Jump to content

Pravu na pristup informacijama


mirjana_x

Preporučene objave

Poštovanje!

Može li mi netko odgovoriti da li ja kao fizička osoba mogu otići u HZMO i tražiti da mi se da informacija tko je sve i kada zaposlen u firmi od određenog datuma i pozvati se na zakon o pravu na pristup informacijama? Radi se o tome dda sam ja otpuštena kao tehnološki višak a postoje saznanja da su na ista radna mjesta zaposlene druge osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!

Može li mi netko odgovoriti da li ja kao fizička osoba mogu otići u HZMO i tražiti da mi se da informacija tko je sve i kada zaposlen u firmi od određenog datuma i pozvati se na zakon o pravu na pristup informacijama? Radi se o tome dda sam ja otpuštena kao tehnološki višak a postoje saznanja da su na ista radna mjesta zaposlene druge osobe.

 

Da li je prošlo 6 mjeseci od otkaza do novog zapošljavanja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,prošlo je mjesec dana, ja sam jos na otkaznom roku,( ne radim otkazni rok, politika firmme je takva) vec drugi dan mi je sama sefica rekla da imaju dvije osobe na testiranju, što znaci da su dvije osobe primljenje na isto radno mjesto a i u zadnjih mjesec dana dva puta im je izlazio oglas za potpuno isto radno mjesto (oglas je za drugu zupaniju naglasavam to da vidim i da li je i to bitno) znaci potpuno isti naziv radnog mjesta i zadatci koji stoje u ugovoru o radu koji sam ja imala na neodredjeno. I sad još nadjem da su mi ispustili jedan broj u OIB-u u dokumentu o otkazu. Znaci po OIB-u ja nisam ta osoba i sad me interesira da li je to važeći dokument???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnošenje prijave inspektoratu rada je možda najbolja opcija. Ne znam da li vam to smiju dati , no pokušajte, iako je prijava bolje rješenje jer inspekciji moraju dati podatke. Po onome što ste napisali, nisu smjeli zaposliti druge , ali živimo u državi gdje ni neisplate plaća , neplaćene nedjelje i praznici, itd..., ne predstavljaju razlog za davanje otkaza krivnjom poslodavca ili davanje otkaza upće . Stoga se nemojte čuditi ako bude zaključak kako je "sve po Zakonu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vec drugi dan mi je sama sefica rekla da imaju dvije osobe na testiranju, što znaci da su dvije osobe primljenje na isto radno mjesto

 

Ako su na testiranju, ne znači da su i primljene.

 

a i u zadnjih mjesec dana dva puta im je izlazio oglas za potpuno isto radno mjesto (oglas je za drugu zupaniju naglasavam to da vidim i da li je i to bitno) znaci potpuno isti naziv radnog mjesta

 

Ako je oglas za drugu županiju - da li možda ta tvrtka ima i negdje drugdje svoju djelatnost?

Jesu li možda i vama nudili premještaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodine felixx ako su bile na testiranju onda su i prošle jer se još nikad nije desilo da netko nije prošao testiranje a ja to jako dobro znam jer sam duuugooo radila u toj firmi i čak su se nedovoljno obučene osobe slale na posao, a ta fima ima mnogo poslovnih jedinica u cijeloj hrvatskoj tako isto i u zagrebu i okolici i nigdje mi nisu kao ni mojim dvjema kolegicama ponudili posao, nego došli samo sa odlukom u poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu, mi smo im stare (imamo puno godina i staža)za radit, posao dobivaju samo mlade neiskusne cure. Već godinama se radi isto i zapošljava po istoj špranci,a nama nisu mogli dati otkaze jer smo imali ugovore na neodređeno i nismo povrijedile radna prava pa su nasli razlog za otkaz zatvaranje poslovne jedinice, a oko te poslovne jedinice ima bar jos pet poslovnih jedinica koje rade i rade sve mlade cure.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. a ja to jako dobro znam jer sam duuugooo radila u toj firmi i čak su se nedovoljno obučene osobe slale na posao, a ta fima ima mnogo poslovnih jedinica u cijeloj hrvatskoj

Ok, kužim sad da je to velika tvrtka. Pretpostavljam i koja djelatnost.

 

Već godinama se radi isto i zapošljava po istoj špranci,a nama nisu mogli dati otkaze jer smo imali ugovore na neodređeno i nismo povrijedile radna prava pa su nasli razlog za otkaz zatvaranje poslovne jedinice, a oko te poslovne jedinice ima bar jos pet poslovnih jedinica koje rade i rade sve mlade cure.

 

Dakle, oni su zatvorili vašu poslovnicu?

Gledajte, ne bih vas htio obeshrabriti u tome da se izborite za svoja prava, ali ako su oni velika tvrtka i stalno to rade (a znamo da rade), onda sigurno imaju i pravnu službu koja pazi da sve bude 'po zakonu'. Mislim, nisu ni oni 'veslo sisali', a imaju vjerojatno i poneku vezicu ako ih baš budete gnjavili.

 

Razmislite - želite li voditi vjerojatno uzaludnu bitku i možda doći na kakvu crnu listu , ili da uložite energiju da potražite kakav drugi posao? Makar i da nije u branši, jer tamo ćete vjerojatno teško sada više naći posao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražim posao i jasno je da imaju raznorazne veze i vezice , dobru pravnu službu ali teško se progutaju ovakve stvari a ja nemam šta izgubit pa eto neka i dođem na crnu listu kako Vi kažete, pa valda u ovoj državi postoji neka ustanova koja može nekome stavit soli na rep, ako nema ovdje ima dalje. Ja apsolutno ništa ne gubim, niti imam šta izgubit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirjana_x, uz napomenu da Zakon o radu ne poznaje termin "radno mjesto" koje u obrazloženjima presuda i rješenja koriste i mnogi sudovi (postoje samo "poslovi" i "mjesta rada" imam nekoliko podpitanja: 1.) Je li vaš poslodavac tijelo javne vlasti. Ako jest možete od poslodavca tražiti informacije kada i koga je zaposlio da obavlja poslove koje ste prije otkaza obavljali vi ? 2.) Pogledajte rješenje Vrhovnog suda Revr-824/2013-2 iz kojeg proizlazi da poslodavac izigrava vaše pravo. Tim rješenjem Vrhovni sud je ukinuo presudu Gž-3890/2012-2 Županijskog suda u Osijeku osječkom poslodavcu koji je poznat po zapošljavanju djece sudaca tog istog sud. Doduše, Vrhovni sud je u jednom svom drugom vijeću u jednoj drugoj reviziji istom poslodavcu oko istog pravnog pitanja postupio sasvim, sasvim drugačije... Netko iz evidencije je očito malo "zaspao"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirjana_x, uz napomenu da Zakon o radu ne poznaje termin "radno mjesto" koje u obrazloženjima presuda i rješenja koriste i mnogi sudovi (postoje samo "poslovi" i "mjesta rada" imam nekoliko podpitanja: 1.) Je li vaš poslodavac tijelo javne vlasti. Ako jest možete od poslodavca tražiti informacije kada i koga je zaposlio da obavlja poslove koje ste prije otkaza obavljali vi ? 2.) Pogledajte rješenje Vrhovnog suda Revr-824/2013-2 iz kojeg proizlazi da poslodavac izigrava vaše pravo. Tim rješenjem Vrhovni sud je ukinuo presudu Gž-3890/2012-2 Županijskog suda u Osijeku osječkom poslodavcu koji je poznat po zapošljavanju djece sudaca tog istog sud. Doduše, Vrhovni sud je u jednom svom drugom vijeću u jednoj drugoj reviziji istom poslodavcu oko istog pravnog pitanja postupio sasvim, sasvim drugačije... Netko iz evidencije je očito malo "zaspao"?

 

Nija poslodavac iz tijela javne vlasti,a i ne želim sa njima kontaktirat, pročitala sam presudu,posao i mjesto posla su isti koje sam i ja radila,(razlika je samo u mjestu poslovnih jedinica, znači jedna je u Tkalčičevoj i ona je zatvorena i ja sam tehnološki višak, druga je u Jurišičevoj i ona zatvorena ali djelatnici te poslovne jedinice nisu tehnološki višak, a u Zagrebu još 15 poslovnih jedinica koje normalno rade sa potpuno istim poslovima koje sam ja obavljala) i dan poslje uručivanja otkaza voditelj na telefon kaže što kaže, dakle krši zakon,a da ne pričam kako još mnogo zakona krši, vidit ću šta napravit ali mirna sigurno neću biti, moja savjest je čista i ne bojim se. Samo bi htjela saznat tko je sve zaposlen na istim radnim mjestima i poslovima pa bi se tek onda popričala sa poslodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija