Jump to content

Smrt davatelja uzdržavanja


DadoDrnda

Preporučene objave

Molio bi pomoć oko slijedećeg,

 

prije nekoliko dana umro mi je otac koji je trebao naslijediti stan od njegove majke, moje bake, na osnovu ugovora o doživotnom uzdržavanju, znao sam o postojanju određenog ugovora, ali sam tek danas saznao o kojem je ugovoru riječ

isto tako danas sam saznao i da njegova druga supruga (maćeha) donosi neke dokumente kod bake u starački dom na potpis, a ujedno zabranjuje tamo zaposlenima da dozvole meni kontakt sa bakom sa kojom sam bio u stalnom kontaktu, uostalom kao što sam bio i sa ocem

 

vjerujem da je već (maćeha) poduzela i određene korake po pitanju ostavinske rasprave

 

Što bi sada trebao poduzeti, odnosno koje su moje pravne mogućnosti i prava

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je zaključen ugovor o doživotnom uzdržavanju, a u slučaju da davatelj uzdržavanja umre prije

primatelja uzdržavanja(što je ovdje slučaj), njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegova bračnog druga i njegove

potomke (nasljednike prvoga nasljednog reda) koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu, a

ako ne pristanu na produljenje ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovor se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje. Drukčije je kada bračni drug i potomci nisu u stanju

preuzeti ugovorne obveze, u kojem slučaju oni imaju pravo zahtijevati od primatelja uzdržavanja naknadu za uzdržavanje koje je primatelj uzdržavanja dobio od pokojnog davatelja uzdržavanja. Naknadu

određuje sud po slobodnoj ocjeni,a posebno će uzeti u obzir imovinske prilike primatelja uzdržavanja i

osoba koje su nasljednici pokojnog davatelja uzdržavanja (čl. 585. ZOO-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bi pomoć oko slijedećeg,

 

isto tako danas sam saznao i da njegova druga supruga (maćeha) donosi neke dokumente kod bake u starački dom na potpis, a ujedno zabranjuje tamo zaposlenima da dozvole meni kontakt sa bakom sa kojom sam bio u stalnom kontaktu, uostalom kao što sam bio i sa ocem

 

 

snaja nije rod. unuk je potomak i nemože mu niko zabraniti da viđa svoju baku (osim ako baka tako želi). obrati se upravi staračkog doma. ko plaća starački dom?

baka može zaključiti samo sa jednim nasljednikom novi ugovor. može ugovor i osporavati (ako nisu ispoštovane odredbe ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

isto tako danas sam saznao i da njegova druga supruga (maćeha) donosi neke dokumente kod bake u starački dom na potpis, a ujedno zabranjuje tamo zaposlenima da dozvole meni kontakt sa bakom sa kojom sam bio u stalnom kontaktu, uostalom kao što sam bio i sa ocem

 

Iz ovih stopa odmah u upravu staračkog doma i neka ti odmah predoče sve dokumente koje je maćeha donijela i sve što je pokušala smuljati.

Valjda ti je jasno da je ona odlučila da sve prigrabi za sebe.

 

Je li baka poslovno sposobna (je li pri zdravoj svijesti?)

Naročito provjeriti da nije baka štogod potpisivala.

 

 

 

Kao što je napisao štovani bovu, ti si baki najbliži rod, i od sada u domu ne smiju poduzeti nikakvu radnju a da se prije ne konzultiraju s tobom.

Apsolutno nikakvu!

Upravi doma jasno poruči da na prvi znak nesuradnje s tobom slijede prijave inspekcijama i obavijesti nadležnim ministarstvima, tužba i članci u medijima, a moguće su i kaznene prijave protiv odgovornih osoba u domu.

Tek toliko da ozbiljno shvate da od sada bez tvog znanja maćeha smije samo baki donijeti cvijeće u dom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija