Jump to content

pogrešna pasivna legitimacija


dragan.subotic@mogul.ba

Preporučene objave

Tužen sam ja umjesto moja firma prije dvije godine. Tužitelj nije promjenio pogrešnu pasinu legitimaciju. To hoće sad da uradi na ročištu. Međutim ugovor po kome sam tužen je potpisan prije više od tri godine i po zakonu je zastario. Da li tužitelj ima pravo da sada vrši promjenu pasivne legitimacije i da li će mu se to uvažiti s obzirom da je sada to zastarjelo jer je od tada prošlo više od tri godine(tri godine je vrjeme zastare po zakonu za ovaj predmet). Međutim on je započeo proces blagovremeno ali sa pogrešno tuženim. Pitanje: dsa li se primjenjuje pravilo od početka njegove tužbe ili je zastarjelo s obzirom da je on tek sada promjenio pasivnu legitimaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , dragan.subotic@mogul.ba je napisao:

ugovor po kome sam tužen je potpisan prije više od tri godine i po zakonu je zastario.

Ugovor može biti ispunjen,ugovoren na određeni rok,može biti raskinut,poništen,utvrđen ništavim pravnim poslom,no ne i zastariti.

 

prije 21 sati , dragan.subotic@mogul.ba je napisao:

tri godine je vrjeme zastare po zakonu za ovaj predmet

Pravodobno podnesena tužba prekida zastarne rokove i dok traje postupak zastarijevanja nema.

 

prije 21 sati , dragan.subotic@mogul.ba je napisao:

Tužitelj nije promjenio pogrešnu pasinu legitimaciju. To hoće sad da uradi na ročištu.

Iz Zakona o parničnom postupku

IMG_20180926_201229_026.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, Vi se, ako ste se upustili u raspravljanje, možete protiviti preinaci, sud će u odnosu na Vas tužbu odbiti jer je pogrešna pasivna legitimacija, a onda će on pokrenuti novu parnicu s ispravnim tuženikom... Tako ćete tužitelju napraviti troškove podnošenja uzaludne tužbe i odugovlačiti postupak. Zastare, slažem se, nema,  u odnosu na ugovor, međutim, može zastarjeti tražbina po tom ugovoru... Ako dođe do novog postupka prema firmi, ja bih prigovarala zastari, pa neka sud sudi.

Međutim, riječ je zaista o firmi, a ne slučajno o obrtu? (jer teško mi je povjerovati da je netko tako pogriješio i onda prolongirao svoju grešku na dvije godine... Ja bih povukla ovu tužbu i podnijela novu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija