Jump to content

Kako napraviti darovni ugovor da je pravno valjan?


Sokolski

Preporučene objave

Poslije dugog procesa nasljeđivanja iza pokojnog oca i dosta nerješenih papira majka je dobila rješenje o pravu uknjižbe 3/8 zemlje. Sada imam nejasnoća vezanih za članak na portalu legalis od 28.03. i onoga što piše u vezi darovnog ugovora da je ništetan. Ako sam dobro razumio, da bi darovni ugovor bio valjan i stvarno se prenjelo pravo vlasništva treba ga napraviti kod javnog bilježnika, a nije dovoljno da ga sam sastavim i s njime odradim uknjižbu na sebe? Nadalje me zanima koliko košta sam proces uknjižbe i trošak javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro razumio, da bi darovni ugovor bio valjan i stvarno se prenjelo pravo vlasništva treba ga napraviti kod javnog bilježnika, a nije dovoljno da ga sam sastavim i s njime odradim uknjižbu na sebe?

 

Darovni ugovor možete i sami sastaviti, a imate u knjižarama i formular. Morate samo ispravno ispisati sve podatke.

Za takav ugovor treba samo ovjeriti potpis kod JB.

 

Ali ako se radi o nekom kompliciranijem ugovoru koji sadržava neke dodatne uvjete, preporučljivo je da ga sastavi JB ili odvjetnik.

 

Nadalje me zanima koliko košta sam proces uknjižbe i trošak javnog bilježnika.

Samo ovjera potpisa kod JB je cca 50 kn, a za uknjižbu 250 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o "klasičnom" odnosno najobičnijem darovanju (bez nameta) onda ga možete i sami sastaviti. Ono o čemu članak našeg Matrixa govori je da u tom ugovoru obvezno mora stajati i odredba kojom se jasno ističe kako darovatelj danom sklapanja ugovora o darovanju predaje u neposredan i samostalan posjed darovanu nekretninu obdareniku. Tada je dovoljno na takvom ugovoru samo ovjeriti potpis darovatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija