Jump to content

Stjecanje suvlasništva dosjelošću


barfly314

Preporučene objave

osoba A obrađuje dio tuđe zemlje dugo, 30 godina. nije njegova. nakon 30 godina, umire zk vlasnik i on dobiva 1/4 zemljišta u nasljeđe zajedno sa bratom, no ustupa je svojoj majci koja je sada suvlasnica sa mnom i još jednom osobom. zašto sa mnom i još jednom osobom? ja sam kupio 1/4 od nasljednika/suvlasnika. sada ima ta mama 1/4, ja imam 1/4 i treća osoba 1/2.

to je bilo prije 18 godina (ostavinska).

pokrenuo sam razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom nakon što se nisam uspio dogovoriti sa sinom vlasnice koji koristi cijelu zemlju.

 

ima li osnovu majka-suvlasnica za odbijanje diobe uz tvrdnju da ona zemlju koristi već 48 godina sa svojim sinovima i da je dosjelošću njena/njihova? ako ima, da li je realna?

dakle, prije 18 godina on, brat i mama doznaju da je ta zemlja - zemlja više suvlasnika. uvjet za dosjelost je pošten (zakonit i istinit?) posjed.

samostalan je upitno, no pošten sigurno nije.

 

dakle, nije pošten 18 godina barem jer su saznali stvarno stanje na ostavinskoj, no mogu li se vaditi na onih 30 godina prije saznanja?

nikakva tužba nije išla za dosjelost nikada, ja sam prvi koji sam pokrenuo pravno stvar (civilnu diobu).

kupio sam sve sa čistim papirima, bez zabilježbi i ičega prije godinu dana, a sa apsolutnim povjerenjem u zk.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no mogu li se vaditi na onih 30 godina prije saznanja?
mogu,obzirom da se pravo vlasništva dosjelošću uz ispunjenje ostalih uvjeta stječe trenutkom isteka posljednjeg dana roka potrebnog za stjecanje prava vlasništva,no obzirom da isto pravo(ako je stečeno ex lege) nije upisano vrijedi pogledati odredbe čl.130 st.2 Zakona o vlasništvu i dr.stvarnim pravima.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija