Jump to content

ODUSTAJANJE od kredita nakon nekoliko godina


hrvojeks

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Možda je pitanje glupo ali mi je prilično hitno.

Situacija je ovakva, kupac je digao kredit za nekretninu u banci XY i isplatio prodavatelja. Hipoteka je stavljena od strane banke na istu, kupljenu, nekretninu. Kupac je isplatio iznos(dio, dakle ne cijeli) prodavatelju. Kupac ne plaća kredit nekoliko godina i banka XY potražuje od kupca sve da namiri. Ako se banka namiri nekretninom koja je bila hipoteka može li kupac potraživati od prodavatelja iznos koji je dao za istu tu nekretninu? Ima li ovo ikakvog smisla tj da li je tako što uopće moguće. Prošlo je 7 godina(i više) od kada je kupac platio za tu nekretninu putem tog dignutog kredita.

Nisam još čuo da je netko nakon X godina zbog nemogućnosti plaćanja kredita tražiti svoje novce nazad i vratiti nekretninu.

Znam da je pitanje glupo ali volio bih znati kako bih bio siguran da to zapravo nije moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Možda je pitanje glupo ali mi je prilično hitno.

Situacija je ovakva, kupac je digao kredit za nekretninu u banci XY i isplatio prodavatelja. Hipoteka je stavljena od strane banke na istu, kupljenu, nekretninu. Kupac je isplatio iznos(dio, dakle ne cijeli) prodavatelju. Kupac ne plaća kredit nekoliko godina i banka XY potražuje od kupca sve da namiri. Ako se banka namiri nekretninom koja je bila hipoteka može li kupac potraživati od prodavatelja iznos koji je dao za istu tu nekretninu? Ima li ovo ikakvog smisla tj da li je tako što uopće moguće. Prošlo je 7 godina(i više) od kada je kupac platio za tu nekretninu putem tog dignutog kredita.

Nisam još čuo da je netko nakon X godina zbog nemogućnosti plaćanja kredita tražiti svoje novce nazad i vratiti nekretninu.

Znam da je pitanje glupo ali volio bih znati kako bih bio siguran da to zapravo nije moguće.

 

Naravno da nije moguće, osim ako prodavatelj dobrovoljno pristane na to!

Pretpostavljam da je nekretnina nakon prodaje bila uknjižena na kupca nakon čega svaka daljnja veza bivšeg vlasnika sa nekretninom prestaje!

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Cijeli iznos nije isplaćen prodavatelju. Kredit koji je dizao kupac nije u iznosu ukupne dogovorene vrijednosti nekretnine.

-Kupac, koji je podizao kredit, vjerojatno ne otplaćuje kredit.

-Nekretnina nije uknjižena na kupca jer isti nije isplatio cijeli iznos koji je definiran ugovorom. U ugovoru piše da će se nekretnina uknjižiti na kupca kada isplati cijeli iznos.

-U ugovoru je definiran iznos koji će kupac platiti "odmah" tj. kreditom koji podiže i iznos koji će platiti do određenog datuma(3mjeseca od potpisivanja ovog ugovora). Kada uplati i taj iznos nekretnina se uknjižuje na kupca.

-Prošlo je 7 godina od potpisivanja tog ugovora i kupac još nije uplatio taj "rest" iznos kako bi se uknjižio...a osim toga očigledno ne otplaćuje niti kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovisi o tome što piše u kupopr.ugovoru. Je li taj isplačeni dio ugovoren kao kapara i što se dešava nakon isteka 3 mj.

 

Ovdje je nejasno još dosta stvari. Što je prodavatelj čekao 7 godina? Da se banka uknjiži na nekretninu, što mu može kao založnom vjerovniku napraviti, pa ostane i bez novaca i nekretine jer kupac ne plača kredit. I koja to banka novčana sredstva kredita ne isplačuje ista direktno prodavatelju na račun. Meni se to nažalost čini kao nekakova muljaža od početka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dio od kredita je ugovoren kao jedna dio a drugi dio će se uplatiti do određenog datuma. Ne piše što se dešava nakon 3 mjeseca. Prodavatelju je banka direktno na račun uplatila iznos. Nigdje u ugovoru ne piše što nakon 3mj. Ja kao prodavatelj nisam reagirao jer jam vjerovao da kupcu treba vremena da "skupi" ostatak. Kupac je digao kredit i taj iznos je uplaćen na moj račun. Drugio dio kupac nije još "skupio". Mulja možda samo kupac tj. ako mulja jer nije još skupio ostatak duga. Pitanje je da li je moguće nakon 7 godina odustati od kredita i tražiti novce nazad s tim da banka ima hipteku na nekretnini koja se htjela kupiti. Ja te novce više nemam, nakon 7 godina teško da netko ima novce koje je dobio od prodaje nečeg.

 

Ažurirano

 

ostatak duga je nešto manji od 10% plaćenog iznosa. Dakle kupac je platio 90% iznosa vrijednosti nekretnine i cca 10% je trebao u nekom roku...al nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je da li je moguće nakon 7 godina odustati od kredita i tražiti novce nazad s tim da banka ima hipteku na nekretnini koja se htjela kupiti.

 

90% baš i nije dio, no dobro.

 

Ne može. Kredit je realiziran, isplačena sredstva i tu nema odustajanja. Ako ne plaća banka će aktivirati svoje založno pravo na nekretnini i doviđenja. Vi gubite jako malo, kupac puno. Ne može ni tražiti povrat jer ste iz opisa vi svoj dio ugovora ispoštovali, kupac nije. Mislim, može probati tužbom, s jako lošim izgledima za uspjehom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostatak duga je nešto manji od 10% plaćenog iznosa. Dakle kupac je platio 90% iznosa vrijednosti nekretnine i cca 10% je trebao u nekom roku...al nije.

 

Drugi put angažirajte odvjetnika za ovakav ugovor. Isplati se.

 

Slažem se sa Spitfireom. Banka će stan na kraju prodati na dražbi.

Vi s tim nemate ništa, nemojte se navući na nikakve varijante da potpisujete nekakve anekse ugovora ili kombinacije s bankom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija