Jump to content

zaposlenje zbog bolovanja u trudnoći!?


anonimno

Preporučene objave

Nezaposlena sam i trudna sam 2 mjeseca.Čula sam da se može formalno zaposliti kod nekoga(poznanika ili rodbine) kao kućna pomoćnica te nakon par dana otvoriti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći da bi do rođenja djeteta primala nekih 800-900 kn a poslije 1600.Do ljudi od kojih sam ovo čula više ne mogu doći pa ako netko nešto zna o tome blia bih uistinu zahvalna... :-? Naime,ako je sve to tako,gdje prvo trebam ići i šta mi je činiti,hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e to je bilo prije, sada ako te neko zaposli a ti otvoriš bolovanje zbogkomplikacija tvoj poslodavac bi trebao isplaćivati novac (to sada nitko nece) to je od nove godine, a prije 2007 bolovanje zbog komplikacija je isplaćivao HZZO tako da su sve rodilje bile zaposlene i na održavanju trudnoće... tek kada otvoriš redovno bolovanje pred porod (e znam ni kako se više kaze) onda ti hzzo isplaćuje naknadu. dobije ju i nezaposlena osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HZZO i dalje isplaćuje komplikacije u trudnoći.

A ako hoćeš da te netko prijavi, isto moraš platiti doprinose dok ne kreneš na bolovanje!

 

Najžalosnije je što svi znaju kako prevariti državu, a kad treba platiti svi se prave blesavi.

 

I još je gore što netko tko nikad nije radio, niti hoće, već vara državu, ima ista prava kao i zaposlena žena koja svaki mjesec izdvaja za doprinose!

 

Fuj. :thumbsdown:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čula sam da se može formalno zaposliti kod nekoga

 

Iako suosjećam s trudnicama i smatram da bi trebali imati velika prava (i veća nego sada imaju po zakonu), napominjem da je HZZO odnedavno počeo provjeravati slučajeve trudnica. Iako se većinom baziraju na provjeru Hrvatica iz BiH (hm, hm, možda je riječ o diskriminaciji), treba računati da nije nemoguće i da vas provjeravaju.

 

Iako dosada u praksi nije bilo kaznenih prijava, trebate računati i da je fiktivno zapošljavanje radi ostvarivanja prihoda od države kazneno djelo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ptpisujem ovakvo mišljenje, mislim, svi su prvi kad treba musti državu, a kad trebe platiti porez nikog nema. Meni je užasno da svaki mjesec izdvajam za zdravstveno, socjalno i opstalo, a onda to koriste neki koji niš ne plaćaju. Ok, s druge strane ima ljudi koji bi radili a nemaju gdje pa pokušavaju nešto dobiti, ali vjerujte, ja znam mali milijon DOBRO SITUIRANIH koji se služe ovakvim trikovima da DOBIJU NAKNADU koja ih ne pripada! Znam jednu koja prima dječji doplatak a muž joj je privatnik . I ona ima obraza otići na socijalu,jer nisu formalno oženjeni , a on nije ni prijavljen da živi kod nje, i reći da je samohrana mjaka! Dobra sam s njom, ali sam joj rekla da je to sramota(pitala me zašto i ja ne zatražim dj.dopl. jer mi muž nije radio neko vrijeme) ! Mene bi bilo sram pitati dok im ama, pa makar pravno u tom času imala pravo pitati.

Svi su rodoljubi osim kada za državu treba nešto izdvojiti i platit porez!

Možda sam otišla predaleko u ovoj raspravi, ali da sad tumačim kako prevariti državu, e pa sorry, neću! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,ja sam pokrenula ovu temu ali nisam mislila da će otići ovako daleko.naime,meni je zaista svaka kuna potrebna jer radi samo suprug za 4000 kn po cijeli dan a imamo malu curicu od dvije ipo godine pa sad kad se rodi druga beba novac će nam biti još potrebniji,uostalom kao i većini građana hrvatske.osim toga država konstantno propagira tu pronatalitetnu politiku a kako da radimo djecu ako im nemožemo pružiti uvjete za normalan život!?prema tome nema tu rasprave o nikakvom potkradanju države već o snalaženju da se toj dječici omoguće osnovne životne potrebe.zna se da je u hrvatskoj nezaposlenost ogromna i da uglavnom ide preko veza i vezica a mislim da ni ja ni moja djeca nisu kriva što nemamo jake veze da se mama lagalno zaposli pa da im može kupiti cipele bez da potkrada državu.toliko od mene!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja isto radim za 4300 kn (VSS), i želim dijete, a ne pada mi napamet da rodim i nemam ga s čime uzdržavati, pa da tražim rupe u zakonu za porodnu naknadu, iako imam 10 godina staža, ne idem liječniku i ne koristim bolovanje, a redovno mjesečno izdvajam za zdravstvo iz nevelike plaće!

 

Ovakvo "snalaženje" upravo uzima novac iz budžeta, koji bi se mogao korisnije upotrijebiti za razne slučajeve.

 

Uostalom, zašto ne biste koristili porodni dopust kao nezaposlena majka? Zašto idete na formalnu prijavu? Da tako koristite porodni dopust, nitko sa foruma Vas ne bi napao!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo netreba se "vaditi" na lovu kao izgovor za neimanje djece,kao drugo,mislim da vam dijete nije "dovoljno napeto" a kao treće kakve su to pametnije stvari u koje bi se mogao uložiti taj novac do li uzdržavanje jednog novog mladog života???Možda da se u Zagrebu još malo povise plaće?Naime,ljudi u zg u istoj(državnoj)firmi isti posao rade za čitavih 2000 kn više nego u npr.Splitu.toliko o poštenju i brizi za druge u ovoj državi,samo molim sve iz metropole koji će me sad napasti da me poštede priča o zagrebačkoj skupoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... bez nepotrebnih moraliziranja molim... lovu koju država isplati na ovakav način i onako neće dobiti netko tko mu pripada ... ma da ne filozofiram previše , stanje je takvo kakvo je i gotovo je glupo ne iskoristiti sve što se može ...

a sada postavljateljici pitanja:

nađite nekog tko će vas prijaviti kao kućnu pomoćnicu - fizička osoba ,(nastojte da to ne bude netko od rodbine ) i nakon najduže mjesec dana možete otvoriti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći . Doprinose koji stignu na adresu poslodavca sami platite .Sa dokumentacijom od liječnika otiđite na HZZO i oni će vam dalje reći što trebate dostaviti :formulare , dokumentaciju doznake ...ne sjećam se više točno što je trebalo ...

Ne znam kakva bi to provjera uspjela dokazati da niste zaposleni na tom radnom mjestu i kod tog poslodavca...

Želim vam ugodnu trudnoću i normalno da ostvarite svoja prava pošto ovakvim funkcioniranjem države drugačije nije ni moguće

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemaju je šta otpiliti. Kućanica je radni odnos kao i svaki drugi, a ta studentica (jadni mi ako nam ovaki studiraju) postavlja pitanja na dvije otvorene teme i čeka da joj se kaže da ima pravo na naknadu.

 

Dakle, visokoučena studentice: PRIJAVI SE KOD PRIJATELJICE U KUĆANSTVO, PLATI JOJ DOPRINOSE I RODI.

 

Nadam se da ćeš prije druge trudnoće shvatiti neke stvari i možda se zaposliti pa ti neće bit svejedno da li netko koristi porodiljni na račun izdvajanja iz tvoje plaće.

 

Je li ti jasno? Prijavi se , ajme čuda, trebaju ti tiskanice, pa postavi pitanja na forumu koje su to tiskanice da se ne bi pretrgla, jer izgleda lupanje po internetu je jedino što znaš. Da ne bi jadnica po ovoj vrućini lutala.

 

Ovaj odgovor objavljujem i na drugoj temi gdje studentica postavlja pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...dakle cure , mislim da to ide otprilike ovako ...sklopite ugovor s poslodavcem , najbolje za radno mjesto pomoćnice u kućanstvu , zatim se ode na zdravstveno i mirovinsko.To je dio registracije zaposlenja.

Nakon toga kod liječnika i s dokumentacijom otvarate bolovanje na HZZO. Tamo ćete dobiti sva uputstva koje tiskanice treba popuniti , koju dokumentaciju dostaviti i otvarate bolovanje. Bolovanje isplaćuje HZZO , dakle u ime poslodavca dužni ste platiti samo doprinose do otvaranja bolovanja.Napisah već negdje gore najduže nakon mjesec dana "rada" možete uzeti bolovanje .Do poroda HZZO isplaćuje nekih ne znam točno od 600-800 kn a nakon poroda 1600 kn porodinjnog . Bez obzira na licemjeran i zlonamjeran komentar anonimusa od prije dobit će te i određenu svotu za opremanje bebe , ne znam kako se točno zove ali lova stigne na vrata. Nakon godinu dana dobit će te i još neki sitan dodatak prije isteka porodiljnog i to je to .

Sve potrebne tiskanice naći će te u dućanima Narodnih novina ili ih čak i neke papirnice i fotokopirnice imaju .

Znači prvo naći nekog ko će biti poslodavac , ponovo napominjem ne nekog od rodbine , kupiti tiskanice za ugovor o radu i za prijave na mirovinsko i zdravstveno i s tim krenite u postupak .Vodite računa o tome da će i poslodavac morati biti s vama u vrijeme potrebnih prijava.Nije teško ,a ispati se ...

Cure sretno ...

... e što bih ja dala da ponovomogu biti mama :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne razumijem vas -totalno, dal je moguće da neki pojma nemaju dakle

1. komplikacije zbog trudnoće više ne isplaćuje HZZO. nego posodavac, dakle ako ste fiktivno prijavljeni nijedan vam poslodavac to neće plačati a ne vidim kako se to vama isplati.

2. da bi dobili veće porodiljne naknade u prvih 6 mjeseci (obaveznog dopusta) morate biti najmanje 6 mjeseci prijavljeni i imati finu plaću jer se gleda prosjek! ako nista prijavljeni više od 6 mjeseci onda imate cijelo vrijeme primanja kao i nezaposlena majka.

3. ne vidim neku velku računicu između onih koji su nezaposleni i onih koji se prijavljuju mjesec prije poroda.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komplikacije zbog trudnoće više ne isplaćuje HZZO. nego posodavac, dakle ako ste fiktivno prijavljeni nijedan vam poslodavac to neće plačati a ne vidim kako se to vama isplati.

 

Netočno, nadoknadu plaće za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći od prvog do poljednjeg dana isplaćuje direktno HZZO, a ne poslodavac.

 

ne vidim neku velku računicu između onih koji su nezaposleni i onih koji se prijavljuju mjesec prije poroda.

 

To štima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne vidim neku velku računicu između onih koji su nezaposleni i onih koji se prijavljuju mjesec prije poroda.

 

To štima.

 

...a ona mala razlika od nekih 6-7 mjeseci po 600 do 800 kn ( ne znam točno koliko je ) do poroda ...

... u nas ka da žive sve sami bogatuni ... :-x

...može jedno pitanjce ??

kolika je socijalna pomoć u RH ?

... i još jedno :-?

kolika je alimentacija po djetetu ukoliko se plaća uopće ?

Pozdrav uz štovanje 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako ne?prijaviš se mjesec prije i dobiješ 12x1600 kuna,a s druge strane mama se prijavi na to famozno kućanstvo čim zatrudni,plati par dana te doprinose;nekih 300-400 ili 800 kn,nije bitno te odmah idući mjesec(jer je prethodno već otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći)počne primati po 850 kn mjesečno do poroda.zatim kad rodi onih 1600 kn porodiljnog pa onda opet 3 mjeseca na bolovanje što je 3 x 900.pa iz toga proizlazi da je ona prva osoba za svoje dijete dobila 19200 kn,dok je ova druga dobila oko 28000 kuna,eto razlike.sad je samo upitno kolko je to ok s moralne strane ali država to svjesno odobrava da bi te trudnice dobile koju kunu.siguran sam da bi svaka od njih radije radila za 5,6 ili više tisuća kuna mjesečno nego se bavila ovakvim glupostima no nažalost,ta prokleta nezaposlenost je stvarno kod nas prevelika pa tako ne zaobilazi ni buduće mame i ne stoji ona teza:tko hoće raditi,može......ne,nemože svatko raditi baš sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija