Jump to content

Služnost puta preko pravno nesređene parcele


split15

Preporučene objave

Susjed planira na svojoj parceli graditi kuću, međutim da bi dobio dozvolu moram mu dati služnost puta preko moje parcele jer mu je to jedini put, to nije problem, dati ću mu to, problem je u tome šta ja za tu parcelu nemam rješene papire, tj. trenutno je uknjižena preminula osoba ali ja imam rješenje o nasljeđivanju da to pripada sada meni, da li mu mogu dati služnost na temelju tog rješenja o nasljeđivanju da ne čeka sad dugo vremena da se ja službeno uknjižim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Susjed planira na svojoj parceli graditi kuću, međutim da bi dobio dozvolu moram mu dati služnost puta preko moje parcele jer mu je to jedini put, to nije problem, dati ću mu to, problem je u tome šta ja za tu parcelu nemam rješene papire, tj. trenutno je uknjižena preminula osoba ali ja imam rješenje o nasljeđivanju da to pripada sada meni, da li mu mogu dati služnost na temelju tog rješenja o nasljeđivanju da ne čeka sad dugo vremena da se ja službeno uknjižim?

 

Služnost 'tereti' nekretninu, a ne vlasnika. Tako da bi susjed mogao ostvariti služnost bez obzira tko je vlasnik.

Ali to bi trebali ići tužbom.

Drugi način je da vlasnik daje suglasnost. To je i brži način.

Dakle, upišite vlasništvo temeljem rješenja o nasljeđivanju i onda sa susjedom ugovorite služnost prolaza i provoza.

 

Moj savjet vama je da napravite dobar ugovor, angažirajte odjetnika (vi, da štiti vaše interese) ali da ga susjed plati (toliko već može kada dobiva služnost?). U ugovoru sve lijepo definirajte - i širinu prolaza, tko ga i u koje svrhe smije koristiti (npr, da ne smije imati neku komercijalnu djelatnost), stavite da možete tražiti godišnju naknadu za umanjenu vrijednost, sve...

Vidite iz sličnih tema ovdje kako se ljudi posvađaju zbog toga. Vi ste sada sa susjedom u dobrim odnosima , ali to ne mora potrajati. Može netko od vas i prodati , ili će se nasljednici posvađati.

Ugovor je ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Služnost 'tereti' nekretninu, a ne vlasnika. Tako da bi susjed mogao ostvariti služnost bez obzira tko je vlasnik.

Ali to bi trebali ići tužbom.

Drugi način je da vlasnik daje suglasnost. To je i brži način.

Dakle, upišite vlasništvo temeljem rješenja o nasljeđivanju i onda sa susjedom ugovorite služnost prolaza i provoza.

 

Ma znam kako napraviti ugovor i na šta sve treba paziti, radio sam to već sa drugom parcelom i drugim susjedom

 

S obzirom da sam već imao iskustva u rješavanju vlasništva 1/1 na ovakav način to zna potrajati i do 2g, nije mi prvi put, ali s obzirom da bi susjed volio početi graditi kuću ove godine, što prije, pa da ne čeka dok se riješi moje vlasništvo je li moguće da mu dam služnost na temelju samo rješenja o nasljeđivanju a da mu to prođe kad bude tražio dozvolu za građenje, to me zanima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li moguće da mu dam služnost na temelju samo rješenja o nasljeđivanju

moguće,u ugovoru unesite uglavak kojim opisujete način stjecanja vlasništva nekretnine,a uz isti ugovor susjed nek priloži z.k.izvadak za nekretninu i vaše pravomoćno rješenje o nasljeđivanju,to će biti dovoljno za upravni postupak oko dozvole,a susjed sa upisom služnosti može i sačekat do vašeg upisa stečenog prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija