Jump to content

Poziv u svojstvu građanina


kapadopoda

Preporučene objave

Referirat ću se na jedan slučaj gdje je teško kazneno djelo bilo u pitanju. Također, osoba koja je pozvana u tom svojstvu nije imala nikakve veze sa tome, ali su smatrali da pozna počinitelja. Na kraju se ispostavilo da ne pozna ni počnitelja ni nikog njemu bliskog. A kad je stiglo, iako svjestan da nije ništa kriv i nema veze sa time, bilo je dosta škakljivo. Tako da, ako vi znate da niste činili kažnjivo djelo, bez brige, možda se samo radi o običnom obavijesnom razgovoru. A i da je nešto hitno i opasno, ne bi vas se pozivalo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav,

brat je dobio poziv na obavijesni razgovor u svojstvu građanina.

Sam poziv izgleda nekako neobično, pa molim nekoga iskusnijeg ako može prokomentirati.

Poziv kojim se temeljem odredbi članka 208. stavka 1. i 4. Zakona o kaznenom postupku poziva XY, rođen x.x.xxx s boravistem (boldano i podcrtano?) u svojstvu građanina radi davanja obavijesti o kaznenom djelu (ovo je prekriženo?) prijavi uznemiravanja (ispod crte ipak piše "naziv kaznenog djela") iz članka _____ (prazno) Kaznenog zakona / ________ (prazno "naziv zakona") da dođete u XY PP u XY mjestu, adresa ta i ta, u to i to vrijeme.

 

Pečat ispod izgleda kao da je isprintan...

Naziv službenika XZ, a potpis također isprintan.

 

Je li ovo regularno? Je li se dužan odazvati u navedeno vrijeme iako je tada na poslu?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

Pozdrav! Nadovezala bih se na ovu temu. Naime, dobila sam telefonski poziv od policije u kojem su me trazili da dodjem u postaju odgovoriti na par pitanja vezano uz krim. isttazivanje neke firme. Rekli su da sam prije par godina kupila odredjeni proizvod od doticne firme pa mi zele postaviti par pitanja.
Buduci da inace nemam nikakvog posla s policijom, zanima me jesam li duzna uopce odazvati se? Sto mogu ocekivati na takvom ispitivanju i koja su moja prava i obveze? Nemam namjeru odbijati suradnju jer nisam nista skrivila, ali cula sam za svakakva neugodna iskustva i ne zelim im posluziti kao pijun da smjeste toj firmi, ako im je to namjera, sto je moguce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, obveza mi je odazvati se iako nisam primila nikakav sluzbeni, pismeni poziv? Ok. Osim sto sam duzna odgovarati na pitanja imam li pravo ne odgovarati? Tipa da me pocnu ispitivati o osobnim stvarima, zivotu itd nevezanim uz temu. Ili da pocnu zastrasivati cime god s obzirom da ja kao laik nisam upucena u svoja prava nit znam zakone napamet. Gdje je granica izmedju odbijanja suradnje i odbijanja maltretiranja? Mogu li se ustati i napustiti ispitivanje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I poziv telefonom je službeni poziv.

Ne znamo zbog čega te zovu, pa ti ne možemo reći nešto konkretnije.

S obzirom na ovo što navodiš, nisi osumnjičena i ne trebaš se brinuti, a uvijek možeš prestati odgovarati na pitanja ako ti što bude sumnjivo.

I zašto bi te zastrašivali, maltretirali, smještali nekome nešto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, drot13 je napisao:

I poziv telefonom je službeni poziv.

Ne znamo zbog čega te zovu, pa ti ne možemo reći nešto konkretnije.

S obzirom na ovo što navodiš, nisi osumnjičena i ne trebaš se brinuti, a uvijek možeš prestati odgovarati na pitanja ako ti što bude sumnjivo.

I zašto bi te zastrašivali, maltretirali, smještali nekome nešto?

Nije dužna čak ni odgovarati jer se ne ispituje kao svjedok. U svakom trenutku moze reci da nema šta reći i napustiti ispitivanje 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, drot13 je napisao:

I zašto bi te zastrašivali, maltretirali, smještali nekome nešto?

Zato sto sto je vec bilo maltretiranja zbog tog proizvoda iako se legalno prodaje na vise mjesta. Konkretno, ono sto sam cula je da je ta mala firma stala na zulj nekim velikim igracima kojima je smanjila dobit proizvodom koji je prodavala i zato ju povlace po inspekcijama, policiji i sudovima. Znaci, ovo zapravo nije nesto novo, ali je meni novo. Ne zelim potpomoci tim velikim igracima jer ono malo sto znam o doticnoj firmi je na mjestu, ali isto tako necu ulaziti u laganje i muljanje. Smatram da ako netko zeli doci do istine, doci ce. Al kao sto rekoh, ovo bas i nije cista situacija pa se nadam da mi nece pokusat stavit rijeci u usta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Derivati kanabisa? Mislim, ovo što pričaš zvuči baš u skladu s tim, paranoično.

Neće ti tamo odgristi glavu, dođeš i vidiš kako će to ići, u svakom trenutku možeš povući ručnu i otići. Ako želiš baš od početka na nož, ne trebaš se ni odzvati na usmeni poziv, ali onda moraš biti spremna da i policija ima druge mogućnosti, a više ćeš zakomplicirati sebi nego njima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također, ne bi mi bilo ugodno da se ispitivanje prebaci na moj osobni zivot. Ne zelim odgovarati na takva pitanja jer smatram da nisu relevantna i ne zelim strancima podastirati svoj zivot jer iako su policija, oni su za mene stranci. Ne zelim da mi kopaju po zivotu s namjerom da iscackaju nesto drugo sto bi upotrijebili protiv mene iz tko zna kojeg razloga. Mozda sam previse filmova pogledala pa brijem 😄 sorry ako je tako.

upravo sad, drot13 je napisao:

Ako želiš baš od početka na nož, ne trebaš se ni odzvati na usmeni poziv, ali onda moraš biti spremna da i policija ima druge mogućnosti, a više ćeš zakomplicirati sebi nego njima...

Tako sam si i ja nekako mislila. Ne, svakako ne zelim ici na noz i odazvat cu se. Samo eto, htjela sam doznati nesto vise o svojim pravima i obvezama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Athalie je napisao:

Mozda sam previse filmova pogledala pa brijem

Da, nemoj to uspoređivati s filmovima, nije ni blizu.

Odazoveš se, budeš normalna i pristojna, ako ti bude bilo što sumnjivo, ne trebaš pričati i to je to. Velika vjerojatnost je da te policija zove kao samo jednu s popisa i cilj im je što prije i bezbolnije to odraditi i da nitko neće niti previše navaljivati niti biti bezobrazan. A ako slučajno netko i bude takav, razgovor je gotov i ideš doma, opet nije smak svijeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, drot13 je napisao:

Da, nemoj to uspoređivati s filmovima, nije ni blizu.

Odazoveš se, budeš normalna i pristojna, ako ti bude bilo što sumnjivo, ne trebaš pričati i to je to. Velika vjerojatnost je da te policija zove kao samo jednu s popisa i cilj im je što prije i bezbolnije to odraditi i da nitko neće niti previše navaljivati niti biti bezobrazan. A ako slučajno netko i bude takav, razgovor je gotov i ideš doma, opet nije smak svijeta.

E pa to me zanimalo. Jel imam pravo odbiti odgovoriti nesto ili ce me uhitit i pocet mi prijetit 😅 

Hvala na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Athalie je napisao:

E pa to me zanimalo. Jel imam pravo odbiti odgovoriti nesto ili ce me uhitit i pocet mi prijetit 😅 

Hvala na pomoci!

Moraju te upozoriti da u svakom trenutku možeš napustiti postaju. Doslovno možeš doći, sjesti i reći “Nemam Vam šta reći na temu. Ugodan dan i doviđenja” i otići doma 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Dodao bih samo da je sve ovo točno, ali se može zakomplicirati na sto nepredviđenih načina, pa je bolje biti pristojan. Nitko te neće tući da nešto kažeš ako ne želiš, neće ni oni nešto posebno navaljivati, pa samo polako.

Slažem se sa gore navedenim. Nažalost neće moći samo da dođe, da kaže da nema što reći i otići. Već postoji procedura i ako oni Vas poštuju, poštujte i Vi njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 10. 2024. u 10:36, nikadnisisam je napisao:

Slažem se sa gore navedenim. Nažalost neće moći samo da dođe, da kaže da nema što reći i otići. Već postoji procedura i ako oni Vas poštuju, poštujte i Vi njih.

po kojem zakonu ja moram odgovoriti na bilo koje pitanje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija