Jump to content

Porez pri nasljeđivanju izvanbračnog druga


a_lea

Preporučene objave

Molim Vaše stručno mišljenje, savjet! Radi se o slijedećem, moja mama je u pravomoćnom ostavinskom postuku naslijedila zemljište iza drugog supruga kao izvanbračna supruga. Uz nju nasljednici su još bile pokojnikova kćerka i unuka. Ja sam joj dijete iz prvog braka Zajednica koju su imali je pravomoćnim sudskim rješenjem potvrđena od Općinskog suda. Nepune 4 godine od ostavinske joj je dostavljeno porezno rješenje koje nalaže da plati porez na promet nekretnina na naslijeđeno zemljište. Po kojoj osnovi porezna razrezuje obvezu plaćanja poreza ako je ona u prvom naslijednom redu. Da li je to u pitanju diskriminacija koju provodi Opći porezni zakon u odnosu na Zakon o nasljeđivanju. Imam li osnove za žalbu i u kom smjeru bih trebala žaliti se tj pomoći mami koja ima 80 godina, s teškom je zdrastvenom slikom i vrlo malom mirovinom.

Osim toga površina zemljišta u katastru nije usklađena s onom u zemljišnim knjigama. U posjedovnom listu trenutno je vlasnik pokojni izvanbračnisuprug, a u vlasničkom listu moja mama. Da li ona može prodati to zemljište ili ishoditi građevnsku dozvolu, ako je stanje takvo?

ps

rok za žalbu je u tijeku i moram hitno djelovati, pa molim pomoć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je to u pitanju diskriminacija koju provodi Opći porezni zakon u odnosu na Zakon o nasljeđivanju.

Iako temelj za uređenje izvanbračne zajednice postoji u odredbama Ustava RH, a prema Obiteljskom zakonu i nekim drugim zakonima izjednačena je s bračnom zajednicom, ima propisa koji još uvijek ne izjednačavaju status bračnog i izvanbračnog druga,pa je tako prema Zakonu o porezu na promet nekretnina samo bračni drug oslobođen plaćanja ovog poreza, ali ne i izvanbračni.

.

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po kojoj osnovi porezna razrezuje obvezu plaćanja poreza ako je ona u prvom naslijednom redu.

 

Izvanbračni partneri nisu izjednačeni sa bračnima kada je u pitanju oporezivanje.

 

Osim toga površina zemljišta u katastru nije usklađena s onom u zemljišnim knjigama. U posjedovnom listu trenutno je vlasnik pokojni izvanbračnisuprug, a u vlasničkom listu moja mama. Da li ona može prodati to zemljište ili ishoditi građevnsku dozvolu, ako je stanje takvo?

 

Može prodati, jer je upisana u ZK kao vlasnik.

 

Za ishođenje dozvole za gradnju potrebno je provesti usklađenje katastra i grunovnice. Za to vam je potrebna stručna pomoć geodeta ili odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija