Jump to content

Suvlasnik ili susjed - dozvola za adapataciju


apartman

Preporučene objave

Poštovani,

 

živim u kući, vlasnik sam prvog kata i tavana.

U istoj kući živi gospođa, (ona je vlasnik prizemlja i dvorišta).

Vlasničko pravo mi je 1:1, s tim da imam pravo prolaza kroz njezino dvorište.

Namjeravam adaptirati tavan (podizanje krovišta za 1.3 metra)

 

Mene sad zanima slijedeće:

1. što je po definiciji ta gospođa ispod mene; suvlasnica ili susjeda?

2. trebam li od nje ishoditi suglasnost za adaptaciju krovišta?

3. pošto vjerojatno neće dati suglasnost, može li to spriječiti radove?

4. imam li pravo žalbe na višoj instanci? (Smatram da je moje pravo podići taj krov za 1.3 metra (jer ja sam vlasnik tog tavana), i ne vidim razloga da bi to ikome smetalo. Nikome niti ne zaklanja pogled... )

 

Lijepo molim odgovore!

S poštovanjem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima čl.82 st.2 kaže,

"(2) Ako je za promjenu namjene iz stavka 1. ovoga članka potrebna dozvola vlasti, drugi suvlasnici koji tu promjenu moraju trpjeti nisu ovlašteni uskratiti svoj pristanak kad je on potreban te odgovaraju za štetu koju bi prouzročili svojom uskratom.",

 

što će reći da za projmjenu namjene tavana u stambeni prostor te radove oko toga nje potrebna suglasnost, no kako ste rekli da bi dizali cijeli krov, to spada u rekonstrukciju i izvanredne poslove pa bi suglasnost bila potrebna. No, kako postoji i odredba u čl.87 st.2 o Izvanrednim poslovima,

(2) Iznimno, od odredbe stavka 1. ovoga članka, ipak nije potreban pristanak svih ako suvlasnici koji zajedno imaju većinu suvlasničkih dijelova odluče da se poboljšica učini, a da će oni sami snositi troškove ili se ti troškovi mogu pokriti iz pričuve, ne ugrožavajući time mogućnost da se iz pričuve podmire potrebe redovitoga održavanja, te ako te poboljšice neće ići suviše na štetu nadglasanih suvlasnika.",

 

pitanje je kako bi na to gledalo tijelo graditeljstva temeljem odredbi čl.82 st.2

(1) Suvlasnik na čijem je suvlasničkom dijelu uspostavljeno vlasništvo određenoga posebnoga dijela nekretnine ovlašten je, ne tražeći za to odobrenje od ostalih suvlasnika, u skladu s građevinskim propisima o svome trošku izvršiti prepravke u stanu ili drugoj samostalnoj prostoriji, uključujući i promjenu namjene, ako se pridržava sljedećih pravila:

- promjena ne smije prouzročiti oštećenje zgrade i drugih dijelova nekretnine, a ni povredu onih interesa ostalih suvlasnika koji zaslužuju zaštitu; osobito ne smije prouzročiti povredu vanjskoga izgleda zgrade, ni opasnost za sigurnost osoba, zgrade ili drugih stvari,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me kako krov može biti zajednički, kad u vlasničkom listu piše da sam ja vlasnik krova?

Suvlasnica niti nema pravo pristupa tavanu, jer ulaz u tavan je s prvog kata (čiji sam ja vlasnik).

Ako je nešto nečije vlasništvo, zar ne bi bila pravda da ta osoba (vlasnik toga) može s tim vlasništvom raditi što god želi, naravno, u granicama normale (a smatram da je podizanje krova za 1 metar u granicama normale).

 

Gdje je tu pravda?

 

P.S. Samo bih još dodao da suvlasnica taj svoj prostor koristi 2,5 mjeseca godišnje, dok ja taj prostor koristim tijekom cijele godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija