Jump to content

Alimentacija


plava1272

Preporučene objave

  • Molim vas za pomoć glede alimentacije. Naime, suprug me hoće tužiti da mu vratim pretplaćeni iznos alimentacije, zbog toga što mi sin već 2 godine nejde na redovni fakultet, nego je počeo raditi. Da li sam ja trebala obavjestiti sud o tome, ili je on to morao. Ako odemo na sud, da li zbilja ja trebam vratiti te novce, naime po pepresudi suda on bi trebao isplatiti još negdje samo par rata. Molim vas pomoć. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

suprug ima primanja cca.9000 kn pa me interesira koliko bi trebao plaćati alimentacije za dijete od 12g.?

 

Imate one tablice nominalnih iznosa koje objavljuje nadležno ministarstvo, čl. 314. OZ.

(cca 1100 kn)

Obzirom na visinu plaće oca, taj iznos bi možda mogao biti i veći, ali to ovisi i o brojnim drugim okolnostima.

 

Drugo pitanje; imam li i ja pravo na uzdržavanje obzirom da ne radim od kad smo u braku (13g.), a imam 48 god.

Hvala na odgovoru!

 

Imate pravo tražiti uzdržavanje, ali imajte na umu da je to ograničenog trajanja (do godinu dana) i da suprug može tražiti povrat tog iznosa jednom kada budete imala prihode.

Vidite ovdje:

http://www.zakon.hr/z/88/obiteljski-zakon

 

Od čl. 295. do čl. 301. OZ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekajte..nemam pravo na uzdrzavanje?

Nas dogovor je bio da ne radim, u biti na tome je suprug inzistirao.

I sad kada prestaje bracna zajedmica ja trebam zivjeti od zraka ili mahnuti carobnim stapicem i odmah se zaposliti sa 48 god.?

Radno sam sposobna, ali od cega da zivim dok taj posao ne dobijem?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas za pomoć glede alimentacije. Naime, suprug me hoće tužiti da mu vratim pretplaćeni iznos alimentacije, zbog toga što mi sin već 2 godine nejde na redovni fakultet, nego je počeo raditi. Da li sam ja trebala obavjestiti sud o tome, ili je on to morao.

Vi ili sin ste trebali obavijestiti sud i/ili oca.

Tko je primao alimentaciju?

Živi li sin s vama?

 

Ako odemo na sud, da li zbilja ja trebam vratiti te novce, naime po pepresudi suda on bi

trebao isplatiti još negdje samo par rata. Molim vas pomoć. Hvala.

 

Uključite sina u ovo, on sada zarađuje. Dogovorite s ocem povrat bar djela preplaćenog iznosa. U protivnom, moguće da otac dobije spor i ovrši vas ili sina, pa ćete plaćati puni iznos, troškove postupka i ovrhe, sve sa kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekajte..nemam pravo na uzdrzavanje?

Pa pročitajte linkane članke zakona, a i napisao napisao sam - do godinu dana.

 

 

Nas dogovor je bio da ne radim, u biti na tome je suprug inzistirao.

I sad kada prestaje bracna zajedmica ja trebam zivjeti od zraka ili mahnuti carobnim stapicem i odmah se zaposliti sa 48 god.?

Radno sam sposobna, ali od cega da zivim dok taj posao ne dobijem?

 

Imate bračnu stečevnu za podijeliti? Pa valjda ste nešto i stekli, ima i ušteđevine?

 

 

ps.

vjerojatno niste moj odgovor ni pročitala, objavljen je tek koju minutu prije vašeg upisa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija