Jump to content

Kupio sam kuću, i trebam pojašnjenje dijela ugovora


d.francek

Preporučene objave

Kupio sam kuću, ali se dogovorio s vlasnikom da direkt njemu plačam rate, i on mi potpiše koliko sam mu dao, i koliko mi je ostalo.

Predugovor je sklopljen kod bilježnika. Po njemu je sve što dam kao kapara, i ako ja odustanem sve njemu ostaje, a ako on odustane, mora meni vratiti dvostruko...

Ja mogu prenijeti kuću tek kada sve isplatim (60 000€, zaključno 31.12.2020.)

Po ugovoru ja odustajem ako ne dam ratu dva mjeseca zaredom, a najmanje mjesečno moram dati 500€.

On mi mora dati da se upišem u vlasnički list, kao kupac. To je potpisao u predugovoru, a budući da on nije prijavljen na toj adresi, nego ima novu kuću trebam njegovu povijest s policije gdje je bio prijavljen. Sada on to ne želi dati jer neće dirati vlasnički list...

Sad mene zanima da li meni taj predugovor što znači u slučaju njegove smrti? On ima 68 godina. I da li bi značilo da se ja upišem kao kupac u vlasnički list? Njegova žena je potpisana u ugovoru kao nasljednica, tj da u slučaju njegove smrti preuzima sva prava i obveze iz predugovora. Ali njegova kćer to nije htjela, pa me strah što ako obadva umru?

Čak mi pada na pamet davati svaki drugi mjesec po 500€, i onda zadnji mjesec sve ostatak.

Molim pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali njegova kćer to nije htjela, pa me strah što ako obadva umru?

Čak mi pada na pamet davati svaki drugi mjesec po 500€, i onda zadnji mjesec sve ostatak.

Molim pomoć.

 

dali si stupio u posjed? (uselio i živiš u kući).

po predugovoru izvršavaj svoju ugovorenu obvezu a po isplati ugovorene cijene traži tabularnu izjavu za upis vlasništva. ako prodavatelji umru obvezu nastavi ispunjavati nasljednicima. ako nasljednici odbiju primiti ugovorenu svotu od suda traži otvaranje sudskog pologa i na taj račun uplaćuj ugovorenu svoti. o sudskom pologu obavjesti nasljednike.

 

nasljednik koji nasljedi kuću nasljeđuje i predugovor (koji je u biti ugovor).

sa ugovorom (ili predugovorom kako ga naziovaš) odi guruntovnicu i traži upis ugovora u vlasnički list kuće.

 

predugovor ima sva obilježja ugovora (osim tabularne izjave što je standardno. tabularnu dobiješ kad se isplati ugovorena cijena).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uselio sam ja odmah u kuću kad smo potpisali ugovor.

Tu sam zapeo. Upis ugovora u vlasnički list kuće. Oni ne žele to napraviti zato jer ovaj od kojeg sam kupio kuću ima drugu adresu, a ne tu na kojoj je kuća. Traže povijest s policije gdje je sve bio prijavljen a on sada to ne želi jer neće dirati u vlasnički list... Ako to ne napravim kako će oni na ostavinskoj raspravi znati za mene? Što da sad napravim?

Meni je glavno da ne izgubim lovu, tj ako se što dogodi da samo mogu nekome drugome nastaviti plaćati a ne da taj kaže da moram cijeli iznos i njemu platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Ako to ne napravim kako će oni na ostavinskoj raspravi znati za mene? Što da sad napravim?

Meni je glavno da ne izgubim lovu, tj ako se što dogodi da samo mogu nekome drugome nastaviti plaćati a ne da taj kaže da moram cijeli iznos i njemu platiti.

 

bino je da si u kući (stječeš prava posjednika).

čuvaj ugovor (ili predugovorovor) i uplatnice (potvrde o uplati potpisane od strane prodavatelja). kad isplatiš ugovorenu cijenu traži tabularnu izjavu ( i potvrdu prebivališta-povjest). nasljednici nasljeđuju obveze iz ugovora. ako nasljednica ne želi održati ugovor imaš pravo tražit povrau uplaćenog (u duplom iznosu kako je to navedeno u ugovoru). ostaješ u kući dok ti ne isplate ono što si dao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi do 2020 godine njemu trebate plaćati i tek tada postaje vlasnik kuće po ugovoru? Jel to nije preriskantno malo? Mislim ako je on vlasnik kuće sve do 2020 godine ako on nekome bude dugovao nešto taj kojem duguje može sjesti hipotekom na tu kuću kolko je meni poznato i onda vama ostaje hipoteka upisana. ne znam jel vi možete nekom tužbom ishodit birsanje hipoteke, to je više za nekog odvjetnika pitanje. I raspitajte se šta bude ako bi on odlučio prodat kuću nekom drugom i taj drugi se upiše prije vas u vlasnički list ako se uopće može upisat prije vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predugovor je sklopljen kod bilježnika. Po njemu je sve što dam kao kapara, i ako ja odustanem sve njemu ostaje, a ako on odustane, mora meni vratiti dvostruko...

Ja mogu prenijeti kuću tek kada sve isplatim (60 000€, zaključno 31.12.2020.)

Po ugovoru ja odustajem ako ne dam ratu dva mjeseca zaredom, a najmanje mjesečno moram dati 500€.

 

A bilo ti je skupo konzultirati nekog odvjetnika?

Ovo baš i nije najbolji ugovor za tebe. Ne platiš dvije rate i fijuuu...

 

Uselio sam ja odmah u kuću kad smo potpisali ugovor.

Tu sam zapeo. Upis ugovora u vlasnički list kuće.

Ako je taj ugovor sklopljen u odgovarajućoj formi, onda se može staviti predbilježba stjecanja vlasništva u z.k.

 

Oni ne žele to napraviti zato jer ovaj od kojeg sam kupio kuću ima drugu adresu, a ne tu na kojoj je kuća. Traže povijest s policije gdje je sve bio prijavljen a on sada to ne želi jer neće dirati u vlasnički list...

Ako imaš odgovarajući ugovor, onda kao stranka koja traži upis možeš temeljem tog ugovora (dokazuješ pravni interes) tražiti potvrdu na MUP-u o dosadašnjim promjenama prebivališta prodavatelja. To je samo potvrda da je osoba koja je u gruntovnici upisana kao vlasnik sa jednom adresom uistinu osoba koja je potpisala taj kupoprodajni ugovor, ali sada živi na drugoj adresi.

 

Ako to ne napravim kako će oni na ostavinskoj raspravi znati za mene?

Plaćaš čovjeku svaki mjesec pa ćeš valjda znati ako je preminuo. Nije ostavinska odmah, tek za par mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovorima.

Ugovor je i sklapala odvjetnica (uzela 1250 kuna za to) tako da mislim da je ugovor odgovarajući. Meni je samo bitno da ne ostanem bez mojih uplata. A on ne može nikome prodati jer ima stavka da ako on proda dio ili sve, ili ako ja neću moći prepisati na sebe iz bilo kojeg razloga da tada on meni vrača duplo od uplačenog. Isto znači vrijedi i ako se ko upiše na hipoteku osim mene.

I da, zaboravio sam spomenuti da moja žena i djeca imaju na toj adresi prijavljeno boravište već godinu dana a sada ću i ja, a i svi računi osim struje dolaze na tu adresu na moje ime ( i čuvam uplatnice).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da, zaboravio sam spomenuti da moja žena i djeca imaju na toj adresi prijavljeno boravište već godinu dana a sada ću i ja, a i svi računi osim struje dolaze na tu adresu na moje ime ( i čuvam uplatnice).

 

temeljem kupoprodajnog ugovora (iako nosi naziv predugovor) u policiji traži prebivalište za sebe i obitelj. upisani vlasnik nebi trebao biti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumijeli izgleda. Za prijavu prebivališta (ili boravišta) svaku godinu čovjek dođe, to nije problem. Ali za upis u vlasnički list, to neda. Ali ako nasljednik nasljeđuje i prava i obveze iz toga ugovora, onda nema problema. Probat ću izvaditi tu povijest na policiji sam, temeljem toga ugovora.

Evo ugovora, ali sam izbrisao imena

https://dl.dropboxusercontent.com/u/52044488/Predugovor%20legalis.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumijeli izgleda. Za prijavu prebivališta (ili boravišta) svaku godinu čovjek dođe, to nije problem. .

 

prijava boravišta obavlja se svake godine ali samo za dvije godine poslije toga ide samo prijava prebivališta( za što je potreban suglasnost vlasnika nekretnine). ali sa kupoprodajnim ugovorom možete sami prijaviti prebivalište na nekretnini iz ugovora. nije potreban upisani vlasnik i njegova suglasnost za prijavu prebivališta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijava boravišta obavlja se svake godine ali samo za dvije godine poslije toga ide samo prijava prebivališta( za što je potreban suglasnost vlasnika nekretnine). ali sa kupoprodajnim ugovorom možete sami prijaviti prebivalište na nekretnini iz ugovora. nije potreban upisani vlasnik i njegova suglasnost za prijavu prebivališta.

 

Japrijavljujem samo boravište. Tako da ne mijenjam osobnu i to.

Što nakon dvije godine? Ne bi htio da sve mijenjam dok kuća ne postane moja, tj dok je ne isplatim. Mogu li nakon dvije godine što napraviti? Da li nakon koje pauze mogu opet tamo prijaviti na dvije godine? I što ako ne prijavim uopće tamo boravište, ni prebivalište, a tamo živim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Japrijavljujem samo boravište. Tako da ne mijenjam osobnu i to. Što nakon dvije godine? Ne bi htio da sve mijenjam dok kuća ne postane moja, tj dok je ne isplatim. Mogu li nakon dvije godine što napraviti? Da li nakon koje pauze mogu opet tamo prijaviti na dvije godine?
Zakon o prebivalištu nije uredio tu situaciju tako da će vjerojatno vrijeme pokazati kako će to biti regulirano u praksi - govorim o situaciji ako ste imali prijavljeno boravište na nekoj adresi dvije godine, pa napravite prekid te ponovno prijavite boravište na tu istu adresu. Po meni morali bi vam u policijskoj postaji dopustiti da ponovno prijavite boravište budući da zakon to nije zabranio. Ukoliko vam ipak ne bi dopustili, mislim da biste u upravnom postupku u konačnici trebali ishoditi pozitivnu odluku.
I što ako ne prijavim uopće tamo boravište, ni prebivalište, a tamo živim?
Možete dobiti kaznu u iznosu od 500,00 do 5.000,00 kn.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Bio u gruntovnici, i vele tamo da je ovo Predugovor, i to se ne može uknjižiti... Jel to točno?

I što je sa nasljednim pravom njegove kćeri? Od nekoga sam ćuo da nema veze kakav ugovor ja imam s čovjekom, ali njegova kćer po nasljedstvu mora dobiti dio, i može to od mene tražiti. Da li je to točno i ako je da li bi meni pomoglo da ona potpiše neku izjavu kod javnog bilježnika da u slučaju smrti.... ona prihvaća ovaj ugovor i da se slaže da ona u ime oca nastavi sa svim njegovim pravima i obvezama... Tako nešto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija