Jump to content

Pitanje zastare unutar procesa bračne stečevine


Elisalde

Preporučene objave

Molim Vas, ako mi netko može odgovoriti na pitanje zastare unutar procesa bračne stečevine.

 

Naime, za vrijeme trajanja sudskog procesa doznao sam za postojanje imovine, odnosno novca, za koju do tada nisam znao, a pojavila u vrijeme trajanja braka. Odmah po saznanju tražio sam od suda da se i to uvrsti u bračnu stečevinu. Međutim, druga strana je uputila prigovor da se radi o zastari. Ona priznaje postojanje novca i zaradu unutar braka, ali se brani zastarom. Još ne znam hoće li sud udovoljiti tom prigovoru. Novac je unutar braka zarađen 2008., a ja sam za njega doznao tek 2013., pri slučajnom iskazu suprotne strane.

 

Moje pitanje je: kad zapravo počinje zastara? kad je novac zarađen ili kad sam ja za njega doznao i došao u priliku odreagirati? jesam li u pravu smatrati da nije logično da zastara krene od trenutka same zarade jer ja nikako nisam znao za to i nisam mogao odmah, na vrijeme tražiti od suda da zaradu uvrsti u bračnu stečevinu?

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je: kad zapravo počinje zastara? kad je novac zarađen ili kad sam ja za njega doznao i došao u priliku odreagirati? jesam li u pravu smatrati da nije logično da zastara krene od trenutka same zarade jer ja nikako nisam znao za to i nisam mogao odmah, na vrijeme tražiti od suda da zaradu uvrsti u bračnu stečevinu?

 

Zastara je po ZOO 5 godina , ali ne teče među bračnim partnerima dok su u braku. Za neke kategorije imovine (nekretnine kupljene u braku bračnom stečevinom) uopće nema zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud ne bi trebao uvažiti prigovor zastare
u konkretnom slučaju naravno da nema zastare
tim više što članak 237. ZOO-a kaže da zastara ne teče za sve vrijeme za koje vjerovniku nije bilo moguće zbog nesavladivih prepreka sudskim putem zahtijevati ispunjenje obveze.
neznam koje su to nesavladive prepreke u pitanju,no nebitno ako je u vezi čl.235.ZOO prigovor zastare neutemeljen.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija