Jump to content

2.58 promila


Muzgavac

Preporučene objave

Pozdrav,

 

našao sam se u velikom problemu pa molim savjet..

Prije 5 dana sam zaustavcljen od strane policije i napuhao sam 2.58 (2.48) promila. Vozačka mi je oduzeta na 8 dana.

U naredbi za određivanje mjere opreza piše da sam počinio prekršaj prema članku 199/9 ZSPC-a.

Prekršajni nalog nisam dobio. Prije 8 godina su mi oduzeli vozačku zbog istog problema. Nenamjeravam se žaliti na presudu ma kakva bila. Zamo bih želio da mi se omogući obročno otplaćivanje novčane kazne. Zanima me kakvu presudu mogu očekivati, zašto nisam dobio prekršajni nalog na licu mjesta i moram li ga tražiti kada budem predizao vozačku na policiji. Isto mi nije jasno zašto se policija poziva na članak 199/9 kada se očito radi o 199/10. Dobija li sud zapisnik o ispitivanju prisutnosti alkohola ili samo naredbu o određivanju mjere opreza?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alkohol preko 1,50 g/kg je čl. 199. st. 9. ZSPC-a.

 

Stavak 10. su droge i slično.

 

Prekršajni nalog od policije ne možete dobiti jer je za to određena uz novčanu kaznu i kazna zatvora.

 

Sud ima ovlast izdati prekršajni nalog, ali izgledniji je scenarij da će te dobiti poziv na sud.

 

Ukoliko namjeravate priznati prekršaj možete se i ne odazvati pozivu na sud, napisati pisanu obranu tipa "priznajem i neću nikad više" priložiti dokaze o imovinskom stanju i tražiti obročnu otplatu.

 

Predviđena je kazna od 5.000 do 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana.

 

Ako ste imali tu kaznu od prije 8 godina onda vam slijedi najmanja kazna od 5.000 kuna koja dodatno može biti umanjena ovisno o imovinskom stanju okrivljenika.

 

Ako sud i ne odobri obročnu otplatu slobodno je možete odrediti i sami u vremenu do par mjeseci nakon pravomoćnosti presude, država je spora po pitanju naplate i u prvom razdoblju po pravomoćnosti presude ne rade baš ništa. Kamata nema.

 

Policija sudu dostavlja cijeli predmet uključujući i zapisnike i mjere opreza.

 

Morati će te na novi liječnički pregled da se provjeri da li ste kronični alkoholičar, a za to će doći posebna obavijest od policije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

Pretpostavljam da mi i sljedi maksimalnih 24 mjeseca zabrane upravljanja svim vozilima.

Nisam kronični alkoholičar ali radim sa kemikalijama zbog kojih sam imao problema sa jetrom u prošlosti. Postoji li mogućnost da mi se odredi obavezno liječenje od ovisnosti radi ponavljanja prekršaja iako je to bilo prije 8 godina?

I za kraj, je li zaista pametno poslati sudu pisanu obranu, odnosno priznanje, umjesto da se odazovem na sud?

Pogotovo zbog toga što se radi o toliko velikoj količini promila!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi se ne smatrate prekršajno kažnjivom osobom, mogli bi dobiti oko 6 mjeseci samo za kategoriju kojom ste upravljali, a policija će predložiti 12 mjeseci za tu kategoriju.

 

Liječnik će vidjeti da li je jetra stradala zbog kemikalija ili alkohola.

 

Nema liječenja od ovisnosti zbog alkohola u prometu, jednostavno zabrane vožnju, a te zaštitne mjere zbog alkohola se izriču samo nakon pravomoćnih presuda po obiteljskom nasilju i slično.

 

Možete i otići na sud, vaš izbor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija