Jump to content

Apsolutna zastara


vs08

Preporučene objave

Poštovani,

 

Moj partner podigao je kredit u prosincu 2004. Kredit više nije mogao podmirivati od 2011. kada je kao obrtnik propao i bio prisiljen zatvoriti obrt sa velikim dugovanjem, koje i dan danas tereti njegov OIB. Dugovanje koje ostalo otvoreno iznosi oko 33.000 kn. Navedeno dugovanje prodano je EOS Matrixu, prema njihovom dopisu 31.03.2016., a obavijest o tome zaprimili smo početkom studenog 2016.

 

Zanima nas rok apsolutne zastare. Koliki period mora proći da navedena obveza ode u zastaru i kod EOS Matrix-a, s obzirom da prema redoslijedu naplate Porezna uprava ima prvenstvo a iznosi su ogromni (zbog kamata), te se vjerojatno ni oni neće uspjeti naplatiti u roku od 10 godina.

 

Partner nema nikakvu imovinu, primanja - minimalac sa zaštićenim računom.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
10 godina, osim ako ne dodje do promjene sredstava ovrhe

 

Dali to zaci recimo ako ovrhovoditelj promjeni nakon 9 godina sa novčane na pokretnine, pa opet nakon 9 godina sa pokretnina na nekretnine moze sve skupa se vuć i 30 godina ?

Ja sam mislio da se gleda dan nastanka duga i nakon 10god ide u zastaru bez obzira na promjenu sredstva ovrhe i prekid zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali to zaci recimo ako ovrhovoditelj promjeni nakon 9 godina sa novčane na pokretnine, pa opet nakon 9 godina sa pokretnina na nekretnine moze sve skupa se vuć i 30 godina ?

Ja sam mislio da se gleda dan nastanka duga i nakon 10god ide u zastaru bez obzira na promjenu sredstva ovrhe i prekid zastare.

 

Nije sve tako jednostavno! Niste dali neke osnovne podatke, kao postoji li blokada na fini i TKO JE OVRHOVODITELJ, Eos ili netko drugi:zbunj:? Da li je Eos samostalno pokrenuo ovrhu? Da li im je vaš partner priznao dug na bilo koji način?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije sve tako jednostavno! Niste dali neke osnovne podatke, kao postoji li blokada na fini i TKO JE OVRHOVODITELJ, Eos ili netko drugi:zbunj:? Da li je Eos samostalno pokrenuo ovrhu? Da li im je vaš partner priznao dug na bilo koji način?

 

Uhh! Sad sam primjetio da sam pobrkao komentatore i da sam u stvari pokušao komentirati staru temu!

Tutlek, ukoliko dođe a vjerojatno će doći do drastičnih promjena Ovršnog zakona, sigurno će takva odredba biti promijenjena jer je neodrživo da za tako benigno stanje, kao što je biti nekome dužan ne postoji apsolutna zastara, pa se čak sve prenosi i na nasljednike opet bez mogućnosti apsolutne zastare!:hamlet:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru ujedno mislim da se i dotiče ove teme . Malo sam zbunjen sa tim jer tu po forumu citam termin: " Datum nastanka duga - zastara nakon 10godina jer sud ne gleda datum nastanka duga..... " u vise navrata se koristi taj termin pogotovo u rjesenjima na ovrhu i prigovoru na istu. Recimo slucaj Maškarin svi znama sto je bilo tamo i toliko suđenja dokaza presuda i nastupila zastara , a da ne nabrajam druge slučajeve koji su otišli u zastaru. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Recimo slucaj Maškarin svi znama sto je bilo tamo i toliko suđenja dokaza presuda i nastupila zastara , a da ne nabrajam druge slučajeve koji su otišli u zastaru. Hvala

 

Zastara je 10 godina AKO ovrhovoditelj ne promijeni sredstvo ovrhe!

U kaznenom pravu nema tog AKO nego postoji apsolutna zastara! Kad bi u slučaju Maškarin i sličnim postupcima postojao jaki uglavnom financijski interes odvjetnika, javnih bilježnika, političara, bankara, osiguravatelja i lihvara ni tamo ne bi postojala apsolutna zastara! Živimo u prividu demokracije, zapravo u farsi! :psuje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro svatio zastara je farsa koja kao takva daje izvesnu nadu onim pod ovrhama, a nada umire zadnja ali nada je i k.rva ?!

Zanci macku o rep datum nastanka duga prigovor na promjenu sredstava ovrhe itd... itd...

 

Unatoč tome često se događa da potraživanje ode u zastaru! Na oglasnim pločama sudova često primjećujem takve prijedloge za ovrhu koji se odnose na potraživanja u zastari! Na žalost budući da je prijedlog dospio na e-oglasnu ploču, dužnik će teško biti obaviješten i ovrha će postati pravomoćna unatoč zastari! Znači suprotno vašem dojmu, meni se čini da potraživanja često odlaze u zastaru ali to dužnici rijetko iskoriste, uglavnom zbog neznanja! Moja primjedba o farsi se odnosi na činjenicu da se sve političke opcije a naročito vladajuće predstavljaju da rade u interesu naroda, a u biti je sve krojeno po potrebi elita:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija