Jump to content

Porez na nekretnine-kašnjenje


ZELJAC

Preporučene objave

Kupio sam nekretninu 1998 godine i u potpunosti je platio,

Rjesenje o porezu mi nije dostavljeno nikada, niti imam shodno tome neki dug prema poreznoj upravi.

Ne znam da li je biljeznik, kada je kupoprodajni ugovor

sklopljen ista ikome prijavljivao.

Nisam se do sada upisao kao vlasnik, sto bih sada ucinio.

Dakle, mogu upisati po tom ugovoru vlasnistvo, jasno, ali

najvise me zanimaju sankcije za neplaceni porez ili eventualno nastala zastara po tom pitanju ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna uprava ima elemente za podnošenje prekršajne prijave, da li će je podnijeti to bi trebalo vidjeti u Poreznoj upravi. U praksi se različito ponašaju ispostave Porezne uprave. Npr. Zagreb pazi na svaki dan. Isto tako, u ovom slučaju rok zastare počinje teći od saznanja da je obavljen promet. Trebalo bi vidjeti da li je javni bilježnik poslao Ugovor te godine Poreznoj upravi, odnosno da li je prvo saznanje bilo te godine. Onda je propust Porezne uprave što vas nije pozvalo da podnesete Poreznu prijavu. Iskreno oni tek to rade nekoliko godina unazad. Morali biste imati dokaz od javnog bilježnika potvrdu primitka baš za vaš Ugovor da ga je Porezna uprava primila. Ako javni bilježnik nije poslao ugovor smatrati će se prvo saznanje kada će te vi ili neki organ prijaviti nekretninu. U svakom slučaju Porezna uprava, će vam (pokušati) izdati rješenje temeljem procjene tržišne vrijednosti, a koliko znam po današnjim cijenama. Ako u roku ne platite, automatski će vam, informacijski sustav Porezne uprave obračunavati 15% zateznu kamatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam napisati, da zastarni rokovi, teku sukladno Općem poreznom zakonu, tri godine je za relativnu zastaru, odnosno šest godina za apsolutnu zastaru. Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate. Znači od 01.01 slijedeće godine od dana saznanja da je promet nekretnine obavljen..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija