Jump to content

Dvostruko nasljeđivanje iste nekretnine


Crni11

Preporučene objave

Moja majka je upravo dobila rješenje o nasljeđivanju 1/3 nekretnina od svoga pokojnoga brata.

Tek sada pokrećemo ostavinu iza ranije umrle njihove majke.

Problem je u tome što su neke nekretnine bile vanknjižno vlasništvo maminoga brata , a sada će naslijediti od svoje majke iste te nekretnine u omjeru 1/2 koje su u zk vlasništvu njene majke do sada.

Koje će onda rješenje vrijediti i da li se možemo osloboditi plaćanja poreza na te nekretnine mi i drugi nasljednici pošto je nasljeđivanje u izravnoj liniji sa majke na kćer ?

Ne znam da li je itko imao takav slučaj, i svako mišljenje je dobrodošlo jer svakako bi nam odgovaralo da porezna uprava prihvati drugo rješenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Crni11 je napisao:

Problem je u tome što su neke nekretnine bile vanknjižno vlasništvo maminoga brata , a sada će naslijediti od svoje majke iste te nekretnine u omjeru 1/2 koje su u zk vlasništvu njene majke do sada.

Naslijedit će nekretnine koje su navedene kao imovina ostavitelja. tražite da se iz ostavinske mase isključe nekretnine ili udjeli nekretnina koji nisu više vlasništvo ostavitelja.

prije 6 sati , Crni11 je napisao:

Koje će onda rješenje vrijediti i da li se možemo osloboditi plaćanja poreza na te nekretnine mi i drugi nasljednici pošto je nasljeđivanje u izravnoj liniji sa majke na kćer ?

Porezna uprava će razrezati porez prema rješenju ostavinske rasprave. Dakle, razrezat će porez na imovinu koja je tamo navedena. Zašto bi oni učinili drugačije, ako vlasnici ne rješavaju na vrijeme vlasničke odnose?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , felixx je napisao:

Naslijedit će nekretnine koje su navedene kao imovina ostavitelja. tražite da se iz ostavinske mase isključe nekretnine ili udjeli nekretnina koji nisu više vlasništvo ostavitelja.

 

 Hvala na odgovoru, ali meni bi više odgovaralo da se prizna druga ostavina jer u stvari brat je bio u posjedu ali je pravi vlasnik cijelo vrijeme bila njihova majka sa koje bi se tada prepisale nekretnine na kćerke i u tom slučaju ne bi bilo poreza.

Da li je to moguće ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pazite jednu stvar,poreznu upravu uopće nezanima što je konkretna imovina utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja,što će reči da slijedi obračun poreza.

Jedina mogučnost ostaje da svi nasljednici/stranke u postupku izjave prigovor na rješenje sa zajedničkim stavom da konkretne nekretnine nisu mogle činiti ostavinu iza umrlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otprilike smo u tome smijeru i mislili ići sa prigovorom na rješenje. Hvala na pojašnjenju.

Što mislite kako bi gruntovnica u ovome slučaju mogla odlučiti o istim nekretninama koje je moja majka prvo naslijedila u trećini , a nakon toga iza pokojne majke u polovini dijela ( ako ne izuzmemo te nekretnine iz dolazeće ostavine) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Crni11 je napisao:

Što mislite kako bi gruntovnica u ovome slučaju mogla odlučiti o istim nekretninama koje je moja majka prvo naslijedila u trećini , a nakon toga iza pokojne majke u polovini dijela

Na način da bi prijedlog za upis po rješenju o nasljeđivanju iza umrlog brata, odbila,obzirom je isto kao takvo neprovedivo kroz zemljišne knjige,za razliku od budućeg rješenja iza umrle bake koje bi ispunjavalo uvjet knjižnog prednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Crni11 je napisao:

Nadao sam se tome odgovoru jer time bi izbjegli i oporezivanje tog dijela nasljedstva.

Opet ističem da činjenica nemogučnosti upisa prava vlasništva po rješenju o nasljeđivanju neče utjecati na plaćanje poreza,ukoliko rješenje takvo kakvo jeste postane pravomočno.

Znači,uknjižba nije uvjet da bi porezna utvrdila porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija