Jump to content

Zastara potraživanja naknade štete


Aster

Preporučene objave

Pozdrav,

Naslov kaže sve. Koji je rok kada nastupa zastara potraživanja naknade štete?

Znači, ne zastara plaćanja po presudi nego koliko dugo nakon nesreće netko može tražiti naknadu štete. Napominjem da sam u toku kaznenog postupka, 2 god nakon udesa od odvjetnika tužitelja dobio "prijetnju" (tako sam ja to doživio) da platim štetu ili će me tužiti.

A od suda sam dobio rješenje na koje se moram odgovoriti ili će nastati presuda zbog ogluhe nakon više od 3 godine. 

Hvala

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Aster je napisao:

Pozdrav,

Naslov kaže sve. Koji je rok kada nastupa zastara potraživanja naknade štete?

Znači, ne zastara plaćanja po presudi nego koliko dugo nakon nesreće netko može tražiti naknadu štete. Napominjem da sam u toku kaznenog postupka, 2 god nakon udesa od odvjetnika tužitelja dobio "prijetnju" (tako sam ja to doživio) da platim štetu ili će me tužiti.

A od suda sam dobio rješenje na koje se moram odgovoriti ili će nastati presuda zbog ogluhe nakon više od 3 godine. 

Hvala

lp

zastara potraživanja štete je 3 godine od štetnog  događaja. ili 3 godine od završetka liječenja( ako je bilo povređenih).

nakon završetka kaznenog postupka (ako bude utvrđena krivica i određena kazna) oštečeni može potraživati naknadu štete . naknada štete po kaznenom djelu zastarjeva kad i kazneno djelo. 

ali oštečeni mora tjekom kaznenog postupka postaviti odštetni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, 

U prekršajnom postupku nije bilo zahtjeva za naknadom štete. Samo moja krivica i dug prema proračunu RH. Policija odmah mene okrivila, a ja prigovorio. I prekršajni ipak presudio da sam ja kriv.

Ako se prometni udes dogodio 10.11.2014, a ja od suda dobio rješenje za naknadu 20.11.2017., to je otišlo u zastaru?

U međuvremenu mi se obratio odvjetnik tužitelja da platim ili idemo na sud, na što sam odgovorio da pričekamo presudu prekršajnog suda pa se dogovorimo za eventualnu isplatu štete. Od tada pa evo sve do nedavno, osim prekršajnog, ništa. 

lp

 

 

uređeno: od Aster
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Aster je napisao:

Znači ako se prometni udes dogodio 10.11.2014, a ja od suda dobio rješenje za naknadu 20.11.2017 to je otišlo u zastaru?

Nebitno kad vam je od strane suda dostavljena tužba na obvezni odgovor,več kad je sudu podnesena tužba.

 

prije 1 sat, bovu je napisao:

ili 3 godine od završetka liječenja( ako je bilo povređenih

Odnosno od dana kad je šteta dobila svoj konačni obujam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Aster je napisao:

da li odgovaram na rješenje i prihvaćam ili jednostavno pričekam osudu zbog ogluhe?

To je do vas,jel smatrate da je visina potraživanja naknade postavljena previsoko,jel smatrate da bi u postupku mogli dokazati da je i oštečenik djelomično doprinijeo nastanku štete,obzirom da sud u parničnom postupku nije vezan odlukom suda donesenoj u prekršajnom postupku, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija