Jump to content

Postupak po kaznenoj prijavi


zidane05

Preporučene objave

Poštovani,

prijavio sam poslodavca koji mi je nezakonito dao otkaz. U ugovor o radu dopisao mi je probni rok od mjesec dana, te mi je nakon

toga dao otkaz. Ugovor je sklopljen nekih desetak dana prije rada, kao dokaz imam MMS na kojem se vidi slika ugovora koju mi je

poslodavac poslao, gdje nema probnog rada. Ugovor sam dobio tek desetak dana nakon početka rada, te je bio dopisan probni rok,

no jasno se vidi da je posrijedi drugačiji rukopis i kemijska. ODO podnio sam kaznenu prijavu protiv poslodavca zbog k.d. krivotvorenja

isprave i zloupotrebe položaja i ovlasti, još potkraj 12. mjeseca. Očito je ODO počelo provoditi izvide,  iz policije su me zvali telefonski da dođem dati iskaz.

Ne bi li trebao dobiti službeni, pisani poziv? ZKP glede tih izvida mi nije baš jasan. Tamo sam dao iskaz, odgovarao na postavljena pitanja, no ništa

se nije snimalo. IZ ODO su policiji poslali kopije dokumenata koje sam predao, no loše su kopirali, pa me krim policajac tražio da mu dostavim

ugovor iz kojeg se to bolje vidi, te sliku MMS-a, da bi se napravilo vještačenje. S obzirom da se radi o ugovoru iz knjižare, gdje original ostaje

kod poslodavca, naveo sam im to te rekao da nek traže poslodavca taj ugovor, jer se vidi original rukopis i kemijska. Sve to mi je jako sumnjivo, jer su me u ODO slali

od vrata do vrata kad sam donio prijavu. Poslodavac je osoba koja je imala prije desetak godina visoku "političku funkciju", pa nekako sumnjam u nepristrano postupanje

i odluku. Prilikom podnošenja nisu me ni uputili na moja prava kao oštećenika, što mislim da su trebali. Idem ovih dana tražiti uvid u spis.

Nažalost, ukoliko ODO odbaci prijavu, mislim da se više ne mogu žaliti. Ili se varam? Upozorio sam ih na to da mi je sumnjivo postupanje, te da ću se žaliti

ŽDO, Glavnom državnom odvjetniku i Ministarstvu pravosuđa ukoliko posumnjam da sve nije prema pravilima struke. Ako odbace prijave, preostaje mi jedino da preuzmem k.d. kao oštećenik. E, to opet u našem ZKP nije baš jasno razrađeno. I ne šljaka u praksi. Ako preuzmem kao oštećenik, plaćam li podneske sudu i ostale troškove suda??

Da čujem Vaša mišjenja

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo kako Vam je poštovani sivko napisao, može Vas pozvati telefonskim putem, a ako to ne uspiju, onda pismenim...

Znači, policija je od strane DO dobila nalog da preispitaju slučaj saslušavanjem Vas kao oštećenika, zbog toga i niste bili snimani, jer niste pozvani u svojstvu okrivljenika, dok njega, ako bi ga policija ispitivala i saslušavala, treba snimati kao dokaz u daljnjem možebitnom postupku..

Okrivljenika može ispitati i DO, tada oni snimaju njegovo ispitivanje, jer im služi u daljnjem postupku i prilikom podizanje optužnice, ako utvrde da ima elemenata KD koje navodite...

Dalje policija vraće predmet natrag na postupanje DO i oni odlučuju da li će, temeljem Vaše prijave, podići optužnicu ili će odbaciti Vašu prijavu i uputiti Vas na privatni kazneni progon istog (Privatnu tužbu), naravno, koje troškove snosite Vi, a ako sud dobijete, on, kao okrivljenik, Vam je te troškove dužan i nadoknaditi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zidane05 je napisao:

od vrata do vrata kad sam donio prijavu. Poslodavac je osoba koja je imala prije desetak godina visoku "političku funkciju", pa nekako sumnjam u nepristrano postupanje

Išli ste odmah na kaznenu prijavu protiv utjecajne osobe, a dokazi su vam tako-tako. 

To vam obično završi kaznenom prijavom protiv vas.

Citiraj

Nažalost, ukoliko ODO odbaci prijavu, mislim da se više ne mogu žaliti. Ili se varam? Upozorio sam ih na to da mi je sumnjivo postupanje, te da ću se žaliti ŽDO, Glavnom državnom odvjetniku i Ministarstvu pravosuđa ukoliko posumnjam da sve nije prema pravilima struke.

Ljudi kojima se godinama vrlo teško krše temeljna ljudska prava u postupcima (u usporedbi s njima, vaš slučaj je nevažni radni spor, bez uvrede) pisali su desetke takvih prijava i predstavki. Uglavnom od ŽDO i GDO nikad odgovora, u ime ministra odgovori neki službenik nekom frazom (ako odgovori), itd.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zidane05 je napisao:

Nažalost, ukoliko ODO odbaci prijavu, mislim da se više ne mogu žaliti. Ili se varam?

Ne varate se, u aktualnom ZKP-u na rješenje o odbačaju kaznene prijave prava žalbe nema (postoji jedna iznimka kod maloljetnika, ali to nije vaš slučaj).

Navodno se sprema promjena tog rješenja kroz donošenje posve novog ZKP-a budući je ovaj ispao fijasko u praksi.

, zidane05 je napisao:

Ako preuzmem kao oštećenik, plaćam li podneske sudu i ostale troškove suda??

Ako ćete se sami zastupati, u startu nećete plaćati ništa (osim ako sud naloži drugačije kod primjerice vještačenja), a o troškovima postupka odlučit će se na kraju postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija