Jump to content

Služnost u idealnom dijelu (idealni dio u idealnom dijelu)


Jethro

Preporučene objave

imam nekoliko pitanja:

1. naslijeđen udio vlasništva kuće i okućnice. suvlasnik hoće prodati po nenormalnoj cijeni svoju 1/4 i stavlja ultimatum: ako ne kupim da će dozvoliti susjedu pravo korištenja i služnosti u okućnici koja je zasebna čestica ispred predmetne kuće. susjed je pored te čestice suvlasnik je 1/4, ja pola. treći suvlasnik isto 1/4, no on se svemu čudi.

 

može li on (susjed) upisati pravo služnosti u dijelu koji mu da suvlasnik - čega je idealni suvlasnik (nije parcelirano ni etažirano) pa bi to značilo "baš taj dio" u u idealnom dijelu.

jasno mi je da nekretnina može biti opterećena služnošću bez obzira na suvlasništvo, sudskom odlukom, no ovdje je slučaj takav da dotični susjed ima javni put do svoje kuće kojeg koristi, a ovo bi mu bio, eto, pomoćni put. isti mu je dozvolio suvlasnik idealnog dijela.

isto tako, mogu li oni tvrditi da mu je suvlasnik dao na služenje dio dijela i da on to koristi već 50 godina pa je služnost dosjela?

 

mišljenje?

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može li on (susjed) upisati pravo služnosti u dijelu koji mu da suvlasnik - čega je idealni suvlasnik (nije parcelirano ni etažirano) pa bi to značilo "baš taj dio" u u idealnom dijelu.
radi se o izvanrednim poslovima,glede čega pogledajte odredbe čl.41.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija