Jump to content

Otkazni rok 45 dana


forst

Preporučene objave

Pokušao sam skužiti sam i nisam baš uspio.

S poslodavcem ima ugovor o radu na neodređeno, radim manje od godinu dana.

Našao sam drugi posao.

 

U ugovoru piše da trebam odraditi otkazni rok od 45 dana, zakon spominje da to može biti maksimalno 30 dana.

 

Da li moram odraditi 45 dana ili da kažem poslodavcu da mogu odraditi 30 dana i to je to?

 

Mislim da li je tih 45 dana u ugovoru o radu u skladu sa zakonom?

 

Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ja ću spomenuti čl. 122. st. 6. Zakona o radu -

 

"Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu."

 

Drugim riječima, argumentom a contrario, rokovi specificirani stavkom 1. citiranog članka su maksimum za radnika (kada on otkazuje ugovor o radu), a ugovorom o radu odnosno KU-om mogu se odrediti u kraćem trajanju, nikako ne i dužem.

 

Jasno da je poslodavac stavio u ugovor rok od 45 dana budući je ugovor sklopljen na neodređeno i definitivno nije očekivao da će radnik otići za manje od godinu dana, jer da je to očekivao, sklopio bi ugovor na određeno.

 

Dakle, otkazni rok iznosi 2 tjedna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto to onda poslodavci uopće rade, zašto unose rokove koji nisu u skladu sa zakonom, možda da stvore nekakav pritisak na djelatnika, pa kod koga prođe, prođe, hm.

U novoj firmi lijepo piše: "u slučaju otkaza ugovora u radu otkazni rok će se utvrditi prema zakonu o radu" i to je to, pošteno.

 

Još jedna stvar, negdje sam pročitao da poslodavac može upisati negativan komentar ako djelatnik nije odradio otkazni rok. Šta u ovoj situaciji ako poslodavac smatra da trebam odraditi 45 dana, ja to ne odradim (jer smatram da nisam dužan, ravnajući se prema zakonu), može li on upisati negativan komentar?

 

Ne bih htio da mi se to provlači kroz radni staž, posebno zbog toga jer zbilja nisam ništa skrivio.

 

Hvala puno svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto to onda poslodavci uopće rade, zašto unose rokove koji nisu u skladu sa zakonom, možda da stvore nekakav pritisak na djelatnika, pa kod koga prođe, prođe, hm.

Rade najčešće zato što ne znaju, pa APP.

Pismeno otkažite ugovor o radu, navedite datum prestanka i pozovite se na odredbe ZORa koji su vam navedeni i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija