Jump to content

Rastava braka, sporazumno, odricanje prava na pola stecene imovine (zajednicke). Moguce?


Equinox

Preporučene objave

Meni bi trebalo samo par smjernica, kako bih znala sto vec u startu poduzeti, prije zahtjeva za raskid braka.

Raskid braka bi bio sporazuman. Bar se tako cini u ovom trenutku. Medjutim, kako sam se uvjerila po pricama drugih i ovdje procitala, u nista ne valja biti 100% siguran.

Zastitila bih prije svega djecu (posto oni ostaju sa mnom) i sebe, naravno. Krajem prosle godine smo uzeli hipotekarni kredit za zemljiste i kucu. Kredit nosim ja, a suprug je suduznik. Iako papiri svi glase na mene, po zakonu znam da u slucaju rastave pola ide supruzniku.

Pitanje: Da li on moze potpisati izjavu, suglasnost ili nesto cime se odrice svog zakonskog prava na pola nekretnine i samim tim ne zeli sudjelovati u otplati ostatka kredita (jos 24 godine, mamma mia!). U banci sam provjerila i potvrdjeno mi je kako je iznos samo moje prijavljene place dostatna za i otplatu kredita i da mi suduznik ne treba, tako da ga i na taj nacin mogu ( i zelim) osloboditi te obveze.

Pitanje: U slucaju da on to ne zeli potpisati, kako se rjesavaju takve stvari i postoji li ikakva mogucnost da sud odluci u moju korsit? Kako se uopce rjesavaju stvari kad je takav kredit u pitanju i kad je sve, zapravo, vlasnistvo banke, a ne nas?

Najljepsa hvala svima na odgovoru i savjetu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, svašta ste vi tu pomalo pobrkali. Da krenemo redom. Sve što se tiče bračne stečevine a o čemu se vi dogovorite sud ne mora niti raspravljati. Stavite sporazum na papir, ovjerite ga kod bilježnika i to je to. Tijekom razvoda se o imovini ne raspravlja!!!! To je drugi postupak do kojeg dolazi kad ne možete sporazumno riješiti imovinska pitanja. Dakle, sjednite, popričajte i napišite to što ste dogovorili i to je to. A što se tiče tuđih iskustava ja se ne bi puno zamarala, vi valjda najbolje poznate osobu s kojom ste bili u braku.

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam htjela pobrkati vec malo pribliziti stvar drugima. Za sporazumno rjesavanje bracne stecevine mi je potpuno jasno. Kao sto sam i rekla, a to me sada najvise muci, sto ako se on predomisli i vise ne zeli sporazumno rijesavati imovinsko pitanje? Kako sudovi reagiraju; imaju li ista pravila za sve ili postoje i iznimni slucajevi? Da sam toliko dobro upoznala osobu s kojom sam zivjela, do razmisljanja o rastavi ne bi ni doslo, a kamoli o djelovanju. Zato nisam sigurna sto ce i kakva ce biti slijedeca suprugova reakcija i mislim da bih se trebala pripremiti. Za svaki slucaj.

 

Hvala svima jos jednom na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija