Jump to content

Odricanje od prava po kolektivnom ugovoru!


Sunčana strana ulice

Preporučene objave

Poštovani!

Zanima me da li je pravno ispravno i moguće da se pojedine fizičke osobe odreknu prava koje imaju po KOLEKTIVNOM UGOVORU koji je na snazi?

Prema članku 80 ZOR-a ništetno je odricanje od godišnjeg odmora, ali nigdje ne mogu naći takvu odredbu za ostala pitanja regulirana kolektivnim ugovorom pa molim pojašnjenje. Dakle radi se o grupi ili pojedinačnim osobama koje uslijed pritiska poslodavca potpišu izjavu o odricanju od odredbi kolektivnog ugovora! :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Kolektivni vrijedi za sve,nema odricanja.

 

Ok, i sam sam pretpostavljao da je tako, ali očekivao sam čvršću argumentaciju od izjave ili mišljenja. Bilo bi dobro znati i kojim člankom Zakona o radu ili nekog drugog zakona ili podzakonskim aktom je to regulirano?

U konkretnoj situaciji radnici su potpisali izjavu o odricanju od prava po kolektivnom ugovoru, postoji vjerojatnost da sve završi na sudu pa bi bilo dobro znati na što se pozvati!  :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Sunčana strana ulice je napisao:

Bilo bi dobro znati i kojim člankom Zakona o radu ili nekog drugog zakona ili podzakonskim aktom je to regulirano?

Ja bih rekla da je ovdje bitan čl. 9. st. 3. Zakona o radu, a koji kaže da ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, kolektivnim ugovorom ili zakonom, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, ako Zakonom o radu ili drugim zakonom nije drukčije određeno. Pa prema navedenom, jedini način umanjenja radničkih prava propisanih Kolektivnim ugovorom bi bio da sami radnici pristanu na takvo umanjenje (što je u Vašem primjeru slučaj), a da nakon toga takav sporazum radnika i poslodavca bude unesen u Kolektivni ugovor i to isključivo u obliku izmjena ili dodataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Sunčana strana ulice je napisao:

Ok, i sam sam pretpostavljao da je tako, ali očekivao sam čvršću argumentaciju od izjave ili mišljenja. Bilo bi dobro znati i kojim člankom Zakona o radu ili nekog drugog zakona ili podzakonskim aktom je to regulirano?

U konkretnoj situaciji radnici su potpisali izjavu o odricanju od prava po kolektivnom ugovoru, postoji vjerojatnost da sve završi na sudu pa bi bilo dobro znati na što se pozvati!  :ideja:

Čl.8 st.1 i 4 i čo.192 st.1 i 2 ZOR-a .A piše nešto i u kolektivnom vezano za izmjene istoga.Javite inspekciji rada pa možda nema ni sudskog spora.

A što se tiče onog o godišnjem piše u zakonu jer je tako napisano i u Ustavu.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija