Jump to content

susjed koristi naše zemljište


anonimno

Preporučene objave

Dio parcele u vlasništvu moje majke zaposjeo je vlasnik susjednog zemljišta i na tom našem dijelu uzgaja povrće. Naše je zemljište zaposjeo prije nekih 7-8 godina (za to smo zbog odsustva saznali tek prije nekih godinu dana) i kako smo doznali, čitavo to vrijeme ga iskorištava u istu svrhu (uzgoj povrća). zanima me imamo li pravo tražiti od "okupatora" naknadu štete (ili kako bi se to već zvalo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam ne pravi nikakve probleme prilikom Vašeg stupanja u vlasništvo, ne poduzimajte ništa. Zašto? Zato jer Vam ne može biti dosuđena nikakva naknada štete kad štete nema. Da je otvorio kamenolom, bila bi druga stvar. Povrće ne pravi štetu. Dapaće, vi sad imate održavano uredno zemljište, a u protivnom bi ste imali šikaru za koju bi ste dali grdne novce da se očisti, plus dozvolu šumarije za rušenje eventualno naraslih stabala. Zahvalite susjedu što Vam je održavao zemljište. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim lijepo, pitanje je bilo na temu nadoknade štete, gdje sam naglasio da se ne poduzima ništa ako se ne ometa stupanje u posijed.

A usput rečeno,

NEMA PRAVA BEZ ODGOVORNOSTI, a VLASNIŠTVO JE PRAVO.

Dakle, ne može se imati nešto bez odgovornosti za to nešto. Npr. ako imate auto i želite ga voziti, dužni ste ga svake godine registrirati (i to platiti) a da vaše vlasništvo nije upitno. Ako ne prođete na tehničkom pregledu, zabranit će Vam vožnju. Argument da ste vi vlasnik Vam neće dati automatski pravo da auto vozite ako je neispravan.

Isto je i kod nekretnine. Ako npr. u Njemačkoj imate vrt ispred kuće (koji je ograđen i koji ste platili), i ako je isti neuredan, na vrata će va pokucati policija i dati Vam rok za uređenje okučnice. Ako to ne učinite, oni će doći i urediti ga, a onda Vam masno naplatiti. Ako odbijete platit, čeka Vas zatvor i sl. instrumenti pravne države. Znači, vi ste VLASNIK vrta, ali to ne znači da ga smijete držati neurednog jer Vaše VLASNIŠTVO POVLAČI ODGOVORNOST.

Prema tome, ukoliko se vlasnik nije pojavio godinama na parceli, susjedi istu imaju pravo očistiti i držati uredno, jer bi se inače u gustišu nakotilo gamadi i slično. S obzirom da ga je susjed čistio i to badave, imao ga je pravo i zasaditi jer time zemljištu ne ćini štetu. Ako ga vlasnik tuži (ne zbog štete nego ostvarene koristi) susjed bi mogao protutužbom zahtijevati plačanje održavanja zemljišta za sve te godine. Kako sam rekao, u Njemačkoj susjed ne bi imao pravo ništa zasaditi, ali bi vlasniku svake godine dolazio mastan račun za čišćenje parcele, a ako bi vlasnik bio nedostupan, zemljište bi mu se oduzelo.

Pa zar ne čitate u novinama danas tako aktuelan izraz "Evropska pravna stečevina". To je nešto što mora ući ljudima u "balkansku" glavu. Ponovit ću: NEMA PRAVA BEZ ODGOVORNOSTI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Dio parcele u vlasništvu moje majke zaposjeo je vlasnik susjednog zemljišta i na tom našem dijelu uzgaja povrće. Naše je zemljište zaposjeo prije nekih 7-8 godina (za to smo zbog odsustva saznali tek prije nekih godinu dana) i kako smo doznali, čitavo to vrijeme ga iskorištava u istu svrhu (uzgoj povrća). zanima me imamo li pravo tražiti od "okupatora" naknadu štete (ili kako bi se to već zvalo).

 

svakako da imate pravo uz klasičnu vlasničku tužbu i

1. predaja koristi od stvari (plodovi, koristi od uporabe i korištenja stvari)

2. naknada štete zbog propasti ili pogoršanja stvari, čiju predaju vlasnik zahtjeva

 

uz to posjednik ovisno o poštenju isto ima neka prava... vidte ZV i ZOO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ga Vi tužite. On će uzvratiti protutužbom radi nadoknade održavanja zemljišta. Tužit ćete se godinama, potrošiti novce na pravnike i takse, a na kraju će netko jednostavno presjeći stvar i presuditi da nitko nikome ništa ne duguje. rezultat: potrošit ćete novce, vrijeme, steći smrtnog neprijatelja susjeda a korist nikakva. Ponovit ću: ako Vam susjed ne ometa ponovno stupanje u posjed, jednostavno napravite ogradu i počnite koristiti zemljište. Ta nije vam zemljištu oduzeta rtijednost jer je na njemu rasla paprika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija