Jump to content

Posjedovni list kaže 1/1, ZKU za jedan dio kaže 19/32 - vlasništvo?


kixkix

Preporučene objave

Prema posjedovnom listu za katastarsku česticu X moj otac je upisan kao korisnik u dijelu 1/1.

Ta k.č. X sastoji se od dijelova dviju "gruntovnih čestica" A i B (prema pregledu čestica na uredjenazemlja.hr za tu k.č. dobiju se brojevi dvaju "vezanih" zemljišnoknjižnih uložaka, svaki od njih sadrži više čestica).

 

Po ZKU koji sadrži česticu A moj otac je jedini vlasnik.

Po ZKU koji sadrži česticu B moj otac ima suvlasnički udio 19/32. Taj udio je tata nasljedio od dede prije par godina (kao i k.č. X) što je upisano i u katastar i u gruntovnicu (dakle, prije je pisalo deda, sada piše tata).

 

Da li to znači da moj otac nije jedini vlasnik katastarske čestice X?

Pod kojim uvjetima može raspolagati česticom (npr. graditi ili prodati je)?

 

(Brojevi katastarskih čestica u katastru i gruntovnici su različiti, jer je stara izmjera bila "uzdužno", a nova "poprijeko" - tako da se "nove" čestice u katastru sastoje od dijelova nekoliko "starih" čestica u gruntovnici.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miješaš kruške i jabuke. rabi standardne pojmove.

katastar nema veze sa vlasništvom osim ako zk nije izgori i sl. kao npr za neke otoke (ima i toga) pa je katastar relevantan za dokaz vlasništva. to kod tebe nije slučaj.

gledaj gruntovnicu. uložak ima jednu ili više čestica (ako je vlasništvo za sve čestice jednako, a ako nije, formira se novi uložak).

prema napisanom, u A ti je otac vlasnik, a u B suvlasnik. može prodati A i svoj udio B bilo kome (pitanje je tko će kupiti B), može ako ima uvjete graditi na A, a za B treba suglasnost, eventualna parcelacija ako je moguća i brdo stvari. ako je sagrađen objekt, legaliziran, tu se otvara novo bojno polje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala barfly314!

 

Znači, otac može raspolagati dijelom katastarske čestice X koji spada pod česticu A bez da traži suglasnost suvlasnika iz čestice B?

 

Kako se to službeno rješava? Iz ZKU se ne vidi koje točno čestice ili njihovi dijelovi spadaju pod koje čestice u katastru ...

 

Na česticama nema građevina, sve su poljoprivredno zemljište, a dijelom se nalaze u građevnoj zoni.

Prema ZK ulošcima, vlasništvo je jednako za sve čestice u njima.

 

(Što se tiče pojmova, na što misliš pod standardne? Termin "gruntovna čestica" jesam stavio u navodnike, a upotrijebio sam ga da naglasim da se radi o različitim izmjerama. I gruntovnica i katastar koriste pojam katastarska čestica i kad se to koristi za novu i staru izmjeru vrlo brzo više ne znaš na što se odnosi - vidljivo u drugoj rečenici gore :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NEJASNO:

"katastarske čestice X koji spada pod česticu A" KAKO TO MISLIŠ DA KČ SPADA POD ČESTICU A?

"Iz ZKU se ne vidi koje točno čestice ili njihovi dijelovi spadaju pod koje čestice u katastru" VRLO NEJASNO

"Prema ZK ulošcima, vlasništvo je jednako za sve čestice u njima." ZK ULOŽAK JE NAJVAŽNIJI. OSTALO JE INFORMATIVNO.

MOŽEŠ POSLATI DETALJE NA PP.

INAČE, AKO JE POLJOPRIVREDNO, NIJE NEKA SREĆA. VALJDA I SAM ZNAŠ...

AKO JE BLIZU MORA, DRUGA JE SPIKA.

 

hm...postojimogućnost

da se ne podudaraju čestice u katastru sa zk. da li na to misliš? onda je to druga stvar. tako je u zagrebu. razlika u staroj i novoj izmjeri. uložak bitan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, radi se o Zagrebu i staroj i novoj izmjeri - čestice u katastru su "uzdužno", a u gruntovnici "poprijeko" i ne podudaraju se (blago rečeno).

 

Zemljište je poljoprivredno, ali se dovoljno veliki dio (>400m2) nalazi u zoni stambene namjene ("S"). Za gradnju treba napraviti prenamjenu zemljišta, to je jasno.

 

Dakle, na koji se način utvrđuje koji je to dio čestice iz katastra ("X") na kojem postoji suvlasništvo na osnovu čestica iz gruntovnice ("B")?

I da li je uopće bitno koji je to fizički dio?

 

Otprilike ovako (nije baš tako lijepo pravokutno):

cesticeXAB.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, radi se o Zagrebu i staroj i novoj izmjeri - čestice u katastru su "uzdužno", a u gruntovnici "poprijeko" i ne podudaraju se (blago rečeno).

 

Zemljište je poljoprivredno, ali se dovoljno veliki dio (>400m2) nalazi u zoni stambene namjene ("S"). Za gradnju treba napraviti prenamjenu zemljišta, to je jasno.

 

Dakle, na koji se način utvrđuje koji je to dio čestice iz katastra ("X") na kojem postoji suvlasništvo na osnovu čestica iz gruntovnice ("B")?

I da li je uopće bitno koji je to fizički dio?

 

Otprilike ovako (nije baš tako lijepo pravokutno):

[ATTACH=CONFIG]1311[/ATTACH]

dosta jasno si prikazao, no mislim da je problem prekompleksan da bi se iskomunicirao forumom. bitan je uložak i zk te k.č. u ulošku, no možda će se trebati i pojedinačni ispravni postupak raditi. možeš detalje poslati mailom? hobi mi je pa... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala barfly314.

Što bi taj ispravni postupak imao za rezultat?

Ako se radi o famoznom "usklađivanje katastra i gruntovnice" kako je to moguće napraviti kada su dijelovi čestica iz katastra u suvlasništvu?

Promjena oblika i veličine čestica u katastru nije baš poželjna ...

Meni to izgleda kao da bi se svi suvlasnici trebali dogovoriti i podijeliti (npr. prema stanju u katastru) - nažalost, to je malo vjerojatno.

 

To me vraća na pitanje:

Da li otac može raspolagati dijelom katastarske čestice X koji spada pod česticu A bez da traži suglasnost suvlasnika iz čestice B?

Recimo, napravi se geodetski elaborat u kojem se točno utvrdi koji je to dio (to bi se suvlasnici već mogli dogovoriti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala barfly314.

Što bi taj ispravni postupak imao za rezultat?

Ako se radi o famoznom "usklađivanje katastra i gruntovnice" kako je to moguće napraviti kada su dijelovi čestica iz katastra u suvlasništvu?

Promjena oblika i veličine čestica u katastru nije baš poželjna ...

Meni to izgleda kao da bi se svi suvlasnici trebali dogovoriti i podijeliti (npr. prema stanju u katastru) - nažalost, to je malo vjerojatno.

 

To me vraća na pitanje:

Da li otac može raspolagati dijelom katastarske čestice X koji spada pod česticu A bez da traži suglasnost suvlasnika iz čestice B?

Recimo, napravi se geodetski elaborat u kojem se točno utvrdi koji je to dio (to bi se suvlasnici već mogli dogovoriti).

slažem se sa spitfire.

ispravni postupak - ono što se traži i za što se imaju dokazhi. ne misli se tu na spajanje gruntovnice i katastra i sl. gdje čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je što neka čeljad jest bijesna.

 

Jedino što bi teoretski moglo proći je da se formalno utvrdi koji dio čestice X spada pod česticu B.

 

I opet se sve svodi na pitanje: Može li vlasnik raspolagati dijelom katastarske čestice X koji spada pod česticu A bez da traži suglasnost suvlasnika iz čestice B?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je što neka čeljad jest bijesna.

 

Pa tome i služi razvgnuće. O kojem će, ako već nema dogovora, odlučit sud.

 

Jedino što bi teoretski moglo proći je da se formalno utvrdi koji dio čestice X spada pod česticu B.

 

Jedino parcelacijom.

 

I opet se sve svodi na pitanje: Može li vlasnik raspolagati dijelom katastarske čestice X koji spada pod česticu A bez da traži suglasnost suvlasnika iz čestice B?

 

Ma može se suvlasnik dogovoriti sa ostalima da je neki baš određeni dio čestice B taj koji odgovara udjelu, ali to je u pravnom prometu ili pri gradnji i dalje samo 19/32 čestice B.

 

Ne bih se čudio, pošto spominjete novu izmjeru, da je samo brže odrađeno u ZK nego u katastru, pa i sama čestica X nestane s kat.plana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfire!

 

Kada bi se dijelila čestica X, dio pod česticom B bi imao možda 100-150 m2.

Negdje sam čuo/pročitao da parcelacija, konkretno, dijeljenje čestica na manje čestice nije dozvoljena. Barem u Zagrebu.

Pretpostavljam da je ono na što mislite parcelacija u smislu usklađivanja katastra i gruntovnice za sve čestice svih suvlasnika - to bi vjerojatno prošlo s pravne strane, ali ne i kod bijesne čeljadi. Zadnji sudski proces oko nasljedstva na toj zemlji trajao je 7-8 godina.

 

Inače, ta "nova" izmjera je stara već valjda 30-40 godina - to je ona razlika između katastra i gruntovnice u Zagrebu.

 

Dakle, da bi formalno raspolagao sa cijelom česticom X, otac bi morao imati 1/1 vlasništvo u gruntovnici, a ne samo biti korisnik u katastru.

 

OK, dok bijesna čeljad ne umre, nema pomaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija