Jump to content

Nasljeđivanje i plodouzivanje


expeditor

Preporučene objave

Naslijedio sam u cijelosti kuću za odmor na selu prema opruci od majke koja je umrla.

Nas je četvoro djece i svako je po pojedinačnoj točki oporuke nešto naslijedio.

U zadnjoj točki oporuke stoji da otac ima pravo plodouživanja na sve nekretnine.

Što znači to za mene, mogu li kuću koristiti i pod kojim uvjetima. Trebam li sa ocem napraviti ugovor na koji način se plodouživnje treba sprovoditi.

Imaju li braća pravo na korištenje kuće (oni nemaju plodouživanje na nekretninu koju ja nasljeđuem po oporuci).

Može li otac kuću izdavati trećim osobama i mene time ograničavati u korištenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , expeditor je napisao:

Naslijedio sam u cijelosti kuću za odmor na selu prema opruci od majke koja je umrla.

Nas je četvoro djece i svako je po pojedinačnoj točki oporuke nešto naslijedio.

U zadnjoj točki oporuke stoji da otac ima pravo plodouživanja na sve nekretnine.

Što znači to za mene, mogu li kuću koristiti i pod kojim uvjetima. Trebam li sa ocem napraviti ugovor na koji način se plodouživnje treba sprovoditi.

Imaju li braća pravo na korištenje kuće (oni nemaju plodouživanje na nekretninu koju ja nasljeđuem po oporuci).

Može li otac kuću izdavati trećim osobama i mene time ograničavati u korištenju.

ako ima upisano plodouživanje može kuću iznajmiti i ubirati najamninu, može u njoj živiti. ponaša se ko vlasnik kuće samo je nemože otuđiti. upisano pravo do smrti  korisnika prava ili do njegovog pismenog odreknuća tog prava.

vlasnik ima zakonsku obvezu plaćati troškove nastale na nekretnini, porez,kom.naknadu, vod.naknadu itd.

dobio si samo obveze. 

brača mogu koristiti kuću ako im to dozvoli korisnik prava plodouživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani

Molim detaljane odgovore.

Vlasnik sam stana koji bih oporučno ostavio svom sinu iz prvog braka, uz osnivanje prava doživotnog ploduživanja na spomenutom stanu, u korist moje sadašnje (druge) supruge.

1. Da li je dovoljno to naglasiti u oporuci ili je potrebno napraviti ugovor o zasnivanju prava plodouživanja?

Htio bih teret plodouživanja upisati na spomenuti stan u zemljišnim knjigama,pa me zanima:

2. Da li je moguće i na koji način, da to plodouživanje postane  provedivo nakon moje smrti, a ne dok sam još živ?

Također me zanima. 

3. Da li je potrebno pisati izjave o odricanju od nasljedstva mene imoje supruge u korist naše djece iz ranijih brakova, za nekretnine i pokretnine stečene prije stupanja u ovaj (novi) brak.

Želim dakle ostaviti,nakon moje smrti, sve svoje nekretnine i pokrenine svom sinu iz prvog braka, sa zasnivanjem prava doživotnog plodouživanja na moj stan u korist moje sadašnje supruge, s tim da njeno pravo počinje teći nakon moje smrti.

Naime, na ta pitanja dobijam različite odgovore pa se nadam brzom i točnom odgovoru.

Zahvaljujem

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija