Jump to content

Zemljište+novogradnja obiteljske kuće


salko123

Preporučene objave

Pozdrav ekipo.

 

Objasnit ču vam u čemu se sastoji stvar dole ču kasnije ponuditi pitanja pod rednim brojevima pa ako neko bude mogao da odg na ta pitanja bio bih vam zahvalan

 

 

Naime radi se o sljedečem.

 

Planiram da kupim jedno zemljište koje več ima građevinsku dozvolu projekat itd plačene komunalije itd.Sve čisto na papiru.E sad postoji tu manjih prepreka koje meni nisu nimalo jasne a radi se o sljedečem.Investitor koji prodaje to građevinsko zemljište napravio je spisak materijala (cigle crijep fasada itd),napravio je takav spisak materijala gdje materijal samo košta preko 120.000 EUR pazite govori se o EURIMA ne u kunaa+ma..ja neznam dali je tu trebala biti angažirana firma da to radi, pa ajd bilo bi možda razumljivo za jednu prizmenicu od 100-njak kvadrat gdje stoji lijepo u građevinskoj dozvoli skica kuče i sve to...onda bi bilo logično 120.000 eura materijal plus firma koja bi to radila uključeno ruke i sve to....ali kakav je to materijal koji košta toliko????

Postavljam prvo pitanje.! dali se može graditi mimo tog materijala,zašto ja baš moram uzimati najskuplje cigle najskuplje crijepove....ak ja uzmem teren ja mogu raditi kako ja oču....dali treba iči u izmjenu jednog dijela građevinske dozvole..mislim samo na materijale??????I koliko košta izmjena samo tog građevinske dozvole?Cirka?????

 

Druga stvar jest u tome da sam navodno čuo da se može raditi mimo propisanih gabarita ,..znači kupiš teren s građevinskom dozvolom..i sad ti unutra možeš raditi šta očeš (raspored soba itd)jer vidim da je taj "investitor "napravio takav raspored soba bezveze što se meni nikako nesviđa...npr wc od svega par kvadrata itd...ja bi htio to da malo izmjenim..ali naravno samo da ne prelazim vanjske gabarite..jer je kuća 100 kvadrata(prizemnica) Čuo sam da se može unutra radiit šta god tebi padne želja samo da ne prelaziš vanjske gabarite???<

3 Pitanje jest navodno sam isto čuo da svaka novogradnja koja se počinje graditi...mora se najaviti u opčini da si započeo gradnju(uostalom koga to briga kad sam ja počeo da radim)ja sam kupio zemlju i ja ču radiit kad ja oču naravno građevinska dozvola ističe tek za 3 god....u tih 3 god moram nešto započeti raditi bar bilo kakve radove.I kažu mi da kad se počne graditi kuća da nakon svakog elementa gradnje kuće ..sad primjerice ...izbetonirate temlje e mora se zvati "nadležni organ" navodno arhitekt..ne razumijem se u to zato i postavljam tu pitanje.Da primjerice kad izgradite temelj prvi da onda dođe arkhitetka i da uvidi stanje jeli ispravno sagrađeno ako je, daje ti pečat..a ako nije moraš ponovo rušiti..mislim halo?????Prije su se gradile kuće na svakako kupio si zemljište doveo svoje radnike susjede i gradio si i to je to....kakav sad arhitekt...Kažu za temelj mora dati pečat za krov mora dati pečat...Mislim kud ovo sve ide???.

 

4I zadnje pitanje ako se zaista mora zvati taj arhitekt koliko on košta?????

Hvala vam unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postavljam prvo pitanje.! dali se može graditi mimo tog materijala,zašto ja baš moram uzimati najskuplje cigle najskuplje crijepove...

 

Investitor je napravio spisak? Bitno je da ugrađeni materijali odgovaraju propisanim normama i projektu, pa košta li nešto 5 ili 10 kn, koji će te uzeti ovisi o vama. Kupili ga vi ili izvođać.

 

Čuo sam da se može unutra radiit šta god tebi padne želja samo da ne prelaziš vanjske gabarite?.

 

Izmjene tijekom građenja samo uz izmjenu i/ili dopunu projekta i dozvole, s time da se izmjena i/ili dopuna građevinske dozvole ishodi prije podnošenja zahtjeva za uporabnu dozvolu.

 

3 Pitanje jest navodno sam isto čuo da svaka novogradnja koja se počinje graditi...mora se najaviti u opčini da si započeo gradnju(uostalom koga to briga kad sam ja počeo da radim)ja sam kupio zemlju i ja ču radiit kad ja oču naravno građevinska dozvola ističe tek za 3 god....u tih 3 god moram nešto započeti raditi bar bilo kakve radove.

 

Dužni ste pismeno prijaviti početak građenja u roku od 8 dana prije početka građenja.

 

I kažu mi da kad se počne graditi kuća da nakon svakog elementa gradnje kuće ..sad primjerice ...izbetonirate temlje e mora se zvati "nadležni organ" navodno arhitekt..ne razumijem se u to zato i postavljam tu pitanje.Da primjerice kad izgradite temelj prvi da onda dođe arkhitetka i da uvidi stanje jeli ispravno sagrađeno ako je, daje ti pečat.

 

Tijekom građenja obveza je voditi građevinski dnevnik. Vodi ga izvođać. Svaku stranicu ovjerava nadzorni inženjer potpisom i pečatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odg.Samo ako mi možete objasniti ovo što ste rekli :Investitor je napravio spisak? Bitno je da ugrađeni materijali odgovaraju propisanim normama i projketu?????????????Nerazumijem??????????I po vama kako vi kažete ja nemam graditi po nasjkupljem modelu.....mogu uzeti ciglu od 2 kn..nemora koštati 20 kn kako su oni naveli tamo????

 

 

I rekli ste i ovo :Tijekom građenja obveza je voditi građevinski dnevnik. Vodi ga izvođać. Svaku stranicu ovjerava nadzorni inženjer potpisom i pečatom.DA ali ja neuzimam građevinsku firmu da mi radi kuču ja je radim samostalno...i kome ti može zabraniti da radim samostalno .....praktički kupio sam zemljište ..želim da budem sam svoj majstor.I šta ako svaku stranicu ne dođe nadzorni inžinjer....????Šta če onda biti?????

 

Ja znam da je uvjek bilo ako firma ..govori se o građevinskoj firmi ak gradi kuču ona ima lično svog tog nadzornog inžinjera itd.Ali ako ti privatno sam gradiš..to ti netreba bar ja tako mislim.A ako zaista i treba..za koga je napravljen taj zakon?Koliko če mene doći svaki put nadzorni inžinjer....?I na kraju ako mu se ne svidi to što sam ja napravio može "iz inata" reči nevalja ruši radi ponovo....mislim pokupi pare j se njemu i to je toTo tak i ispada...koliko je takvih slučajeva ima da vi toga niste ni svjesni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odg.Samo ako mi možete objasniti ovo što ste rekli :Investitor je napravio spisak? Bitno je da ugrađeni materijali odgovaraju propisanim normama i projketu?????????????Nerazumijem??????????I po vama kako vi kažete ja nemam graditi po nasjkupljem modelu.....mogu uzeti ciglu od 2 kn..nemora koštati 20 kn kako su oni naveli tamo?

 

Da.

 

Tijekom građenja obveza je voditi građevinski dnevnik. Vodi ga izvođać. Svaku stranicu ovjerava nadzorni inženjer potpisom i pečatom.DA ali ja neuzimam građevinsku firmu da mi radi kuču ja je radim samostalno...i kome ti može zabraniti da radim samostalno .....praktički kupio sam zemljište ..želim da budem sam svoj majstor.I šta ako svaku stranicu ne dođe nadzorni inžinjer....????Šta če onda biti?

 

Nema samogradnje. Osim ako nemate svoju građ.tvrtku.

 

Ja znam da je uvjek bilo ako firma ..govori se o građevinskoj firmi ak gradi kuču ona ima lično svog tog nadzornog inžinjera itd.

 

Nadzorni inžinjer ne može biti uposlen u tvrtci izvođaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odg.Samo ako mi možete objasniti ovo što ste rekli :Investitor je napravio spisak? Bitno je da ugrađeni materijali odgovaraju propisanim normama i projketu?????????????Nerazumijem??????????I po vama kako vi kažete ja nemam graditi po nasjkupljem modelu.....mogu uzeti ciglu od 2 kn..nemora koštati 20 kn kako su oni naveli tamo????

 

Projektant je napravio troškovnik za investitora, i tamo vjerojatno naveo najskuplje materijale. Ako je u projekru 'zid od šuplje cigle debljine 25 cm' onda to mora biti takav zid, ali ne mora biti od skupe 'ustrijske' cigle. Bitno da za ciglu imate atest. Isto i za betone, crijep, armature...

 

 

I rekli ste i ovo :
Tijekom građenja obveza je voditi građevinski dnevnik. Vodi ga izvođać. Svaku stranicu ovjerava nadzorni inženjer potpisom i pečatom.

 

Za obitejsku kuću nadzorni mora nadzirati samo elemente koji su bitni za statiku zgrade i toplinsku zaštitu . U osnovi prekontrolira se kako su postavljene armature prije sipanja betona i slične stvari. To morate, ostalo po dogovoru.

 

DA ali ja neuzimam građevinsku firmu da mi radi kuču ja je radim samostalno...

Samo ako si po struci građevinac.

 

i kome ti može zabraniti da radim samostalno ....

 

Zakon.

 

 

...želim da budem sam svoj majstor.

 

Elemente bitne za statiku mora raditi ovlašteni izvođač - dakle temelj, zidove, deke, krov.

 

Elektriku radi ovlašteni električar (ili bar mora napraviti razvodnu ploču i osnovne vodove te dati atest).

Plinarac radi plin, itd.

 

Za pločice, parkete , žbukanje i knauf te nitko neće puno pitati. Ni za žbukanje i glazure. Čak ni za vodu i odvod. Ako curi, tebi će curiti. Za prozore i ulazna vrata trebaš certifikat o energetskoj učinkovitosti. Itd...

 

 

Ja znam da je uvjek bilo ako firma ..govori se o građevinskoj firmi ak gradi kuču ona ima lično svog tog nadzornog inžinjera .

Nema svog, jer je to odvojena, neovisna djelatnost. Imaju možda nekog s kom stalno surađuju. Što je za investitora loše, jer bi nadzorni trebao raditi za njega a ne za izvođača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I na kraju koliko dođe samo taj "nadležni inžinjer?Pod uvidu na ilasku na teren i dok ne udari pečat koliko košta cirka????

 

I po tome zakon te obavezuje da moraš nači "izvođača" s time da to nemora biti firma građevinska jer je skupa sama po sebi ....onda se može uzeti privatno neki zidar...ima u oglasniku masu zidara privatnih uzmeš ga i napraviti ti kuču i to je to.Mislim nekužim čemu tolike te prepreke oko toga..to nikad nije bilo znam prije ljudi su uzimali terene i gradili su sami.i šta fali tome?Napravljen je zakon s ciljem da se pokrenu građevinske firme jer je iovako građevinski sektor u potonuću ko titanik...a nadzorni inžinjeri samo uzmu pare..Gradnja novogradnje je samo za bogate običan čovjek dok se naplača arhitekta skuplje če ga doči tepsija neg pita :) ...Ljudi nisu svjesni ako češ platiti nadzornog inžinjera samo da dođe na teren da vidi i da ti da pečat da je sve uredu tu češ možda dati cirka 3000 kn.....bubam napamet...a jel vi znate koliko se za 3000 kn može kupiti materijala za zidat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Salko,

izbor vam je sasvim jednostavan. Možete graditi prema zakonu, a možete probati i mimo njega.

 

Zakon pod izvođače određuje one koji ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti građenja prema posebnom zakonu. Dakle, obrt ili tvrtku.

 

Ako ste spremni na ovo drugo, može vam se desiti da vas jednostavno netko prijavi. Ili nabasa komunalni redar i priupita oko prijave gradnje. Pa nemate prijave gradje niti svega ostalog što treba biti navedeno u istoj, proslijedi se sve građevinskoj inspekciji...Pa kad već pitate znamo li koliko se materijala može kupiti za 3t kn, znate li vi kolike su kazne za grđenje mimo zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija