Jump to content

know how i osnivanje d.o.o.


anonimno

Preporučene objave

moze li se u drustvenom ugovoru umjesto uplate novca kao temeljnog uloga u temeljni kapital drustva naznaciti kako osnivac unosi kao temeljni ulog know how čija vrijednost bi mogla biti vrednovana u novcu? i tko vrednuje taj know how?

 

dakle ja imam lovu, ovaj ima ideju, osnivamo zajedno drustvo... moji ulozi su u novcu,a on ulaze ideju ili know how , ciju ja procjenjujem na npr 30% temeljnog kapitala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljni ulog može biti u novcu, stvarima i pravima. Vrijednost prava i stvari procjenjuje ovlašteni revizor.

 

Nažalost ne znam kako se procjenjuje vrijednost know how jer o istom ne postoji dokaz vlasništva nekog nadležnog tijela kao napr. kod žiga kada posjedujete rješenje.

 

Predlažem da se raspitate kod javnog bilježnika - ionako će Vam trebati za ovjeru dokumenata, a ako on neće znati raspitat će se na sudu (naravno ako sve odradite putem njega) - svi bilježnici imaju dobar kontakt sa sudom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo ideja nije know how. Drugo, cemu komplikacije. Ako Vam to vrijedi 30 posto, platite svih 20.000,00 kn, od toga 30 posto na njagovo ime. U drustveni ugovor unesite odredbu da on unosi u drustvo "ideju" po vrijednosti nula.

 

Troskovi revizije osnivanja (ako uopce ima osnove da se to pretvori u neko pravo koje su ulaze) su daleko veci od toga.

 

I ne, nemojte dati biljezniku da Vam sastavi ovakav drustveni ugovor jer cete kod vecine odnijeti gace na stapu. Pravac dobar odvjetnik. I samo neojte reci da Vam je to skupo, jer "skrtac placa dvaput".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok...

loše sam se izrazio, on ima ideju i know how ja ulazem novac...

temeljni kapital nece biti minimalan, vec znatno veci, tako da prema dogovoru njegovih je 30 posto.

necu neki ortacki ugovor, vec želim da bude d.O.o. s temeljnim kapitalom od xxx.xxx,xx kuna, a on ce uloziti 30% tog iznosa kao know how, a ja 70% u novcu...

obojica ćemo imati u upravi svog čovjeka... naravno ja cu se zastititi u drustvenom ugovoru,no to je neka druga prica...

 

vise me zanima kako vrednovati taj know how.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

mislim da se know how ne moze vrednovati nego on samo predstavlja vecu vrijednost drustva, npr odmah po osnivanju drustva imate u njemu 20.000,00 kn a ono na trzistu moze postici cijenu od 40.000,00 kn na ime tog know how-a. Mislim da se know how ne moze novcano iskazati...drugo je ako se radi o intelektualnom vlasnitštvu.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija