Jump to content

Izvanredni otkaz?


nicols

Preporučene objave

Situacija je slijedeća:

 

Djelatnik radi kod poslodavca od 2006. Ugovor je sklopljen na neodređeno vrijeme. U zadnjih godinu dana situacija se u firmi pogoršava, najavljuju se otkazi zbog zatvaranja nekih poslovnica, plače su smanjenje u 2 navrata i već neko vrijeme plače kasne (trebale bi po ugovoru biti isplaćene do 15. u mjesecu, a kasne i po 10-ak dana svaki mjesec.

 

Djelatnik je našao posao koji mu puno bolje odgovara, puno bliže (10 km, a stari posao je cca 60 km od prebivališta), bolja plača, bolje radno vrijeme....

 

Novom poslodavcu je u interesu da radni odnos počinje što prije. Djelatnik sa dosadašnji poslodavcem razgovara telefonski i poslodavac pristaje (usmeno) na sporazumni otkaz sa 26.07. (bez otkaznog roka)

 

Međutim, djelatnik dolazi kod poslodavca potpisati sporazumni u petak, a u njemu stoji: "da je u potpunosti namirena s osonova ugovora o radu, te prema poslodavcu nema nikakvih tražbina" i da "strane ovog sporazuma jedna prema drugoj nemaju nikakvih daljnjih tražbina po bilo kojem osonovu" ... dalje još piše da poslodavac potvrđuje da radnik nije koristio G.O. za tekuću 2010 godinu.

Djelatnik ne želi ovo potpisati, jer se boji da nataj način ostaje bez naknade za neiskorišten godišnji odmor ili čak i bez zadnje plače (za 7. mjesec)

 

S obzirom da je, zbog prethodnog usmenog dogovora, djelatnik već najavio novom poslodavcu da danas (26.07.) dolazi na posao. Djelatnik objavljuje dosadašnjem poslodavcu da ne dolazi više na posao. On šalje dopis u kojem stoji da prihvaća otkaz djeltnika, uz uvjet da se odradi otkazni rok u trajanju 1 mjesec. S obzirom da djelatniku to ne paše, djelatnik se danas jednostavno ne pojavljuje na poslu. Mora li poslodavac, nakon što se djelatnik uzastopno 3 dana ne pojavljuje na poslu, odmah uručiti izvanredni otkaz?

 

Što je u navdenoj situaciji najbolje napraviti? (najpovljnije za djelatnika)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djelatnik nemože ostati bez plaće ma kako da se prekine radni odnos. Djelatnik je pogriješio što nije potpisao sporazum jer prema Zakonu o radu djelatnik nemože ostati bez plaće za dane koje je radi ili bez naknade za GO. Kada bi se neisplata plaće i naknade za GO i dogovorila tim sporazumom,isti bi bio ništetan jer bi bio protivan propisima Zakona o radu.

Obako će radnik vjerojatno dobiti izvanredni otkaz zbog nedolaska na posao ali opet bez plaće i naknade za GO nemože ostati. To će po otkazu radnik tražiti od poslodavac Zahtjevom za zaštitu prava. Ova potraživanja ne zastarjevaju tri godine. Moguće je da poslodavac utuži radnikaza nastalu štetu. No međutim sumnjam da će to poslodavac učiniti.

Ukoliko može najbolje bi bilo da radnik dfogovori sa poslodavacem i potpiše taj sporazum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima!

 

Danas ujutro smo sa bivšim poslodavcem dogovorili sporazumni otkaz, bez otkaznog roka. Danas je napravio i odjavu, dobili smo sve papire, i već otišli kod novog poslodavca i potpisan je novi ugovor :)

 

U sporazumnom raskidu piše nešto u stilu da je poslodavac dužan isplatiti preostalu plačui da nema osim toga nema nikakvih potraživanja između radnika i poslodavca .... whatever.

 

Zanima me sad dalje, na koji način doći do naknade za nekorišteni G.O., obzirom da djelatnik nije iskoristio niti jedan dan godišnjeg na koji je stekao pravo kod bivšeg poslodavca. Koje dokumente moramo prikupiti i kamo s njima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols je napisao:

Hvala na savjetima!

 

Danas ujutro smo sa bivšim poslodavcem dogovorili sporazumni otkaz, bez otkaznog roka. Danas je napravio i odjavu, dobili smo sve papire, i već otišli kod novog poslodavca i potpisan je novi ugovor :)

 

U sporazumnom raskidu piše nešto u stilu da je poslodavac dužan isplatiti preostalu plačui da nema osim toga nema nikakvih potraživanja između radnika i poslodavca .... whatever.

 

Zanima me sad dalje, na koji način doći do naknade za nekorišteni G.O., obzirom da djelatnik nije iskoristio niti jedan dan godišnjeg na koji je stekao pravo kod bivšeg poslodavca. Koje dokumente moramo prikupiti i kamo s njima?

 

Dakle,

sporazum u kojem se vi odričete bilo kakvih potraživanja nemože se odnositi na neisplačenu naknadu za GO. Takav bi sporazum bio ništetan jer je protivan čl.61.st.1. Zakona o radu koji kaže doslovno:" U slučaju prestanka radnog odnosa,poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora." Dakle vaš je ugovor prestao i vi niste koristili GO uopće i poslodavac Vam je dužan za to isplatiti naknadu. Vi ćete sada lijepo poslodavcu poslati Zahtjev za zaštitu prava i tražiti tu naknadu pod prijetnjiom obračanja inspektoratu za radne odnose. To ćete napraviti onda kad vam isplati zaostalu plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Puno!

 

Tako ćemo i napraviti, čekamo isplatu zadnje plače pa ako nema naknade za g.o., onda idemo sa zahtjevom.

 

Još jedno pitanje, kako se utvrđuje točno koliko je godišnjeg preostalo? Naime, supruga je ove godine u prolječe koristila godišnji od prošle, jel se poslodavac može napravit blesav pa reć da je to od ove godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može se raditi blesav (ili može) jer je izdao rješenje. Broj dana GO stoji Vam u ugovoru ili kojem drgom aktu(pravilni,kol,ug).Dakle iz rješenja se vidi za koju je godinu GO i koliko. U obračunskoj listi za svaki mjesec imate količinu odrađenih sati, ev. sati blagdana i dana GO. Pa te dane GO lijepo zbrojite i odbijete od onih koje imate po ugovoru o radu znat ćete koliko vam mora dana platiti. Ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

cigo1 je napisao:

Dakle vaš je ugovor prestao i vi niste koristili GO uopće i poslodavac Vam je dužan za to isplatiti naknadu. Vi ćete sada lijepo poslodavcu poslati Zahtjev za zaštitu prava i tražiti tu naknadu pod prijetnjiom obračanja inspektoratu za radne odnose.

 

 

opet moram ispravljati :-D

 

cigo :poguzi::-D

 

Ovdje je brzinski napravljen prijelaz (u konkretnom slučaju isti dan, iako zakon daje rok od 8 dana) od jednog poslodavca drugom. Stoga radnik ne bi imao pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, jer isti može koristiti kod novog poslodavca.

 

No, neka traži - možda mu prođe :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je brzinski napravljen prijelaz (u konkretnom slučaju isti dan, iako zakon daje rok od 8 dana) od jednog poslodavca drugom. Stoga radnik ne bi imao pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, jer isti može koristiti kod novog poslodavca.

 

No, neka traži - možda mu prođe :-D

 

 

Floki, mislim da nisi u pravu.

Novi zakon je napisan baš tako da se spriječi prenošenje godišnjeg odmora. S obzirom da je ovdje sporazumni otkaz napisan nakon 31.06. (6 mjeseci rada u tekućoj godini je uvijet da se ostvari pravo na godišnji za tu godinu), znači da cijeli g.o. ide na teret starog poslodavca kod kojeg je to pravo ostvareno. Po meni, ako sam dobro čitao, poslodavac treba ili omogućiti radniku korištenje g.o. (što nije napravljeno) ili isplatiti naknadu za nekorišteni godišnji odmor. Negdje sam našao lijep tekst o tome na netu, kad nađem opet, poslat ću link :)

 

 

Lijep Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.sofistica.hr/Content/ArticlesDetail.aspx?catID=2&articleID=10

 

i ovo, mislim da je ovdje sve izričito jasno napisano:

 

http://www.iusinfo.com.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=6212

 

Ja nisam pravne struke, ali znam čitati :)

 

Ako sam dobro razumio ZOR, ako je kod starog poslodavca stečeno pravo na puni godišnji za tekuću godinu (rad od 6 mjeseci), onda on mora prilikom raskida ugovora ili isplatiti ili omogućiti korištenje g.o.

 

Paralelno, kod novog poslodavca, pravo na godišnji se stiće tek nakon 6 mjeseci rada.

 

Znači, nema potvrde o neiskorištenom g.o., nema prenošenje g.o. na novog poslodavca...

 

vratimo se na temu, trebam napisati zahtjev za zaštitu prava, dajte mi neke smjernice, molim lijepo! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

cigo1 je napisao:

Dakle vaš je ugovor prestao i vi niste koristili GO uopće i poslodavac Vam je dužan za to isplatiti naknadu. Vi ćete sada lijepo poslodavcu poslati Zahtjev za zaštitu prava i tražiti tu naknadu pod prijetnjiom obračanja inspektoratu za radne odnose.

 

 

opet moram ispravljati :-D

 

cigo :poguzi::-D

 

Ovdje je brzinski napravljen prijelaz (u konkretnom slučaju isti dan, iako zakon daje rok od 8 dana) od jednog poslodavca drugom. Stoga radnik ne bi imao pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, jer isti može koristiti kod novog poslodavca.

 

No, neka traži - možda mu prođe :-D

 

poštovani g sudec ja bi malo pričekal z onim kaj buš :poguzi:

dok mi ne veliš:

- Gde piše u kojem čl. :propis: da je novi poslodavac dužan dati celi GO koji radnik nije iskoristio kod starog poslodavca ak je prelaz i bil dugi dan iza 30.06?

Pa bumo onda videli ko bu dobil po :poguzi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki (nichols i cigo) - obojica ste zanemarili odredbu članka 58. Zakona o radu.

 

Članak 58.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

 

Dakle, onaj radnik koji nema prekid duži od 8 dana, godišnji zarađen kod starog poslodavca sada će koristiti kod novog.

 

Naknada se isplaćuje samo onda kada radnik ne uspije pronaći novo radno mjesto u tih 8 dana, dakle, prenijeti godišnji odmor kod novog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Dečki (nichols i cigo) - obojica ste zanemarili odredbu članka 58. Zakona o radu.

 

Članak 58.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

 

Dakle, onaj radnik koji nema prekid duži od 8 dana, godišnji zarađen kod starog poslodavca sada će koristiti kod novog.

 

Naknada se isplaćuje samo onda kada radnik ne uspije pronaći novo radno mjesto u tih 8 dana, dakle, prenijeti godišnji odmor kod novog poslodavca.

 

@ Šeffffe Flokač Si,(jebi ga dobro da si del masna slova,stakla su mi na načalima kaj dno od žujine flaše);

dakle moram se naprčit. Pa evo :poguzi: Al onda u tom slučaju novi poslodavac ak zaposli radnika unutar 8 dana je

:tikvan:. To mi se čini bez veze. Zakonodavac je mogel reći da to ide proporcionalno kolko kod kog radi tolko koristi odnosno dobiva perja.

 

@nichols,

smjernice su ti date. Kad bi išli dalje bilo bi to nadripisatstvo. Daklem sve čl znaš "tuci" jer vidimo mi da ti baš nisi ne educiran. Preporućeno na adresu poslodavca poštom sa povratnicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Dečki (nichols i cigo) - obojica ste zanemarili odredbu članka 58. Zakona o radu.

 

Članak 58.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

 

Dakle, onaj radnik koji nema prekid duži od 8 dana, godišnji zarađen kod starog poslodavca sada će koristiti kod novog.

 

Proćitah, i dalje mislim da nisi u pravu. Taj članak samo kaže da je potrebno 6 mjeseci NEPREKINUTG rada da bi se ostvarilo pravo na G.O.

 

Osim toga, neznam zašto si izostavio ovo, a lijepo piše:

 

Članak 58.

Rok stjecanja prava na godišnji odmor

...

 

Naknada se isplaćuje samo onda kada radnik ne uspije pronaći novo radno mjesto u tih 8 dana, dakle, prenijeti godišnji odmor kod novog poslodavca.

 

GDJE TO PIŠE U ZAKONO O RADU??????

 

Po meni je ovo krucijalno:

 

Članak 61.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se, sukladno odredbi članka 60. stavka 1. ovoga Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

 

Ovo je meni kristalno jasno.

Radno odnos je prestao. Radnik je radio više od 6 mjeseci kod starog poslodavca i time stekao pravo na puni godišnji odmor. Poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu umjesto korištenja g.o. ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nichols je napisao:

"Taj članak samo kaže da je potrebno 6 mjeseci NEPREKINUTG rada da bi se ostvarilo pravo na G.O."

 

Netočno, nichols.

Nisi trebao pročitati samo plavo poboldano, nego i crno.

To dvoje daje jednu cjelinu.

 

Nichols je napisao:

"GDJE TO PIŠE U ZAKONO O RADU??????"

 

Dragi Nichols, nije potrebno znati samo čitati nego i tumačiti pravo. Kad bi u zakonu sve pisalo crno na bijelo, onda pravnici uopće ne bi trebali postojati da tumače pravne propise.

 

Pozdrav! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols je napisao:

Floki, ja jesam novi na ovom forumu, ali bez obzira, ne želim ovakav posprdni ton razgovora!!! Ili odgovori ovo što me zanima, ili nemoj uopće.

 

Kažeš da je potrebno znati tumačiti pravo. Pa protumači onda, molim te lijepo, što čemo sa člankom 61??? Ignororati ga???

 

nicols,

može nekaj iz iskustva: neidi na Savu ak neznaš da plivaš. Buš se ftooopil. Joj nebi ti štel biti v koži. :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Nichols,

 

dosad sam ti odgovorio na svako pitanje i bio sam uljudan prema tebi pa nema potrebe da mi se obraćaš na ovakav način, ok?

 

Napisao sam ti što znači čl. 61. Nisi pročitao što sam napisao (ovaj članak dolazi u primjenu kada radnik ne ostvari prijelaz kod drugog poslodavca u roku 8 dana. Zbog toga, da mu ne bi u potpunosti propao (neiskorišteni) godišnji odmor, isplaćuje mu se naknada. Godišnji mu ne propada ako ga u roku 8 dana prenosi kod novog poslodavca - tu ti u primjenu dolazi čl. 58.). :namiguje:

 

To što netko piše u nekakvom stručnom radu samo je njegovo mišljenje (teorija je jedno, sudska praksa nešto savim drugo).

 

Kao i što je ovo moj stav i stav sudaca moga suda. I kad budem pisao presude na tu temu, tako ću ih obrazlagati. U suprotnom (kada bismo tumačili kako ti kažeš), čemu onda odredba čl. 58? Ona je još uvijek tamo (u zakonu).

 

Da je nema, onda bismo bez pogovora mogli prihvatiti tumačenje kakvo ti iznosiš.

 

Ovako odredbu čl. 58. ne možemo zanemariti i praviti se da ne postoji (kao što je njezin smisao u cijelosti zanemario autor tog rada kojeg ti navodiš. Ne može se zakonska odredba razlomiti na dva dijela i onda nešto o tome piskarati, odredbu treba tumačiti u cijelini i dovesti je u vezu sa drugim odredbama zakona, što ovaj autor očigledno nije napravio.).

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols je napisao:

ma daj, ovo što tvrdi Floki je čisti nonsens, ja to znam, ti to znaš, bude i on shvatio uskoro :)

 

 

Jel se tko uopće potrudio da pročita ovo slijedeči tekst:

 

http://www.iusinfo.com.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=6212

 

????

 

AKo je Floki u pravu, onda su se oni tamo najeli ludih gljiva :)

 

Čuj ja mislim da bez sudske prakse.kaj i taj tekst koji si dal stvari nebuju baš najjasnije oko tog "graničnog" GO. Ali z obzirom da ja znam kaj da flokač zna te stvari iz sudske prakse, neznam kak buš "šlauf za spašavanje pronašel"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK.

 

Ajde mi sad ovo objasni:

 

Supruga mi je potpisala sporazumni 26.07 ove godine. Do tada je radila kod jednog poslodavca neprekinuto više od 6 mjeseci.

Sliejdečeg dana je potpisala ugovor na određeno kod novog poslodavca u trajanju od mjesec dana. Istekom tog ugovora ostaje na cesti. Malo je vjerojatno da će naći posao i imat će prekid duži od 8 dana. Tko joj mora isplatit naknadu za nekorišteni G.O. u tom slučaju???

 

Ja i dalje tebe ne kužim, nema logike u tome što pričaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/priopcenja_za_javnost/2009/listopad/priopcenje_o_izmjenama_zakona_o_radu, odnosno: http://www.vlada.hr/hr/content/download/107003/1526832/file/Prilog%20uz%20priop%C4%87enje.pdf kaže:

 

"Neiskorišteni godišnji odmor kod jednog poslodavca više se ne prenosi na drugog poslodavca već je poslodavac u slučaju prestanka ugovora o radu dužan radniku omogućiti njegovo korištenje ili mu isplatiti naknadu u visini naknade plaće razmjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg odmora."

 

Mislim da nemože bit jasnije i preciznije od ovoga.

 

Floki, želiš li osporiti gospđu Kosor? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda protumači moje predzadnje (konkretno!) pitanje i odgovori mi.

 

Pošto vidim da se ne snalaziš najbolje, ponovit ću ga:

 

Supruga mi je potpisala sporazumni 26.07 ove godine. Do tada je radila kod jednog poslodavca neprekinuto više od 6 mjeseci.

Sliejdečeg dana je potpisala ugovor na određeno kod novog poslodavca u trajanju od mjesec dana. Istekom tog ugovora ostaje na cesti. Malo je vjerojatno da će naći posao i imat će prekid duži od 8 dana. Tko joj mora isplatit naknadu za nekorišteni G.O. u tom slučaju???

 

 

Ali, obzirom da sam se već raspitao kod ljudi koje provjereno znaju svoj posao, a ti si i dalje anonimna persona sa foruma, bit ću slobodan ignorirati tzvoje mišljenje. Ali svejedno me zanima, čisto da se nasmijem malo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaj tako?

 

Razilazimo se u mišljenjima i više mi ne želiš pomoći??? :(

 

Gle, ja sam tražio savjet od jednog odvjetničkog ureda koji se bavi radnim pravom i oni su mi ga dali još pred dva tjedna. Sve što sam na netu našao na tu temu išlo je u prilog tom savjetu koji sam dobio. A to se svodi na 10-ak stručnih radova koje su potpisali odvjetnici i pravni savjetnici, te na pobilikacijama koje su potpisali recimo Vlada RH i Hrvatska udruga poslodavaca.

 

Ovdje sam na forum došao i pitao to isto i dobio identičan savjet. Nakon 10-ak dana se vračam na forum u potrazi za šprancom ZZP-a i onda neljećem na tebe, a ti govoriš potpuno drugačije nego što su mi svi do sada savjetovali.

 

Oprosti, ali nisi mi na logičan način uspio objasniti zašto je to sa prenešenjem g.o. i neisplatom naknade baš tako kako ti tvrdiš.

 

Ako imaš volje i vrmena, molim te pojasni mi! Vjerujem da si stručan i da imaš znaja u ovoj tematici.

 

Lijep Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols:

šta kaj tako??pa jel ti floki dao svoj odgovor..Uopće ne ulazim u to jel u pravu il ne..šta si naporan..čovjek radi na sudu i govori ti kakva je praksa..pa pokaži malo poštovanja..rekao ti je svoje mišljenje i obrazložio ga..ak misliš da nije u pravu potraži drugo mišljenje..i ja nisam siguran oko ovog pitanja tko je u pravu, čak sam bliže tvom razmišljanju nicols jer sam u knjizi "ogledi o novom zakonu o radu"(autori:m.dika,j.jug,d.milković,ž.potočnjak,m. ruždjak,m. zuber.) pročitao sljedeće:"u svezi s godišnjim odmorima važna je i promjena da u slučaju prestanka radnog odnosa radnik pravo na korištenje godišnjeg odmora više ne prenosi u novi radni odnos, već mu je poslodavac za dane neiskorištenog godišnjeg odmora dužan isplatiti naknadu.."

 

-osim toga pročitaj ti ponovno ovaj članak na ius-info.odnosno ja ću ti staviti zadnji odlomak:

"Ovo su samo neke od dvojbi koje su se već pojavile u primjeni novog Zakona o radu i sasvim je sigurno da će ih biti sve više. Treba pričekati sudsku praksu da kaže svoje, kao i da nadležno ministarstvo dvojbe razriješi odgovarajućim mišljenjima."

 

nije važno što mislim ja ili ti već što kaže sud. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, sad sam razgovrao sa državnim inspektorijatom za radne odnose. Njihov stav je sasvim jasan. Poslodavac je dužan isplatiti naknadu za nekorišteni godišnji odmor, bez obzira na koji način je završio radni odnos i bez obzira jeli radni ili nije našao novi posao unutar 8 dana. Njihova prakasa je tu, po njegovim riječima, pozamašna, jer se dosta poslodavaca oglušuje na novi zakon. Čovjek mi kaže da čak ni nemoram poslati ZZP, da ih samo prijavim inspektorijatu i da će mi supruga dobiti novac za nekorišteni g.o. (ako je firma imalo likvidna, a jest) i da će poslodavac dobiti kaznu od minimalno 60.000 kn. Ja se ipak nebi odlučio na taj korak jer sam po prirodi pacifista i ipak bi želio dati priliku poslodavcu da isplati tu naknadu, pa ako to ne želi napraviti u roku od 15 dana, onda ću sve predati na inspektorijat.

 

Što se tiče suda i sudske prakse, inspektorijat tvrdi da ti slučajevi uglavnom i ne dolaze do suda i da je praksa tu praktički nepostojeća. Tvrde mi da će oni sve riješiti, izdati nekakav ovršni dokument (nisam točno zapamtio kako se zove) i da će se ta isplata naknade obaviti vrlo brzo.

 

Eto ... ima li netko taj pišljivi zahtjev za zaštitu prava da nemoram ići u inspektorijat (oni su se naravno ponudili da dođem kod njih po to, ali mi nije baš usput)

 

Lijep Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nicols,

pišljivih zahtjeva nema u svakom "špeceraju".Ima u ovom ,na ovim stranicanma. Kao što si svu pamet svijeta pokupio vezano za radno pravo po raznim institucijama,u raznim člancima, po razunim drugim špecerajuma i učiš nas kaj je krivo a kaj pravo i tumaćiš sudsku praksu sucu,ti ljepo pročitaj postove koji govore o ZZP-u Flokijeve,moje i još nekih koji smo svi zajedno savjetovali bar 1000 puta o tome i temeljem kojih su radnici bez suda ostvarili svoje Zakonom zagarantirana prava,pa će ti biti lako napisati "pišljivi" ZZP.I da znaš nikakav inspektorat neće prisiliti poslodavaca da poslodavac plati tvojoj ženi jer mu to nije posao i nema instrumente. Platiti tvojoj ženi prije suda može samo "strah" poslodavca od kazne koja bi mogla usljediti po tvojoj prijavai. To ćeš moći postići pišljivim ZZP-om ako ti poslaodavac nije glupan.To sam ti objasniu u prvom postu. I osim toga pun mi je kufer tvoje arogancije i pametovanja. Napiši taj jeb.ni ZZP imaš sve elemente.

Ja cjenim tvoju brigu za tvoju suprugu,no pristojnosti mora biti ,jer ti moraš shvatiti da mi neki tu provodimo sate trudeći se pomoći ljudima u ovoj jeb.noj situaciji. Dakle skrati jezik a ukljući sivu koru,koje vidim, imaš. Piši. Šalji.Radi nekaj.:-D

I nadaj se da poslodavac nezna ono kaj zna Floki,a kaj neznaš ti ni inspektorat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Cigo, ne znam što će mu pišljivi zzp, kad je napisao da su mu u inspektoratu rekli:

 

nicols je napisao:

Čovjek mi kaže da čak ni nemoram poslati ZZP

 

što ti misliš, Cigo? :zbunj:

 

Flokać kaj ja mislim.Joj rekel si jedamput da nemrem govoriti "kaj mislim", nego "moram znati" jer mišljenje je ko guzica svako ga ima (kak veli stari Clint E.-si ćul nocols sarog prljavog Harrija. Ne podnese li ZZP neznam zakaj bi mu poslodsavac ženi nekaj platil. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam zapravo - što misliš o tome da Nicols svim izvorima informacija vjeruje samo u onom dijelu informacije koji njemu odgovara? :smijeh:

 

Evo sad je nahvalio taj inspektorat, a kad mu čovjek iz inspektorata kaže da ne treba podnositi ZZP, on ne vjeruje već inzistira da mu se "pišljivi" ZZP servira na pladnju?

:smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Mislio sam zapravo - što misliš o tome da Nicols svim izvorima informacija vjeruje samo u onom dijelu informacije koji njemu odgovara? :smijeh:

 

Evo sad je nahvalio taj inspektorat, a kad mu čovjek iz inspektorata kaže da ne treba podnositi ZZP, on ne vjeruje već inzistira da mu se "pišljivi" ZZP servira na pladnju?

:smijeh:

 

Aj sad ozbiljno....pošto se radi o lovi,nemora podnosit zzp ali nije zgoreg da ga podnese da splaši poslodavca inspektoratom i da ovaj odma plati.Najbolje da hiti pismo glava a na jednoj strani da piše ZZP a na drugoj NZZP,tak bu ziher kome da veruje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo objašnjenja koje mi je rekao gospon inspektor:

 

ZZP je itakako potreban ako kasnije želim ostvariti svoja prava na sudu.

 

Što se same prijave inspektorijatu tiče, ZZP nije potreban.

 

Što se tiće instrumenata naplate, gosn inspektor kaže ovako: Oni izađu i naprave zapisnik i onda daju poslodavcu rok za ispravljanje nekih nepravilnosti. Ukoliko ne isprave ono što oni smatraju da treba ispraviti, slijedi kazna 60.000 do 100.000 kn...

 

Oni vele da ta metoda savršeno funkcionira :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols je napisao:

Evo objašnjenja koje mi je rekao gospon inspektor:

 

ZZP je itakako potreban ako kasnije želim ostvariti svoja prava na sudu.

 

 

Nije točno. Toliko o ispravnosti informacija koje skupljaš od "naenonimnih osoba". :palacdolje:

 

Članak 129. Zakona o radu:

 

 

(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

(3) Zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom ne može zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka,osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugim novčanim potraživanjima iz radnog odnosa.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom može i bez prethodnog zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, u roku od petnaest dana od dana dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zatražiti radnik koji ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, radnik koji je na temelju ugovora o radu upućen na rad u inozemstvo i radnik na kojeg se ne primjenjuje niti jedan kolektivni ugovor.

(5) Ako je zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu predviđen postupak mirnoga rješavanja nastaloga spora, rok od petnaest dana za podnošenje zahtjeva sudu teče od dana okončanja toga postupka.

(6) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na postupak zaštite dostojanstva radnika iz članka 130. ovoga Zakona.

(7) Ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije određeno, nadležan sud u smislu odredbi ovoga Zakona je sud nadležan za radne sporove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nicols je napisao:

Hvala na ovom pojašnjenju Floki!

 

Znači, nemoram podnositi ZZP, ali ipak, sviđa mi se ovo što je cigo napisao, pa ću svejedno napisati i poslati "pišljivi" ZZP :)

 

Flokač,na novčiću koji je hitil nicols na obadve strane je bilo "pismo poslodavcu,preporućeno sa povratnicom" - pišljivi ZZP. :smijeh: No dobro ni on tak loš dečec. Bu on tog svog (ženinog) poslodavca zrihtal i prije suda. Ak mu ni poslodavac :tikvan: i ak mu se ne plaćaju kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2006. godine dobijam izvaredan otkaz ugovora o radu u školi u kojoj sam 10 godina bila prijavljena na puno neodređeno radno vrijeme. Na vrijeme podnosim zahtjev za zaštitu radnih prava u kojem navodim,a uz potvrdu liječničke dokumentacije, da sam u drugom stanju. Zahtjev za zaštitu prava mi je odbijen,ravnatelj škole donosi drugostupanjsku odluku kojom će, unatoč dokazu o trudnoći,otkaz ostati na snazi, ali će se realizirati kada za to nastupe potrebne okolnosti. Ponovno me prijavljuje nadležnim službama, poštom mi šalje upit s namjerom da sazna jesam li pokrenula tužbu, a onda mi tri mjeseca nakon ponovne prijave šalje radnu knjižicu objašnjavajući da su nastupile okolnosti preama kojima se njegova drugostupanjska odluka provodi u djelo. Moja tužba, na vrijeme poslana općinskom sudu nestaje pa pokrećem postupak rekonstrukcije koji mi se na Općinskom sudu odbija da bi se isti, nakon upućene žalbe, prihvatio na Županijskom sudu.Nakon više od godinu dana postupak se započinje voditi na Općinskom sudu i traje gotovo dvije godine. Postupak je riješen u moju korist na oba suda. Spominjana drugostupanjska odluka ravnatelja škole pravomoćnom presudom biva proglašena nezakonitom.

Međutim za vrijeme trajanja gore navedenog postupka, poslodavac me retrogradno prijavljuje nadležnim tijelima HZZ-oa i HZMO-a donoseći im odluku Županijskog suda o rekonstrukciji, nastojeći to podvaliti kao dokument kojim regulira radni odnos. Za sve to vrijeme radna knjžica je kod mene i ja se redovito prijavljujem na biro. Unatoč tome poslodavac me usppjeva prijaviti iisplaćuje mi tri plaće. Šalje mi zatim telegram u kojem me poziva na rad.

Za svo to vrijeme pred sudom ne izjavljuje da želi okončati sudski postupak. Ja odgovaram telegramom u kojem ga upućujem da mojem odvjetniku objasni što želi,na što se poslodavac oglušio. Po savjetu mojeg odvjetnika nisam se odazvala pozivu. Nakon toga mi se ponovno otkazije isti ugovor o radu.Odvjetnik savjetuje da podignemo novu tužbu. Tako je započeo novi sudski postupak koji je prije nekoliko dana okončan na općinskom sudu i to u korist tuženika. U objašnjenju presude stoji kako mi se isti ugovor može otkazati dva puta na temelju drugostupanjske odluke ravnatelja iako je navedena odluka pobijena pravomoćnom presudom nakon prvog postupka. Postoji li uopće ovakav primjer u pravnoj praksi i kakve su šanse da županijski sud pobije odluku općinskog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zeljana-Desire je napisao:

Šalje mi zatim telegram u kojem me poziva na rad.

 

Ja odgovaram telegramom u kojem ga upućujem da mojem odvjetniku objasni što želi,na što se poslodavac oglušio. Po savjetu mojeg odvjetnika nisam se odazvala pozivu. Nakon toga mi se ponovno otkazije isti ugovor o radu.Odvjetnik savjetuje da podignemo novu tužbu. Tako je započeo novi sudski postupak koji je prije nekoliko dana okončan na općinskom sudu i to u korist tuženika. U objašnjenju presude stoji kako mi se isti ugovor može otkazati dva puta na temelju drugostupanjske odluke ravnatelja iako je navedena odluka pobijena pravomoćnom presudom nakon prvog postupka. Postoji li uopće ovakav primjer u pravnoj praksi i kakve su šanse da županijski sud pobije odluku općinskog

.

 

Pogriješili ste jer se niste odazvali pozivu ravnatelja da počnete raditi.

 

Odvjetnik vas je krivo savjetovao (ako vam je uopće to savjetovao).

 

Na potpuno zakonit način vam je drugi put otkazan ugovor o radu.

 

Vama ugovor (iako tako tvrdite) nije otkazan ponovno na temelju drugostupanjske odluke koja je utvrđena nezakonitom u prvom postupku već zato jer se niste se odazvali pozivu ravnatelja da se vratite na posao.

 

Ne znam zašto ste nakon brzojava u kojem vam je ravnatelj poručio da se vratite na posao, istome odgovorili sa upitom "da vašem odvjetniku objasni što želi." Ravnatelj je vrlo jasno naveo što želi - da se vratite na posao. Vi to niste ispoštovali.

 

Otkaz ste dobili zbog neopravdanog izostanka s posla i takva će odluka 99% biti potvrđena i po Županijskom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da me odvjetnik savjetovao kako sam navela,a to sam ujedno izjavila pred sudom na jednom od ročišta, što je moj opunomoćenik potvrdio tada , kao i prilikom jednog njegovog obraćanja medijima (nakon što sam pokrenula upravni postupak na HZZ-u iHZZMO-u glede regularnosti prijave bez mojeg znanja) , zanima me koje mi pravne mogućnosti preostaju kako bi zaštitila svoja prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija