Jump to content
Sign in to follow this  
FILIP 888

Odlazak u mirovinu 31.12.2018. ili 01.01.2019.

Preporučene objave

Poštovani, 

molim Vas za pomoć.

Gdje se može doći do izračuna ili možda netko zna...

S obzirom na nemoguću situaciju u kojoj je potrebno donijeti odluku o kojoj ovisi financijska budućnost , a nažalost nemoguće se informirati o tome kada se više isplati odlazak u mirovinu po najavljenim promjenama u sustavu mirovinskog osiguranja.

Radi se o prijevremenoj starosnoj mirovini za žensku osobu. Troje djece (ukoliko prolazi povećanje staža 6 mj za svako dijete)

31.12.2018. osoba navršava 35 godina i 4 mjeseca staža, te 59 godina i 3 mjeseca života. Otići u 2018. ili 2019.?

Unaprijed zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovani Filip,

Za izloženu situaciju, idealno je ići u mirovinu najprije 2020.g. a preporučeno i koju godinu kasnije.

Ako je samo dilema otići u 2018. ili 2019., bolje što kasnije u 2019.g.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , FILIP 888 je napisao:

Poštovani, 

molim Vas za pomoć.

Gdje se može doći do izračuna ili možda netko zna...

S obzirom na nemoguću situaciju u kojoj je potrebno donijeti odluku o kojoj ovisi financijska budućnost , a nažalost nemoguće se informirati o tome kada se više isplati odlazak u mirovinu po najavljenim promjenama u sustavu mirovinskog osiguranja.

Radi se o prijevremenoj starosnoj mirovini za žensku osobu. Troje djece (ukoliko prolazi povećanje staža 6 mj za svako dijete)

31.12.2018. osoba navršava 35 godina i 4 mjeseca staža, te 59 godina i 3 mjeseca života. Otići u 2018. ili 2019.?

Unaprijed zahvaljujem.

Postovana okvirno se moze izracunati vrlo laka u par dana na ovaj nacin:

Kod izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako je u FINI izvadio "log i pass" za e-gradjani, onda si moze dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nema "log i pass" za e-gradjani, prvo treba otici u najblizu FINU i isti izvaditi prema postupku navedenom u linku.

Prema navedenom imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene uz penalizaciju od 0,30% po mjesecu za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

U konacnom prijedlogu novog ZOMO-a penalizacija koja je predlozena takodjet ce biti 0,30% po mjesecu ranijeg umirovljenja, pa je vama stoga penalizacija ista u 2018 i 2019.god.

Sto se tice staza od dodatnih 6 mjeseci za svako dijete, ono ce se dodavati kod izracuna mirovine kad ce se ici u mirovinu, sto znaci npr. ako cete imati 38 godina efektivnog radnog staza dodat ce vam se za troje djece na tih 38 godina jos godina i pol pa ce vam se u formuli racunati mirovina sa 39 godina i 6 mjeseci radnog staza-.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio Vinkovinko
      Kako do udomiteljske obitelji? Radna sposobnost mi je oduzeta i nemam sredstava da se uzdrzavam, ne mogu ostvariti pravo na pucku kuhinju i na invalidninu. Kako si pomoci? 

• objavio Amethyst65
      Pozdrav, zanima me ima li moj otac pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu. 
      Rođen je 1961. godine. Ima status dragovoljca iz Domovinskog rata uz vise od 1000 dana na ratištu, više od 30 godina radnog staža te mu je dijagnosticiran PTSP te invalidnost od 20%.
      Unaprijed hvala na odgovoru.
    • objavio depeche
      Poštovani,

bila bih vrlo zahvalna kada bi mi netko pomogao pravnim savjetom vezano uz situaciju u kojoj se nalazi moj otac. Naime, on je u svibnju ove godine u RH ostvario pravo na mirovinu, dobio je rješenje po kojemu mu se isplaćuje mizerni mjesečni iznos mirovine.
      Međutim, kada je u 90.-ima izgubio posao u RH, zaposlio se u inozemstvu i tamo radio dugi niz godina. U ožujku ove godine, inozemni poslodavac je procijenio da moj otac više nije za rad, ali još nema 67 godina (ima 66) te ne može niti u mirovinu jer zakon te inozemne države također šalje u mirovinu sa napunjenih 67 godina. Situaciju su riješili tako što su mojeg oca stavili na neku vrstu čekanja mirovine dok ne napuni 67 godina te mu njihovo mirovinsko isplaćuje mjesečni iznos i tako će činiti sve dok ne navrši 67 godina i ne ode u mirovinu kada će dobivati iznos mirovine. Mojeg oca zanima je li po zakonu moguće da on dobiva i mirovinu u RH i iznos inozemnog mirovinskog dok ne ostvari pravo na inozemnu mirovinu? Mora li javiti nekome da je u takvoj situaciji ukoliko je navedeno protivno nekakvom zakonu ili propisu? Brine da će, ukoliko je u kakvom prekršaju, morati vraćati jedan od ta dva iznosa, a to nikako neće biti u mogućnosti jer iznosi nisu visoki.

Puno hvala na odgovorima.
    • objavio jelenablazi1@gmail.com
      Poštovani ! 
      Molim koji su prvi uvijet za mirovinu ?
    • objavio silva99
      Poštovani,
      idem u prijevremenu starosnu mirovinu,bavim se i najmom apartmana ljeti, a  uz to bih željela  bih htjela legalno raditi masaže .Ne znam kroz koju formu bih dodatno radila masaže i kako bi se to uz mirovinu i paušalno oporezivanje iznajmljivanja obračunavalo porezno?
      Molim vaš odgovor jer sam se pogubila od pretraživanja po internetu.hvala.
  • Online korisnici

• Napravi novi...