Jump to content

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju - forma i primjer


barfly314

Preporučene objave

sklopio bih ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, no ne znam hoće li proći. sam sam ga radio jer me strah da me ne operu bilježnici i odvjetnici.

dajem primatelju stan u svojoj kući koje sam suvlasnik. prolazi li to? u biti sam vlasnik jer sam isplatio suvlasnika, imam potvrdu, ali nismo još proveli sve u zk.

žuri se jako primatelju uzdržavanja pa je napravljen ovakav ugovor (da li je dobar)?

bitno: davatelj uzdržavanja plaća režije primatelju do iznosa od 759 kn/mj. ide li to?

može li davatelj uzdržavanja uopće dozvoliti upis u zajednički objekt, neetažiran? napominjem da suvlasnik objekta ne stvar probleme, posjednik sam i vlasnik de facto cijelog objekta.

 

nn

(u daljnjem tekstu – Primatelj uzdržavanja)

i

aa (u daljnjem tekstu – Davatelji uzdržavanja)

Dana sklapaju sljedeći

 

[h=1]UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRŽAVANJU[/h]

Članak 1.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primatelj uzdržavanja je vlasnik nekretnine u .. Općinskog suda u .. kao:

 

ZK uložak .. Broj zemljišta (kat. čestica) .. KUĆA GOSPODARSKA ZGRADA I DVORIŠTE, ...m2

Vlasnički dio: 1/1, nn, ..., Ulica..., 10000 Zagreb, Hrvatska

 

Članak 1a.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stranke su suglasne da je vrijednost nekretnine iz Članka 1 ovog Ugovora 195000 kn.

 

Članak 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Davatelj uzdržavanja je suvlasnik nekretnine u Zagrebu, ZK odjel Grad Zagreb, KO 999901, GRAD ZAGREB, opisane u zemljišnim knjigama Općinskog suda u Zagrebu kao:

 

ZK uložak ...Suvlasnički dio: ¾, .., OIB: ..., Zagreb,

 

Članak 3.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Davatelj uzdržavanja (aa)se obvezuje doživotno uzdržavati Primatelja uzdržavanja na način da će Primatelju uzdržavanja osigurati potrebne lijekove te ga po potrebi voditi liječniku te osigurati mu pomoć pri održavanju stambenog prostora. Davatelj osiguranja će o svojem trošku podmiriti sve dugove vezane uz troškove vezane uz Nekretninu iz Čl. 1 nastale do trenutka potpisa ovog Ugovora. Davatelj uzdržavanja daje Primatelju uzdržavanja na doživotno korištenje stan u prizemnom dijelu obiteljske stambene zgrade u Zagrebu, sagrađene na k.č. ... Zk. Ul. .. u naravi dvosoban stan (u daljnjem tekstu Stan) sa kuhinjom, hodnikom i kupaonicom sa WC, veličine 45 m2 . Davatelji uzdržavanja obvezuje se dozvoliti upis tereta doživotnog korištenja Stana u zemljišnim knjigama nadležnog suda, odnosno ¼ obiteljske stambene zgrade u Zagrebu, sagrađene na k.č. ... Zk. Ul. ... Primatelju uzdržavanja, a na njegov zahtjev. Davatelj uzdržavanja se obavezuje podmiriti sve troškove režija stanovanja Primatelja uzdržavanja od trenutka početka stanovanja u Stanu, a do maksimalnog iznosa 750 kn/mj.

Davatelj uzdržavanja se obvezuje Primatelja uzdržavanja poslije njegove smrti dostojno sahraniti.

Primatelj i Davatelj uzdržavanja konstatiraju da je predmetna nekretnina iz Čl. 1 ovog Ugovora u trenutku njegovog sklapanja opterećena sporovima i to:

 

  1. P-... (sud u ...) i
  2. P-...(sud u ...).

Obe stranke su suglasne da Davatelj uzdržavanja preuzima na sebe sve sudske troškove i troškove odvjetnika u gore navedenim sporovima, prava koja proističu iz ovih sporova te sve troškove, prava i obveze iz eventualnih novonastalih protutužbi vezanih uz iste.

 

Članak 4.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zauzvrat za primljeno uzdržavanje iz. čl. 3. ovog Ugovora, Primatelj uzdržavanja daje potpisom ovog Ugovora Davatelju uzdržavanja u isključivo vlasništvo Nekretninu opisane u čl. 1. ovog Ugovora.

Primatelj uzdržavanja dozvoljava Davatelju uzdržavanja temeljem ovog Ugovora izvršiti u zemljišnim knjigama nadležnog suda upis prava vlasništva Davatelja uzdržavanja na Nekretnini iz čl. 1. ovog Ugovora u cijelosti i bez ikakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja.

 

Članak 5.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Umre li Davatelj uzdržavanja prije Primatelja uzdrža*vanja, njegova prava i obveze iz Ugovora prelaze na njegove nasljednike, ako oni na to pristanu.

Ne pristanu li nasljednici Davatelja uzdržavanja na produženje Ugovora, isti se raskida, a oni nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje te su dužni vratiti Primatelju uzdržavanja Nekretninu iz čl. 1. Ugovora. Ako nasljednici Davatelja uzdržavanja nisu u stanju vratiti Nekretninu, dužni su Primateljiu uzdržavanja naknaditi njenu vrijednost.

Ako Nasljednici Davatelja uzdržavanja nisu u stanju preuzeti ugovorne obveze, oni imaju pravo zahtijevati naknadu za uzdržavanje koje je Primatelja uzdržavanja dobila od Davatelja uzdržavanja, no dužni su Primatelju uzdržavanja vratiti pravo vlasništva Nekretnine iz čl. 1. ovog Ugovora.

Članak 6.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sve troškove vezane uz zaključenje ovog Ugovora i njegovu provedbu u zemljišnim knjigama, kao i poreze i pristojbe u vezi s Nekretninama iz čl. 1. ovog Ugovora snosi Davatelj uzdržavanja

Članak 7.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ugovorne strane su upoznate sa odredbama Zakona o obveznim odnosima koje reguliraju prava i obveze iz ugovora o dosmrtnom uzdržavanju te ovaj Ugovor, nakon što im je pročitan i protumačen, u znak prihvaćanja prava i obveza koje iz njega proizlaze vlastoručno potpisuju.

 

 

 

 

Primatelj uzdržavanja: Davatelj uzdržavanja:

 

 

 

______________________ ________________________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija