Jump to content

Promjena prezimena


moses

Preporučene objave

prilikom vjenčanja pridodala sam muževo prezime svojem. sad mi je žao jer doživljavam različite neugodnosti u poslu. nervira me jer me ljudi sprdaju zbog njega. prezime je ružno, izaziva porugu. samo značenje riječi njegovog prezimena zapravo izaziva sprdnju i podsmijeh. a to me smeta i htjela bih vratiti mogućnost da imam samo svoje prezime. napominjem, osnovni razlog je što mi stvara probleme u poslovnoj komunikaciji. da li je promjena moguća, jer pretpostavljam da razlozi nisu dovoljno jaki? koji su zapravo dovoljno jaki razlozi u upravnom postupku za promjenu prezimena, a da se ne moram baš rastati radi toga? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razloge ste sami naveli, a da li će oni biti dovoljni znat će samo onaj tko će donositi odluku u tom (budućem) upravnom postupku.

Međutim, jedna stvar mi nije jasna. Naime, razlozi koje ste naveli ("prezime je ružno, izaziva porugu. samo značenje riječi njegovog prezimena zapravo izaziva sprdnju i podsmijeh") ne ukazuju na nešto što niste mogli znati ili pretpostaviti i u trenutku donošenja odluke da uz svoje prezime dodate i muževo, a takva odluka se obično ne donosi na prečac.

Dalje, ako imate djecu, čije će oni prezime nositi, ako vas suprugovo prezime smeta?

Da je vaš suprug nakon stupanja u brak napravio nekakvo teško KD o kojem bruje novine & TV, koje je neprihvatljivo svima, pa i vama kao njegovoj supruzi, to bih lako razumio, ali ovako ... ne znam ... čudno.

Mislim da kod sklapanja braka prezimena ne bi trebala biti presudna, već nešto drugo (valjda ne trebam navoditi što). Poznajem priličan broj ljudi koji nose prezimena tipa Podrepina, Sprčić, Karina, Lešina, itd i kada ih poslovno ili privatno kontaktiram nikad ih ne "gledam" kroz značenje njihova prezimena, već kao osobe koje mi nešto znače (bilo negativno ili pozitivno) radi svog karaktera, poštenja, stručnosti ...

Nemojte me pogrešno razumjeti, gornjim pitanjima nisam vas namjeravao uvjeriti da je vaša odluka o promjeni prezimena pogrešna, već da malo razmislite, prije svega, o razlozima zbog kojih ste uzeli muževo prezime, te kako će vaša nova odluka djelovati na okolinu, prije svega na vašeg supruga i djecu (ako ih imate).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, moses, ali ne razumijem vas.

Ovo ne pisem kao pravnik, vec kao zena kojoj nije jasno kako netko dovoljno odrastao da se vjenca i da radi ( dakle minimum 16 godina plus procjena CZSS o sposobnosti za brak) moze reci da je uzela prezime i da joj je ruzno.

Zar je ljepota prezimena bitna ako volite covjeka?

Zar niste ponosni sto mozete staviti kraj svoga imena prezime tog covjeka???

Znam da ce me sada feministkinje napasti, pretpostavljam da ih ovdje ima, ali ne shvacam...

Prezime koje bih ja trenutno pozeljela da je kraj mojega imena moglo bi mi donijeti isto dosta cudnih pogleda, pa opet iz ljubavi prema tom covjeku ne bih ga se nikada odrekla.

Razmislite koliko ce to narusiti povjerenje u vasem braku...

Koliko cete ispasti nepromisljeni posto ste ga prvo odlucili staviti kraj svojega, a sad ga se odricete???

Nemojte si raditi takvo sto ako niste 100% sigurni da se vasem suprugu zivo ####a za to.

Meni ovaj vas potez ostavlja dojam neozbiljnosti prvenstveno, a vjerujte mi, ljudi se dive borcima, ma koliko ih isprva podsmjesljivo gledali...

Sa suprugovim prezimenom ili bez- vi ste ista osoba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s odgovorima, a savjetujem Vam da prezime stvarno promjenite, jer je iz posta vidljivo da Vam šteti poslovno a ujedno ćete izbjeći psihološke probleme.

Ništa ne može biti toliko važno pa ni ljubav. Ako Vas suprug voli trebao bi imati razumjevanja za Vaše psihičko zdravlje.

 

Psiha bi trebala biti sasvim dovoljna za promjenu prezimena, a govorim iz iskustva dragih mi osoba.

 

Razmislite i o ostalim savjetima, odluka je na Vama.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prilikom vjenčanja pridodala sam muževo prezime svojem. sad mi je žao jer doživljavam različite neugodnosti u poslu. nervira me jer me ljudi sprdaju zbog njega. prezime je ružno, izaziva porugu. samo značenje riječi njegovog prezimena zapravo izaziva sprdnju i podsmijeh. a to me smeta i htjela bih vratiti mogućnost da imam samo svoje prezime. napominjem, osnovni razlog je što mi stvara probleme u poslovnoj komunikaciji. da li je promjena moguća, jer pretpostavljam da razlozi nisu dovoljno jaki? koji su zapravo dovoljno jaki razlozi u upravnom postupku za promjenu prezimena, a da se ne moram baš rastati radi toga?

 

kao se prezvate ( Drk, Pofuk?) pa da forumaši odluče dali je ružno i izaziva porugu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

muževo prezime je ČOBAN, i u našoj okolini zaista ružno sjedne u uho. toliko da ga je i suprug htio promijeniti netom prije vjenčanja tako da oboje ne moramo živjeti s tim, međutim zbog kompliciranog postupka i kratkog roka do vjenčanja nije to napravio. ne mislim da se sad tu moram opravdavati, ali nisam ni razmišljala tada previše o prezimenu, znala sam da je ružno ali opet, bilo mi je nekako neugodno potpuno odbiti nositi njegovo prezime, kao, čuj, neću jer je ružno..više iz poštovanja prema njemu....k tome tada smo još živjeli kod njegovih, koji bi me jako poprijeko gledali radi toga...bla....sad me samo zanima da li ga je moguće promijeniti i kako. muž se ne buni, jer me razumije. jedino što ne znam, kako službeno uobličiti tj rastumačiti ovoliko subjektivan razlog u zahtjevu za promjenu....nemamo djece pa je utoliko jednostavnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija