan sada, da li sam oslobodjen placanja poreza?

Gleda li se:

1. porezno rjesenje izdano 2010 god. ili

2. kuporodajni ugovor od 2014 god. (u tom slucaju moram platiti porez jer nisu prosle 3 god.)

 

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nejasno kako je nastala porezna obveza na temelju predugovora,što je po vas a u nastaloj situaciji proizvelo pravnu nesigurnost.

Naime,odredbama čl.11/a stavka 6 tačke 1.Zakona o porezu na promet nekretnina, Porez na promet nekretnina kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično.

U smislu čl.4.istog zakona,stjecanjem nekretnine, smatra se kupoprodaja, zamjena, nasljeđivanje, darovanje itd.

E sad je vrlo nesigurno što bi iz porezne smatrali stjecanjem,i ako je moje osobno mišljenje da bi to bilo po predugovoru,budući da vas za naknadnu kupoprodaju nisu obvezivali po pitanju poreza,no svakako se preporučuje krajnji oprez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

Hvala na pojasnjenju.

U svakom slucaju na kraju se sve svodi na poreznog sluzbenika koji ce gledati moj slucaj kada prodam stan.

 

Naravno da cu se zaliti ukoliko dobijem rjesenje da moram platiti porez.

 

Ukoliko je jos netko imao slicano iskustvo ili ima neku sugestiju, bio bih zahvalan da ga podjeli.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija