Jump to content

Banka i Agencija za naplatu dilema


Tutlek

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu citam dosta o ovim agencijam za naplatu potrazivanjja imao sam sam okrsaj sa jednom koja mi je pokusala naplatit nepostojeci dug koji je kupila od Tcoma u konacnici sam uspjeo dokazat da je dug nepostojec a njihov predlog za ovrhu neutemeljen nakon 20 dana mojih poziva prema agenciji I Tcomu I nakon sto su mi ipak poslali ovrsni predlog u konacnici sve je stornirano jer je Tcom priznao gresku I povukao sve.

Sad imam pitanje iz usluge u svezi problema koji galsi ovaoko otprilike.

Oko 1999 – 2000 god nasto dug u nekom iznosu po tekucem racunu cca 1500kn u jednoj banci banka nije dala na utuzenje vec je 2008. Jedan odvjetnicki ured a putem javnog biljeznika stavio ovrhu ili kako da se vec izrazim. Osoba nije dobila nikakv pismena ili nije preuzela neznam to ne mogu tvrdit. Tek 2011 ovrhom blokira se na Fini I to tako stoji osoba nije ni znala da je blokirana na fini dok nije isla otvorit ziro racun kad su rekli da je blokirana otisal vidjet na Finu I oni su je uputili na banku gdje nije uspjela dobit neke konkretne informacije ko je blokiro I u kojom presudom  da bi naknadno ipak saznala na fini da je ovrha javnog biljeznika od 2008.  U 5 mjesecu ove godine banka prodaje dug jednoj kuci za naplatu potrazivanja o cemu ne dobiva nikakvu obavjest da bi ta ista agencija dug preprodala drugoj u 8.mjesecu te oni kontaktiraju osobu krajem 8.njeseca kao postoji dugu otkupili I te price osoba trazi da se posalje kronologija nastanka duga kao sto je I trazila od banke sto oni kazu da ce poslat kad dobuju navodno papire iz banke samo su rekli da je dug od 2001 kad je bilo utuzenje osoba je isla na sud gdje je provjerila da nije bila utuzena uopce za sve godine koliko zivi u tom mjestu a zivi otkad je rodjena. Kuca za naplatu potrazivanja uredno svaki mjesec poslaje uplatnicu na dug ustvari dvje su bile redovne  a zadnja je dosla sad prije par dana. Zvali su od kraja osmog do danas svega 3 puta. U medju vremenu upucen je zahtjev prema banci da povuku blokadu na Finis to oni odugovlace napravit osoba ide svaki mjesec po dva puta na banku I osobni banker I sam kaze da su to trebali odavno napravit. Dobila je potvrdu od banke da nema dugovanja prema banci jer su dug prodali te da ce u najkracem roku uz konsulataciju sa kucom koja je otkupila dug povuc blokadu. Zadnji put je bila u banci u prosli petak u , Srijedu su se javili iz agencije I rekli da bi bilo uredu da plati dugovanje te da nekoplicira stvari jer je rekla da jos uvjek ceka da ono sto su rekli poslat a to je kronologija nastanka duga da se ustvari vidi o cemu se radi te je osobo iz agencija prekinula razgovor uz rijeci da ne komplicira da plati dug ako ne da ce dug I dalje stajat kod njih. Dva dana nakon razgovora dobija od agencije pismo na kojem po prvi put pise opomena pred tuzbu gdje se navodi mogucnost promjene sredstava ovrhe na pokretnine I sad imam pitanje:

1.       Dali agencija za naplatu potrazivanja moze mjenjat sredstva ovrhe iako nije ni pokrenula ona ovrhu ?

2.       Dali agencija moze koristit sve pravne postupke koje je koristila I banka kojaj je prodala dugovanje tj. Dali mogu mjenjat sredstva ovrhe iako oni sami nisu pokrenuli ovrhu.

3.       Sto je najbolje ucinit u ovom slucaju cekat da podignu neku, tuzbu ovrhu pa se zalit na zastaru

Meni se cini da agencija fingira jer zna da ako dođe do suda gubi pa pokusava na ovako recimo nacin kao zastrasivanja izvuc nesto.

Isprika na poduzem postu ali neznam kako krace opisat situaciju sazeo sam maksimalno. Hvala jos jednom svima na pozornosti I unaprijed na odgovorima.

uređeno: od Tutlek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima

Članak 80 do 89

Sto vam kazu koliki je sada dug koji potrazuju?

Koliko i od koga je ukupno potrazivanje na fini?

Imate li vi namjere isti podmiriti djelomično ili u cjelosti?

Osobni stečaj?

Od banke traziti pismenim putem postom preporuceno s povratnicom ocitovanje o (ne)postojanju tj ustupanju duga te ih nakon dobivanja istoga odgovora uputiti da povucu ovrsnu ispravu.

Ako osoba ima neka primanja ili ce imati mirovina/posao, pokusati vidjeti s manjim bankama mogucnost kredita za refinanciranje duga.

Da bi sud prihvatio prijedlog kojim se ovrha predlaže novim sredstvom i/ili predmetom ovrhe, prvotno rješenje o ovrsi mora biti pravomoćno, mora postojati apsolutna nemogućnost provedbe ovrhe ili djelomična nemogućnost provedbe ovrhe, prijedlog mora i u formalnom i sadržajnom smislu imati sve što je potrebno da bi se na temelju njega moglo donijeti novo rješenje o ovrsi, on mora biti podnesen u propisanom roku i u istom postupku u kojem se ovrha nije mogla provesti te njime mora biti zatražena ovrha radi ostvarenja iste tražbine.

Ako sve pretpostavke budu ispunjene i ako sud utvrdi da je novi ovršni zahtjev osnovan, sud će donijeti novo rješenje o ovrsi i nastaviti ovrhu na temelju tog rješenja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, virtalni je napisao:

Ako sve pretpostavke budu ispunjene i ako sud utvrdi da je novi ovršni zahtjev osnovan, sud će donijeti novo rješenje o ovrsi i nastaviti ovrhu na temelju tog rješenja.

Dali u tom slučaju ovrhovoditelj mora predložiti točno na kojem sredstvu ovrhe se želi namiriti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Tutlek je napisao:

Dali agencija za naplatu potrazivanja moze mjenjat sredstva ovrhe iako nije ni pokrenula ona ovrhu ?

2.       Dali agencija moze koristit sve pravne postupke koje je koristila I banka kojaj je prodala dugovanje tj. Dali mogu mjenjat sredstva ovrhe iako oni sami nisu pokrenuli ovrhu.

Na vaš upit odgovor daju odredbe čl.32 st.1 i 3 Ovršnog zakona

 

prije 3 sati , Wanksta je napisao:

Dali u tom slučaju ovrhovoditelj mora predložiti točno na kojem sredstvu ovrhe se želi namiriti ?

Sama činjenica da mijenja sredstva ovrhe nam kazuje da je potrebno predložiti novo sredstvo,…nekretnine,pokretnine i dr

 

prije 4 sati , virtalni je napisao:

prvotno rješenje o ovrsi mora biti pravomoćno

A ovo u konkretnom slučaju jeste pravomočno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Matrix je napisao:

Na vaš upit odgovor daju odredbe čl.32 st.1 i 3 Ovršnog zakona

 

Sama činjenica da mijenja sredstva ovrhe nam kazuje da je potrebno predložiti novo sredstvo,…nekretnine,pokretnine i dr

 

A ovo u konkretnom slučaju jeste pravomočno

oprostite na upadu,samo me zanima od koje godine ste gledali ovršni zakon,jer od 2017 god.nema čl.32 st. 1 i 3 ovršnog zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto sve sto sam citao ovdje na forumu i prenosio osobi sto je pisano nekako je palo u vodu sa danasnjim danom jer mi je osoba upravo javila da se agencija koja je otkupila dug upisala na Fini a banka se povukla iako je ovdje pisalo da nemoze se to desit jer je dug nastao prije 2014. te da bi se oni upisali trebaju podnijet svoju ovrhu. Ispao ja Tutlek do kraja a osjecam se jadno jer neznam ni odgovorit na pitanje osobi kad me pita sto sad. Dakle banka se povukla a agencija se upisala kaze osoba da je rekla na Fini da to nije trebalo proc zbog toga sto sve nastalo prije 2014 u Fini kazu nije do njih nego do agencije naplate dugovanja i sada kome sta rec kome se zalit nedaju nikakve papire iz agencije jer oni kazu da nesmiju dati nikakve osnove nemam pojma neznam dali ima netko kakvu suvislu ideju odvjetnik ,sud za sto se uhvatit i prema komome. Hvala vam mljudi unaprijed

uređeno: od Tutlek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, Tutlek je napisao:

u Fini kazu nije do njih nego do agencije naplate dugovanja i sada kome sta rec kome se zalit nedaju nikakve papire iz agencije jer oni kazu da nesmiju dati nikakve osnove

Ako je banka ustupila dugovanje drugoj agenciji (vjerojatno cesijom) i povukla se iz potraživanja naplate, smatram da je tako daleko to u redu, zakonski mislim.

Smatram da bi novi ovrhovoditelj, čisto po nekom načelu poštenja i savjesnosti u obveznim odnosima, trebao dostaviti dokumentaciju da je on vaš novi ovrhovoditelj pa da vi znate dalje postupati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ko dans pita za postenje svi ovi lihvari love u mutnom lopovska posla , ali je bit da se nemas kome zalit ..... Da zakonski je uredu da se banka povukla ali zakonski nije uredu da se agencija upisala na njeno mjesto jer je ovrha iz 2008. , a prosljedjena je od JB ne od suda da je barem od suda moglo bi se zanesto uhavatit trazit spis u pisarnici itd nemam pojma lupetam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Tutlek je napisao:

jer je ovrha iz 2008.

Koliko sam pročitao vaš post, na rješenje o ovrsi nije pisan prigovor.

Dali je osobi dostavljeno rješenje o ovrsi ili je neuspjelom dostavom uopće oglašeno na ploči suda, da bi postalo pravomoćno ?

Ako je osoba bila u bilo kojem slučaju onemogućena da izjavi svoj pravni lijek, prigovor, onda bi se trebali raspitati kod bilježnika koji je to rješenje donio, kako je postalo pravomoćno.

Možda će još koji stručniji korisnik dati komentar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Tutlek je napisao:

Hvala na odgovoru. Ko dans pita za postenje svi ovi lihvari love u mutnom lopovska posla , ali je bit da se nemas kome zalit ..... Da zakonski je uredu da se banka povukla ali zakonski nije uredu da se agencija upisala na njeno mjesto jer je ovrha iz 2008. , a prosljedjena je od JB ne od suda da je barem od suda moglo bi se zanesto uhavatit trazit spis u pisarnici itd nemam pojma lupetam

Zadnjim promjenama Ovršnog zakona iz kolovoza ove godine omogućeno je da novi ovrhovoditelj stupi na mjesto prvotnog bez obzira na vrijeme kad je ovrha pokrenuta! Time je ispod žita ponovo pogodovano ovršiteljskom lobiju i u tom slučaju je uvedena svojevrsna retroaktivnost! 

Znači, na žalost Ovršni zakon se u tom dijelu promijenio na štetu ovršenika i sad ako čitate komentare koji su bili prije tih promjena može doći do zabune jer je doista prije bilo regulirano da novi ovrhovoditelj ne može stupiti na mjesto prvotnog za ovrhe koje su nastale prije 2014. godine!:confused:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Jos pitanje dali to znaci ako je bila ovrha 2008 od strana JB a ovi su preuzeli da je zastara iduce godine bez obzira sto se agencija upisala ili zastara ide ponovo ali opet neznam dali je moguce na taj nacin. Mozda ako idu sa promjenom sredstava ovrhe ali onda bi se moglo pozvat na zastaru sa obzirom nastanak duga 2001. ili sam sev nesto pobrakao ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam se zastara nije prekinula promjenom ovrhovoditelja u vasem slucaju! Jer isti nije stekao neku novu ovrsnu ispravu, ili poduzeo radnje koje bi se smatrale radnjama koje prekidaju proces zastare.

Tako da koliko god ova nova promjena zakona kako suncana strana ulice pise, ide na ruku ovrhovoditeljima, u smislu zastare im po mome misljenju ne pomaze. Stovise odmaze, jer su prije promjene istoga zakona morali ishoditi novu ovrsnu ispravu i poslati je u naplatu...

uređeno: od virtalni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija