Jump to content

Nasljeđivanje - bivša i sadašnja žena, djeca


Biker1901

Preporučene objave

Pozdrav svima! Imam jedno pitanje vezano uz nasljeđivanje imovine nakon smrti člana obitelji.
Naime, moja majka je posljednjih 15 godina bila u braku s mojim očuhom koji je preminuo. Očuh ima dvoje djece.
Isto tako, očuh je stan u kojem su on i moja majka živjeli posljednih 15 godina kupio tri godine prije stupanja u brak s mojom majkom, a tada je još bio u braku sa bivšom ženom.
Stan nije kupljen gotovinom već na kredit koji bi trebalo plaćati još 20 godina. Također, nakon razvoda sa bivšom ženom nitko od supružnika nije pokrenuo zahtjev za raspodjelom imovine, no ona je navedena kao sudužnik u kreditu na predmetni stan prilikom kupnje, pa je pretpostavljam sada obvezna podmirivati preostale rate kredita.
To je dakle činjenično stanje.
Pitanje jeste na koji se način sada dijeli taj stan kao imovina?
Ima li doista bivša žena pravo na dio nekretnine bez obzira što do sada uopće nije sudjelovala u plaćanju kredita, niti je ostatak života pokojnika provela uz njega?
Dakle, na koji se način dijeli ovaj stan uz naravno i svu ostalu imovinu? Uzima li se u obzir vrijeme provedeno u braku sa pokojnikom? Koliko nasljeđuju djeca?

Hvala unaprijed!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Biker1901 je napisao:

na koji se način dijeli ovaj stan uz naravno i svu ostalu imovinu?

Bivša supruga ima pravo zahtijevati polovinu imovine koja potpada pod režim bračne stečevine, a sve ostalo (ako nema oporuke) se dijeli u jednakim dijelovima između djece i supruge koja je bila sa ostaviteljem u braku do njegove smrti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Matrix je napisao:

Bivša supruga ima pravo zahtijevati polovinu imovine koja potpada pod režim bračne stečevine, a sve ostalo (ako nema oporuke) se dijeli u jednakim dijelovima između djece i supruge koja je bila sa ostaviteljem u braku do njegove smrti. 

Oporuke u tom smislu nema. No, prilikom sklapanja braka ocuh i majka su potpisali ugovor kojim definiraju da sva imovina stecena prije sklapanja braka nakon smrti bilo kojeg od supruznika ostaje njihovoj djeci.

S obzirom da u tom ugovoru nije specificirano koja tocno imovina da li je on valjan?

Stan je inace vlasnički podijeljen 50/50 između ocuha i bivše zene. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Biker1901 je napisao:

Stan je inace vlasnički podijeljen 50/50 između ocuha i bivše zene. 

Glede citiranog je jasno da su bivši bračni partneri uredili imovnske odnose po pitanju bračne stečevine, odnosno predmetnog stana, što će reči da u ostavinu iza umrlog ulazi samo 1/2-ina.

 

prije 8 sati , Biker1901 je napisao:

ocuh i majka su potpisali ugovor

O kakvom se ugovoru radi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

Glede citiranog je jasno da su bivši bračni partneri uredili imovnske odnose po pitanju bračne stečevine, odnosno predmetnog stana, što će reči da u ostavinu iza umrlog ulazi samo 1/2-ina.

 

O kakvom se ugovoru radi

Što se tične bračne stečevine nije bilo nikakvih posebnih dogovora nakon rastave. Suvlasništvo je tako upisano od početka kupovine nekretnine.

Dakle, želite reći da uz polovinu stana kojeg je suvlasnik bivša žena ima pravo i na dio druge polovice koja se onda dijeli na nju, te sadašnju ženu i njegovu djecu? Kako je sa obvezama kredita? Dijeli li se i on na sve sukladno tim omjerima?

Što se ugovora tiče, čini sam da sam krivo shvatio. Nije riječ o ugovoru već o oporuci ovjerenoj kod javnog bilježnika u kojoj očuh/majka izjavljuju da svu imovinu koju posjeduju ili će posjedovati u trenutku smrti, a prije smrti budućeg supružnika (očuh/majka), ostavljaju u jednakim omjerima svatko svojoj djeci. Imovina stečena u braku ostavlja svaki supružnik drugom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Biker1901 je napisao:

želite reći da uz polovinu stana kojeg je suvlasnik bivša žena ima pravo i na dio druge polovice

Ne

 

prije 10 sati , Biker1901 je napisao:

Kako je sa obvezama kredita

I kredit je bračna stečevina

Novčana sredstva koje jedan bračni drug dobije kao kredit i otplaćuje ga, ne predstavlja njegovu vlastitu imovinu, a nakon razvoda braka dug tog bračnog druga s osnova kredita koji je utrošen za povećanje zajedničke imovine ili za druge zajedničke potrebe predstavlja dug koji tereti oba bivša bračna druga.“

– Odluka Županijskog suda u Varaždinu,br. Gž.3608/13-3, od 17. srpnja 2013.

 

prije 10 sati , Biker1901 je napisao:

o oporuci ovjerenoj kod javnog bilježnika u kojoj očuh/majka izjavljuju da svu imovinu koju posjeduju ili će posjedovati u trenutku smrti, a prije smrti budućeg supružnika (očuh/majka), ostavljaju u jednakim omjerima svatko svojoj djeci.

Čistija situacija da svako sačini svoju oporuku,jer ovako konkretna oporuka predstavlja zajedničku koju zakon nije posebno uredio. 

 

prije 10 sati , Biker1901 je napisao:

Imovina stečena u braku ostavlja svaki supružnik drugom.

Odnosno će takvu imovinu steći nadživjeli bračni drug. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na gore navedeno, moja majka koja je bila u bračnoj zajednici 15 godina s mojim očuhom do njegove smrti u stanu koji je u vlasničkom listu svo vrijeme ostao vlasnički podijeljen 50/50 između očuha i njegove bivše žene, nema nikakvo pravo dio nekretnine?

Jedna polovica je od bivše žene, te je ona obvezna podmirivati preostale rate kredita, a drugu polovicu s obzirom na potpisanu i ovjerenu oporuku nasljeđuju njegova djeca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija