Jump to content

Dobiti otkaz radi trudnoce i bolovanja


Meii3111

Preporučene objave

Zanima me da li je moguce dobiti otkaz istog dana kada je otvoreno i bolovanje s time da je u pitanju trudnoca..poslodavci su bili obavjesteni o trudnoci..

Posto sam bila na bolovanju od 27.9.do 11.10. Zvala sam poslodavca da ga upitam na cemu sam i da ga informiram o trudnoci ali nije htio odg.na moje pozive da bi otisla direktno kod njih i na isto moje pitanje odg.je bio da ne znaju jos nista..s time da mi je bolovanje otvoreno 12.10. kao sto sam i mislila da sam na bolovanju jucer postom dobivam otkaz na temelju "ne korektnog odnosa prema radu" sa istim datumom koji je naveden i za bolovanje.. (zaposlena sam na neodredjeno)

Pa me zanima da li je to moguce,a u pitanju je i trudnoca jer koliko znam trudnice su "zakonom zasticene"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 34. Zakona o radu -

 

"Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

 

Otkaz iz stavka 1. ovoga članka je ništetan, ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, prestaje smrću poslodavca fizičke osobe, prestankom obrta po sili zakona ili brisanjem trgovca pojedinca iz registra.

 

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, tijekom provedbe postupka likvidacije u skladu s posebnim propisom, može se otkazati zbog poslovno uvjetovanih razloga."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bila na HZZO-u i nakon svega sto sam rekla, odgovor je bio s obzirom da imam bolovanje otvoreno isti dan da imam pravo primati nov.nakn.4mj. i da nema nikakve veze sto sam trudna..to je sve od njihove pomoci...

 

Jedino mi preostaje da im posaljem dokumentaciju o trudnoci, poslodavcu

 

I da, da li ima ikakve veze ako su me vec odjavili ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... odgovor je bio s obzirom da imam bolovanje otvoreno isti dan da imam pravo primati nov.nakn.4mj. i da nema nikakve veze sto sam trudna..to je sve od njihove pomoci...

 

Onda se nemaju što čuditi svojoj percepciji u javnosti. Ovakav odgovor ne bi vam dao student četvrte godine pravnog fakulteta, koji je položio ispit "Radno i socijalno pravo", a kamoli "stručnjak" radnog prava.

 

Jedino mi preostaje da im posaljem dokumentaciju o trudnoci, poslodavcu

 

Ostajem kod odgovora iz posta #4, a i Potočnica vam je postavila važno pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odg.je dobila..

Osobnim odlaskom sa potvrdom o bolovonju i saznanjem da sam tr.

Na moj upit sto ce dalje biti jer sam tr.odg je bio da ne znaju, bit cu obavjestena..

I eto obavjestena sam putem poste sa otkazom..

Doznake o tr.mogu dobiti tek 25.10.kad i idem na pregled

 

Poštovana,

Moje prvo pitanje je bilo - kada ste točno bili na bolovanju, jer ste napisali kako ste na bolovanju bili 27.9-11.10, a onda da ste bolovanje otvorili 12.10., pa me sad zanima; ako ste bolovanje otvorili tek 12.10, što je onda s prethodnim periodom (27.9-11.10)? Radnik je dužan u roku od tri dana, od kad zbog bolesti izostane s posla, poslodavcu dostaviti Potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad. Kako vas je poslodavac otpustio zbog "nekorektnog odnosa prema radu", meni je prvo na pamet palo da to niste učinili na vrijeme (možda i jeste, al za to nemate dokaz jer ste potvrdu donijeli osobno, pa poslodavac može tvrditi i da niste). Gledajte, kako bi dobili točan i potpun savjet, i sami morate dati točne i potpune informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me da li je moguce dobiti otkaz istog dana kada je otvoreno i bolovanje s time da je u pitanju trudnoca..poslodavci su bili obavjesteni o trudnoci..

Posto sam bila na godisnjem od 27.9.do 11.10. Zvala sam poslodavca da ga upitam na cemu sam i da ga informiram o trudnoci ali nije htio odg.na moje pozive da bi otisla direktno kod njih i na isto moje pitanje odg.je bio da ne znaju jos nista..s time da mi je bolovanje otvoreno 12.10. kao sto sam i mislila da sam na bolovanju jucer postom dobivam otkaz na temelju "ne korektnog odnosa prema radu" sa istim datumom koji je naveden i za bolovanje.. (zaposlena sam na neodredjeno)

Pa me zanima da li je to moguce,a u pitanju je i trudnoca jer koliko znam trudnice su "zakonom zasticene"

........
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih, uz ovo što vam je G-man naveo u četvrtom postu, poslodavcu napisala i nešto vezano za onaj dio nekorektnog odnosa prema radu.

Trudnoća kao br.1 razlog za osporavanje otkaza, ali iz iskustva znam kako trebate na vrijeme reagirati i osporavati i neopravdane optužbe - vratiti ćete se jednom na posao, a ako pređete preko optužbi moglo bi se shvatiti kako se s njima slažete, što bi poslodavac mogao iskoristiti protiv vas. Sve pisano, kopirajte si dokumentaciju koju šaljete poslodavcu i čuvajte ju, šaljite isključivo poštom preporučeno s povratnicom (ili ako u firmi postoji služba koja prima dokumentaciju - možete odnijeti i osobno, ali vam moraju potvrditi primitak, zlu netrebalo, pečatom i potpisom na kopiju svakog lista kojeg ste im dali). Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih, uz ovo što vam je G-man naveo u četvrtom postu, poslodavcu napisala i nešto vezano za onaj dio nekorektnog odnosa prema radu.

Trudnoća kao br.1 razlog za osporavanje otkaza, ali iz iskustva znam kako trebate na vrijeme reagirati i osporavati i neopravdane optužbe - vratiti ćete se jednom na posao, a ako pređete preko optužbi moglo bi se shvatiti kako se s njima slažete, što bi poslodavac mogao iskoristiti protiv vas. Sve pisano, kopirajte si dokumentaciju koju šaljete poslodavcu i čuvajte ju, šaljite isključivo poštom preporučeno s povratnicom (ili ako u firmi postoji služba koja prima dokumentaciju - možete odnijeti i osobno, ali vam moraju potvrditi primitak, zlu netrebalo, pečatom i potpisom na kopiju svakog lista kojeg ste im dali). Sretno!

Razlog za osporavanje otkaza je i samo objašnjenje otkaza. Naime, šta to uopće podrazumijeva "nekorektan odnos prema radu" ? Ako je samo to napisano onda je poslodavac gadno pogriješio, jer ne navodi nikakvo uporište u Zakonu po kojemu bi dao otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Po mom mišljenju - ne može, obzirom ste zaposlena na neodređeno. Nemogućnost potpunog odrađivanja probnog roka nije rezultat vaše krivice.

 

Bitno je samo da se pobrinete da poslodavac znade za trudnoću i u slučaju da vam eventualno otkaže zbog nezadovoljavanja na probnom roku - pošaljite mu poštom preporučeno s povratnicom dokumentaciju koja potvrđuje trudnoću, samo pripazite na rok od 15 dana od primitka eventualne odluke o otkazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju - ne može, obzirom ste zaposlena na neodređeno. Nemogućnost potpunog odrađivanja probnog roka nije rezultat vaše krivice.

 

Bitno je samo da se pobrinete da poslodavac znade za trudnoću i u slučaju da vam eventualno otkaže zbog nezadovoljavanja na probnom roku - pošaljite mu poštom preporučeno s povratnicom dokumentaciju koja potvrđuje trudnoću, samo pripazite na rok od 15 dana od primitka eventualne odluke o otkazu.

 

Ok, hvala! Nadam se da do toga neće doći ali za svaki slučaj moram pitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija